Vasiyetname Hangi Mahkemede Açılır? | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Vasiyetname Hangi Mahkemede Açılır?

vasiyetname kime teslim edilir

Vasiyetname Hangi Mahkemede Açılır? Vasiyetname, Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılır. Mirası bırakan kişi, yaşarken hazırladığı vasiyetnamesini bir kişi emanet eder. Ayrıca vasiyetname istenirse nüfus kütüğünede işlenebilir.

Vasiyetname kime teslim edilir

Vasiyet kime verilir? Kişi öldükten sonra bu vasiyetnamenin sulh hakimine ulaştırılması gereklidir. Vasiyetnamenin emanet edildiği kişi vasiyetnameyi sulh hakimine ulaştırabileceği gibi eğer vasiyetname noter huzurunda hazırlanmış ise notere de ulaştırabilir.

Bu durumda sulh hakimine iletme işlemini noter yapmış olur. Vasiyetnamenin açılıp, okunabilmesi için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne buna dair dilekçe verilmesi gereklidir.

Hakim bir ay içerisinde vasiyetnameyi açıp, okuyup, inceleyip, vasiyetnamedeki maddeleri mirasçılara bildirmekle yükümlüdür. Sulh hakimi, vasiyetnamenin içeriğini aktaracağı zamanda bütün mirasçılara haber vermek durumundadır. Fakat mirasçıların hepsi bulunmak zorunda değildir.

Vasiyetname Açıldıktan Sonra Ne Olur?

Vasiyetname açıldıktan ve okunduktan sonra vasiyetnamede adı geçen bütün mirasçılara vasiyetnamenin kendiler ile ilgili olan kısmı iletilir. Vasiyetname okunurken mahkemede olmayan kişilere de iletilir.

Vasiyetnamenin açılması için mirasçıların o esnada mahkemede olup olmaması önemli bir durum değildir. Açılması için dilekçe verildikten sonra hiçbir mirasçı katılmasa dahi vasiyetname açılır ve okunur.

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

64 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
    BİZE ULAŞIN

    İletişim Bilgileri