Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır? | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Miras Hukuku  > Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır? Vefat eden murisin vasiyetnamesi yoksa sorusundan başlangıç yapılırsaMirasçılık halleri belli olmasının ardından her bir miras bırakan kişi açısından tek tek olacak biçimde terekenin tespiti dava açılması gerekliliği bulunuyor.

Bu söz konusu tespit davalarında gerekli olan incelemeler ve tespitin gerçekleştirilmesi sonucunda edilebilen mal varlığı mirasçılar arasında  payları oranları üzerinden gerçekleştiriliyor.

Vasiyetname Varsa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Miras bırakan kişinin vefatı öncesinde varlığının kimlere teslim edileceği şeklindeki işlemi kaleme almış olduğu sözleşme vasiyetname olarak nitelendirilir.

Miras bırakan kişinin vefatı öncesinde mirasa söz konusu olan varlığını kimlere ve nasıl teslim edileceği yönündeki işlemi belirten sözleşme vasiyetname olarak nitelendirilirken, vefat etmiş kişinin yakınlarına ve yasal hak sahiplerine bırakmış olduğu malın birden fazla kişiye kalması halinde mirasçılar arasında miras paylaşımı gerçekleştirilebiliyor.

Söz konusu mirasa ilişkin olarak mirasçılar arasında mal varlığı içerisinde yer alan tüm hak ve borçları kapsamına alan bir ortaklık durumu oluşuyor. (Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?)

Vasiyetname Varsa Miras Paylaşımı Yapılışı

Vasiyetname, geçerlilik teşkil edip, etmemesi göz önünde bulundurulmadan 1 ay içerisinde murisin yerleşim yeri sulh hakimi tarafından açılmakta ve söz konusu  mirasçılara ve yasal hak sahiplerine yönelik olarak okunmaktadır.

Bilinen mirasçılar ve diğer ilgili kişiler vasiyetname açılışı esnasında istemeleri halinde hazır bulunmak üzere çağrılmaktadırlar. Miras bırakan kişinin sonrada tespit edilen vasiyetnamesi ile ilgili olarak normal vasiyetnamelerdeki işlemin aynısı uygulanır.

Mirasta hak sahipliği bulunan kişilerin her birine gideri terekeye ait olacak şekilde vasiyetnamenin kendilerine ilişkin olarak bölümünün bir örneği hakim tarafından tebliğ edilir.

Bu noktada eğer söz konusu mirasçının nerede bulunduğu ile ilgili olarak bilgi bulunmuyor ise vasiyetnamenin o mirasçı ile ilgili olan bölümünün tebliği, ilan yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. (Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?)

Vasiyet Nedir Nasıl Yazılır?

Miras bırakan kişinin vefatı öncesinde mal varlığını kimlere teslim edileceğine vasiyet kavramı kullanılırken, bu durumun resmi şekilde kaleme alınmış durumunda ise vasiyetname kavramı kullanılmaktadır.

Miras sözleşmesinin geçerlilik kazanabilmesi açısından vasiyetname gibi resmi biçimde düzenlenmiş olması gerekliliği bulunuyor. Miras sözleşmesi, murisin ve miras bırakılan kişilerin aynı anda noter huzurunda dilediklerini belirttikleri sözleşme imzasıyla gerçekleştiriliyor.

Kendisine miras bırakılan birey, miras bırakan kişi yaşamakta iken vefat etmesi durumunda ise söz konusu olan anlaşmanın iptali uygulanıyor.

Resmi vasiyetname ile ilgili olarak 2 adet tanığın bulunması koşu bulunur. Vasiyetname hazırlığı noktasında bazı kişiler, resmi görevli memur ve tanık olabilme hakkına sahip olamadığının da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu kişiler ise fiil ehliyeti bulunmayan kişiler, miras bırakanın eşi, alt ve üst soy kan hısımları olan kişiler, kardeşleri ve bunların eşleri şeklinde belirtilmektedir. Vasiyetnamenin kişinin el yazısı ile araya başka bir el yazısı girmeyecek biçimde yer, tarih ve saat detaylarına yer verilerek imzalanması sayesinde hazırlanabilmektedir.

Okuma yazması bulunmayan kişilerin ise vasiyetname hazırlığı için mutlaka resmi kurumlara başvuru gerçekleştirmesi gerekliliği bulunuyor. (Vasiyetname Yoksa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?)

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor