Velayet Davası Avukat Ücreti | Ankara Avukat

Velayet Davası Avukat Ücreti

Velayet Davası Avukat Ücreti

Velayet Davası Avukat Ücreti Ne Kadar? Velayet davası için avukat ücretleri davaya ve davanın seyrine göre belirlenmektedir. Velayet davası avukat ücreti için kesin bir fiyat vermek doğru değildir. Her velayet davasının konusu ve içerikleri birbirinden farklı olmakla beraber davanın ilerleyeceği yol ve süre de farklı olmaktadır.

Velayet Davası Avukat Ücreti

Avukat ücretleri konusunda dava durumunun ayrıntılı olarak bildirildiği uzman bir avukattan bilgi talep etmek, bütçeyi doğru ayarlamak için en sağlıklısı olacaktır.

Her dava durumunda ücretler davanın gerektirdikleri belge ve bilgilere göre değişir. Bundan dolayı da net bir rakam vermek söz konusu değildir.

Velayet Davası Avukat Ücreti 2019

Velayet davaları olarak karşımıza çıkan uyuşmazlıklar Aile mahkemesinde görülen davalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Baro tarafından tavsiye niteliğinde olan ücret tarifesi ise şöyle, Aile mahkemesinde görülen Velayet Davası Avukat Ücreti şöyle, Evlat Edinme İzin Davası 6.710 TL, Kayyım ve Veraset ve Velayet Davaları 5.170 TL , Boşanma ve Velayet Kararının Tenfizi 9.240 TL olarak belirlenerek 2019 yılı için web sayfasında yayınlanmıştır.

Velayet davalarının açıldığı Aile mahkemelerin de 2019 yılında hükmedilen avukatlık ücreti ise 2.725 TL olarak TBB tarafından belirlenmiştir.

Yukarıdaki ücretler tavsiye niteliğinde olup, avukatlık ücretinin belirlenmesinde, davanın değeri ve özelliği, harcanacak mesaiyi belirleyici unsurlar olarak öne çıkmaktadır.

Velayet Davası Nasıl Açılır?

Velayetin değiştirilmesi davası ya da velayet davası en sık açılan davaların başında gelir. Boşanma davalarında hakim, hangi eşin velayeti alması gerektiği konusunda eşlerle iletişimde olacak, çocuk bakımı için ilişki durumuna dair ipuçlarından faydalanacaktır.

Bu noktada en önemli detay çocuğun yaşıdır. Hakim çocuğun yaşına, annenin sorumluluk durumuna ve genel olarak tüm ilişki ve mahkeme kapsamında toplanan bilgilere göre kararı verecektir.

Türk Hukuk sistemi kapsamında 3 yaşına kadar olan çocukların velayet hakları ekstrem durumlar söz konusu olmadığı taktirde anneye verilmektedir. Annenin çocuğun sağlığını ya da psikolojik durumunu tehlikeye sokacak konumda olduğu kanıtlanırsa, velayet hakkı babaya verilebilmektedir.

Velayet Davasında Karar Verilmesi Kriterleri Nelerdir?

Velayet davasında babanın durumu çocuğun yaşına ve annenin durumuna göre avantajlı olabilmektedir. Çok erken yaşlarda anne bakımına muhtaç olan çocuklar anneye verilmektedir.

Özellikle 3 yaşına kadar anneye muhtaç olan çocukların velayetinin babaya verilmesi, baba için de zorlayıcı olabilmektedir. Ancak 3 yaşından sonra çocukların anneye olan muhtaçlığının azalması ve annenin durumuna göre velayet babaya verilebilmektedir.

Okul çağındaki çocukların velayeti için ise karar verilirken maddi durumlar göz önünde bulundurulmaktadır. Çocuğun okul eğitimi ve eğitim ihtiyaçlarına göre velayet kararı verilmektedir.

Eşlerden bir taraf çocuğun velayeti için ısrarcıysa, o tarafın eğitim konusunda tüm gereksinimleri karşılayabilecek olması gerekmektedir.

Velayet sürecinde sosyal hizmet alanında çalışan uzmanlar, çocuk üzerinden detaylı bir inceleme raporu da sunmaktadır. Kesin kararlar üzerinde bu raporların etkisi de vardır.

Makalede Asliye Ceza Mahkemeleri Ne Kadar Sürer? Konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Velayet Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

5 SORULAR

 1. Zor Günler dedi ki:

  esim calismiyor aldatiyor ustune ne bana nede cocuguna sahip cikamiyor ben boşanmak istiyorum ama çocuğumu almadan gitmek istemiyorum velayeti için boşanmak için neler yapmam gerek

 2. Sude S. dedi ki:

  Velayet davası açıldığı zaman nafaka talebi olurmu…

 3. Şahin Ş. dedi ki:

  Size bir sorum olacak benim velayet davası açmam lazım ama avukat tutacak param yok baro bana avukat verimi.

 4. Belgin K. dedi ki:

  Velayeti bosandigimizda anneye verilmesini ben istemiştim şimdi değişmesini istiyorum dava açmak için ne kadar masrafı olur

 5. Gül A. dedi ki:

  Engelli oğlumun velayet davası için avukat ücreti ortalama ne kadar olur acaba ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri