Atla

Velayet Davası Nedir - Velayet Davası Açma Sebepleri


Velayet Davası Nedir - Velayet Davası Açma Sebepleri

Velayet Davası Nedir - Velayet Davası Açma Sebepleri

Velayet Davası Nedir - Velayet Davası Açma Sebepleri

Evlilik birliğini sonlandırmaya karar veren kişilerin sadece boşanma kararını ortak bir şekilde alıyor olması yeterli olmamaktadır. Eğer sonlandırılmaya hazırlanan aile kurumunun içinde bir de çocuk bulunuyorsa bu durumda velayetle ilgili haklar da doğduğu için bu durumun ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir.

Çocuğun boşanmanın ardından kimde kalacağı ve diğer tarafla nasıl ve ne şekilde görüşeceği ile ilgili tüm hakların belirlenmiş olduğu velayet konusunda hakim tarafından verilen karar uygulamada esas üstün karar niteliğindedir.

Bu sebeple bir avukat yardımıyla hakimin olumlu yönde etkilenmesine yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Hakim velayet hakkı ile ilgili karar verirken taraflardan hangisi çocuğa daha iyi bir gelecek sunabiliyorsa ona velayet hakkını vermektedir.

Velayet Hakkının Hangi Eşe Verileceği Nasıl Belirleniyor?

Boşanmanın ardından eşler arasındaki en büyük anlaşmazlıkların başında gelen velayet haklarında eşler çocuklarının kendi yanlarında kalmalarını talep etmektedirler.

Bu noktada çocuğun gelişimi ile ilgili tüm süreçleri kapsamakta olan eğitim hayatı, çocuğun hayatını geçireceği ortamı ve çocuğun kendi istekleri önemli ölçüde rol oynar. Hakim gerekli incelemeleri yaparak çocuğun velayet haklarının hangi eşe verileceğini belirler.

Velayet Almak için Ne Yapmak Gerekir?

Boşanacak olan kişiler mal paylaşımı, tazminat hakları gibi konularda zaman zaman umursamaz davranışlar ortaya koyuyor olsalar da çocukların söz konusu olduğu haklardan biri olan velayet hakkı için anlaşmazlıklara düşmektedir.

Pek çok kez anlaşmalı olarak yürütülmesi planlanan boşanma davalarının da sonradan çekişmeli boşanma davalarına dönüştürülmesi bu nedenle olmaktadır.

Velayet hakkını almak isteyen kişilerin hakimin kendi lehine karar verecek şekilde kendi tarafına çekilmesini sağlayacak kanaati oluşturması gerekmektedir.

Ancak bu noktada hakimi etkilemek için kişilerin hali hazırda çocuğa iyi bir gelecek verebilecek bir düzen içerisinde yaşaması da önemli olmaktadır.

Küçük Yaştaki Çocukların Velayeti Ne Olur?

Velayet kararı hakim tarafından verilirken hakim sadece evlilik birliğini sonlandırmakta olan kişilerin durumlarını dikkate almaz.

Bu noktada çocukların sahip olduğu özelliklerin, niteliklerin de dikkate alınması söz konusudur. Bu açıdan en merak edilen noktalardan biri olan küçük yaştaki çocuklar için velayet hakkı çocuğun bakımı ile ilgili temel ihtiyaçlarının karşılanması talebinden dolayı genellikle anneye verilmektedir.

Ancak hakim açısından anneye velayet hakkının verilmesinin uygun olmayacağı düşünülüyorsa bu durumda babaya bu hakkın verilmesi mümkün olmaktadır.

Velayet Davasında Hakim Tarafından Mahkemede Çocuğa Sorulan Sorular

Hakim velayet hakkının kime teslim edileceğini iyi bir şekilde belirlemek adına çocuğa bazı sorular sorabilmektedir.

Çocuğun kendi geleceği için kimle yaşamak istediği ya da hangi ebeveynine daha bağlı olduğu gibi noktaların aydınlatıldığı bu sorular hakimin kanaatini doğrudan etkileyen sebeplerden olmaktadır.

Velayet Kararında Kardeşler Ayrı Eşlere Verilir Mi?

Velayet hakkında Hakim kanaatinin ve kararının önemli olduğu boşanma davalarındaki velayet kararlarında genel olarak uygulamada kardeş olan kişilerin velayet haklarının aynı kişide kalması yönünde bir kanı bulunmaktadır.

Bunun dışında çocukların yaşlarının büyük olması halinde çocukların talepleri doğrultusunda hakimin bir karar vermesi yoluna gidilmektedir.

Kadınlar İşsizse Velayet Hakkına Sahip Olabilir Mi?

Velayet hakkının hangi eşte kalacağının belirlenmesindeki en temel sebep ekonomik sebepler olmaktadır. Çocuğun iyi bir geleceğe sahip olmasına dikkat edilerek belirlenen bu kararda özellikle çoğu zaman kadınların çalışmadığı ve evlilik süresinde ev hanımı olarak yaşamlarını devam ettirdikleri durumlarla karşılaşılmaktadır.

Böyle haller ortaya çıktığı zaman hakim yine çocukların yararına olacak şekilde karar vermek durumundadır. Eğer kadına velayet kararının verilmesi çocuktan dolayı kabul edilirse ancak kadının iyi bir gelecek sağlama noktasında yetersiz kalması söz konusuysa bu durumda diğer eşten maddi yardımlar alınabiliyor.

Yine boşanma davalarından sonra gelen haklardan sayılan iştirak nafakası ile bu durum mümkün olmaktadır.

Velayet Değişikliği Davaları

Boşanma davaları sırasında verilen kararla hüküm niteliği kazanan velayet hakları, tarafların zaman içerisindeki yaşam koşullarının değişmesi ile birlikte farklılık göstermektedir.

Bu durumu fark eden eşler kendi isteği ile ya da karşı tarafın talebi ile birlikte velayet değişikliği işleminin gerçekleştirilmesi yönünde taleplerini iletebilirler.

Yine boşanma davalarında olduğu gibi velayet hakkını üzerine almak isteyen tarafın hakim gözünde iyi bir kanaat oluşturacak şekilde çocuğa ne kadar yararlı olacağını göstermesi gerekmektedir.

İkinci Kez Evlenenlerin Velayet Hakları

Boşanmanın ardından belirlenmiş yasal sürelerin sona ermesini takip eden süreçte velayet hakkını elde eden taraf bir başka kişiyle evlenirse bu durum velayet değişikliği için yeterli bir gerekçe sayılmamaktadır.

Ancak ikinci kez evlenme ile kurulan ailede üvey anne ve babalarla anlaşmazlıkların, şiddetin bulunması ya da o evlilikten gelen üvey kardeşlerle sorunların yaşanması velayet değişikliği için yeterli sebep sayılabiliyor.

Velayet Davası Açmak için Ne Yapmalı?

Boşanma davalarının ardından velayet davasını açmak isteyen kişilerin kendi taleplerini aile mahkemelerine başvuru yoluyla iletmesi gerekmektedir. Geçerli bir velayet değişikliği sebebi bulunduğu takdirde hakim kanaatinin olumlu yönde çevrilmesi mümkün olacaktır.

Kendi çocuklarının geleceğini düşünen ve hak talebi sürecinde en küçük hatalar bile yapmak istemeyen kişilerin mutlaka bir velayet avukatından yardım alması gerekmektedir.

Velayet avukatı deneyimli avukatlar arasından seçildiği takdirde doğrudan hakim kanaatlerinin olumlu yönde etkilenmesini sağlayacak olan başarılı hamlelerin yapılması mümkün olacaktır. Bununla birlikte bir avukat yardımı olduğu takdirde teknik anlamdaki gereklilikler de yerine getirilecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak