Veraset Davası Nasıl Açılır? | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Veraset Davası Nasıl Açılır?

Veraset Davası Nasıl Açılır?

Veraset Davası Nasıl Açılır? Veraset Davası, mirasa konu olan malların, hakların ve borçların, mirasçılar arasında paylaşımında ilk olarak kendi aralarında anlaşma yoluna gitmesi beklenir. Çeşitli nedenlerle mirasın paylaşımı (miras taksimi) sözleşmesi konusunda anlaşmazlık çıkması durumunda her

bir mirasçı ayrı ayrı veraset ilamı için veraset davası açması gerekir. Mirasçıların, söz konusu miras üzerinde hakları olduğu anlamına gelen veraset ilamı, veraset davası açılarak alınır.

Veraset Davası Nedir?

Veraset davası, murisin ölmeden önce ikamet ettiği adresin bağlı olduğu Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yapılan başvuruyla açılır.

Veraset davası sonucu alınan veraset ilamı, Türk Medeni Kanunu 589. Maddesine göre kişinin mirasçı olduğunu gösteren bir belge olmasına karşın, hukuki olarak kesinlik taşımaz. Yani bir başka deyişler, veraset davası ile alınan veraset ilamının geçersizliği iddia edilerek yeniden dava konusu edilebilir.

veraset-davasi-nasil-acilir

Veraset Davası Nasıl Açılır

2011 yılında yapılan yasal düzenleme ile veraset ilamı düzenlenmesi yetki Sulh Hukuk Mahkemeleri dışında noterlere de tanımlanmıştır. Noterden veraset ilamı alabilmenin önündeki tek engel, muris ile veraset ilamı talebindeki mirasçının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Mirasçının başka bir ülke uyruklu olması durumunda noterden veraset ilamı alınamaz.

Veraset Davası Nasıl Açılır?

Mirasçıların, söz konusu miras üzerinde hak sahibi olduklarını gösteren belgeye veraset ilamı (mirasçılık belgesi) denir.

Mirasçılık belgesini almak için yetkili mahkeme olan Sulh Hukuk Mahkemesine başvurabilirsiniz ya da noter aracılığıyla veraset ilamı talebinde bulunabilirsiniz. Bu yazımızda mahkeme yoluyla “veraset davası nasıl açılır” sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

“Veraset davası nasıl açılır” sorusunu yanıtlamadan önce kimlerin veraset davası açabileceğini kısaca belirtmekte fayda var. Veraset davasını bir miras üzerinde mirasçı olarak pay sahibi olan herkes açabilir.

Bir kişinin ölümü halinde yasal mirasçıları olan kan hısımlarının (çocuklar, torunlar, eş, anne, baba, büyük anne ve büyük baba) miras hakkı kanunlarca belirlenmiştir. Ancak veraset davası için yasal mirasçılar dışında vasiyetname ile belirtilmiş atanmış mirasçılar da veraset davası açma hakkına sahiptir.

Veraset davası açılması için murisin hayatını kaybetmeden önce ikametgahının bulunduğu bölgedeki adliyeye gitmeniz yeterlidir. Sulh Hukuk Mahkemesine yapacağınız başvuru ile miras hukukunda veraset davasını açmış olursunuz.

Mahkemece düzenlenen veraset ilamı (yani mirasçılık belgesi) sizin miras üzerinde hakkınız olduğunu kanıtlayan belgedir. Ancak veraset ilamının geçersizliği iddiasıyla dava açılabilir. Veraset Davası Nasıl Açılır konusu ile bağlantılı diğer sayfalar için ana sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

370 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri