Atla

Vergi Hukuku İtiraz Ve Dava


Vergi Hukuku İtiraz Ve Dava

Vergi Hukuku İtiraz Ve Dava

Vergi Hukuku İtiraz  Ve Dava

Vergi Hukuku Avukatlık Ve Danışmanlık

Vergilerin artık bir kamu geliri olarak görülmesinin ardından vergilerin hem tanımlanması he de toplanması çok daha kompleks bir yapıya kavuşmuştur. Özellikle içinde yaşadığı değişimler ve gelişmeler sonrasında hukukun en dinamik yapıya sahip olan noktası vergiler oluyor.

Bu nedenle çok fazla karışıklık yaşanmakta ve hem vergiler üzerinde yükümlü olan hemen hemen herkesin hem de bu konularda uzmanlaşmaya çalışan avukatların sürekli olarak yeni bilgilerle yüklenmesi ve kendilerini geliştirmesi gerekmektedir.

Vergi hukuku olarak adlandırılan hukuk dalında da vergiler üzerinde yapılan değişimlere bağlı olarak yeni kanunların ya da kararların nasıl uygulanacağı konusunda bazı belirlemeler yapılabiliyor.
 

Vergi Hukuku Avukatlık Ve Danışmanlık

Özellikle vergi idareleri ile uyuşmazlık içine giren kişilerin bu tür sorunları ortadan kaldırabilmek için mutlaka bir avukattan yardım alarak sorunların çözülmesini talep etmeleri gerekmektedir.

Çok fazla teknik detay barındırdığı için vergi hukukunda desteği alınan avukatlar mali müşavirlerle iletişimi içinde kalarak sorunların en kısa sürede çözülmesini sağlamaktadırlar.

 

 

Vergi hukuku alanında; Vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada "uzlaşma" yoluyla çözümü, Vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada "cezalarda indirim" yoluyla çözümü, Vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada "düzeltme" yoluyla çözümü, Vergi uyuşmalıklarının yargı aşamasında dava yoluyla çözümü.

Vergi suç ve cezaları, Özelge başvuruları,Vergi İnceleme Raporları ve vergi/ceza ihbarnameleri hakkında hukuki danışmanlık, Vergi Dairelerince tesis edilen idari işlemler ve para cezaları konularında diğer vergi hukuku uyuşmazlıklarında  avukatlık ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

Vergi Cezasının İptali Davası

Mükellefler ve kendilerine vergi cezası kesilenler, tarh edilen vergilere ve kesilen cezalara karşı vergi mahkemesinde dava açabilirler. 

Vergi dairesi tadilat ve takdir komisyonlarınca tahmin ve takdir olunan matrahlara karşı vergi mahkemesinde dava açabilir. 

Vergi Hukuku Avukatları Avukatı Ankara

Belediyelerde dava açma yetkisini belediye adına varidat müdürü, olmayan yerlerde hesap işleri müdürü veya o görevi yapanlar kullanır.

Vergi mahkemesinde dava açabilmek için vergi ve cezanın belirli olmuş, tadilat ve takdir komisyonları kararları da taraflara tebliğ edilmiş olması gerekir.

Ayrıca tevkif yoluyla alınan vergilerde istihkak sahiplerine ödemenin yapılmış ve ödemeyi yapan tarafından verginin kesilmiş olması lazımdır. Mükellefler beyan ettikleri matrahlara ve bu matrahlar üzerinden tarh edilen vergilere karşı dava açamazlar.

Vergi Dairesinde Uzlaşma Nasıl Yapılır

Vergi konusunda yapılmış itiraz, mahkeme kararı veya miktar üzerinde itiraz olası halinde kanun çerçevesinde vergi konusunda uzlaşma yetkisi bulunmaktadır.Vergi dairesince yapılan uzlaşma isteği tebliğ edildiği tarihten başlayarak  30 gün süre içinde yapılması gerekmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Hükmün konusu duruşmanın neticesine göre iddianamede gösterilen fiilden ibaret olup, her takvim yılımda işlenen sahte belge düzenleme suçunun birbirinden ayrı ve bağımsız suçlar olduğu, sanık hakkında mütaala, vergi suçu ve vergi inceleme raporlarına uygun olarak 2013 ve 2014 yıllarında sahte belge düzenlemek suçlarından kamu davası açıldığı ve sanığın 213 Sayılı Yasanın 359/b ve TCK'nun 43/1. maddeleri uyarınca iki kez cezalandırılması talep edildiği halde, atılı eylemlerin ayrı suçları oluşturduğu gözetilmeden ve hangi suçtan hüküm kurulduğu da gösterilmeden tek hüküm kurulmuş olması nedeniyle hükmün bozulmasına karar verilmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Vergi Hukuku İtiraz Ve Dava - Yorum
  Vergi Borcum Var - ÇANKAYA
  19 Ocak 2018

  Merhaba, benim daha 2015 yilinda devir ettigim bir sirketin benim donemime isabet ettigi (3ay) vergi borcundan dolayi, maas hesabima bloke koymus. Bir buyukelcilikte calismaktayim ve bu borcun tamanen haksiz oldugu dusuncesindeyim. Ustelik 39000 tl gibi bir miktari da verme imkanim yok. Maas hesabimdan blokeyi nasil kaldira bilirim? Saygilarimla Naser Zonuz

  Cevapla
Yorum Bırak