Atla

Yanlış Tüp Bebek Tedavisi Nedeniyle Tazminat Davası


Yanlış Tüp Bebek Tedavisi Nedeniyle Tazminat Davası

Yanlış Tüp Bebek Tedavisi Nedeniyle Tazminat Davası

Yanlış Tüp Bebek Tedavisi Nedeniyle Tazminat Davası

Modern tıp teknolojisinin hızlı gelişimi olanağın-normal yöntemler aracılığıyla çocuk sahibi olabilme şansı bulunmayan ya da düşük seviyede olan çiftler için uygulanan bir tedavi uygulamasıdır. Dünya genelinde ilk tüp bebek tedavisi uygulaması sonucunda 1978’ de İngiltere’ de dünyaya gözlerini açmıştır.

21. Yüzyıl dünyasıncda ise 20 yılı aşkın sürede pek çok çift tarafından tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olma yöntemi tercih edilmiş ve bu doğrultuda çocuk dünyaya getirmiştir. Genel yapısı itibari ile tüp bebek uygulamaları, kadın üreme organından alınan yumurtanın, erkek üreme hücrelerinden alınan sperm ile ‘laboratuvar’ ortamında döllenmesi işlemi ile ‘embriyo’ gelişimi elde edilmesinin sağlanması ve elde edilen embriyonun sonraki süreçte yeniden anne rahmine yerleştirilmesi işlemini kapsamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi ve Riskleri

Tüp bebek tedavisi uygulamalarıyla dünyaya gelen bebekler ve normal yolla dünyaya gelen bebekler arasında bir fark bulunmaz. Hatta tüp bebek tedavisine odaklı şekilde özel bir risk faktörünün söz konusu değildir. Buna karşın;

*Tüp bebek tedavisinde olumsuz netice;

Uygulama noktasında çeşitli etkenlere bağlı olarak tüp bebek tedavisi başarısız olarak sonuca ulaşabilir. Hem çift hem de tüp bebek tedavisi uygulayan doktor açısından beklenmeyen ve talep edilmeyen bir neticeyi teşkil eder.

*Tüp bebek tedavisinde kadın yumurtalıklarının dönüşle burkulması;

Yoğun olarak OHSS meydana gelen kişilerde görülme olasılığı daha yüksek olsa da görülmesi çok düşük seviyelerdedir.

 

Yanlış Tüp Bebek Tedavisi Nedeniyle Tazminat Davası Nasıl Açılır

*Uygulamalarda karın organlarında hasar;

Kadın üreme hücrelerinden uygulamaya ilişkin olarak yumurta alma işleminde idrar torbası, barsak ve rahme yakın damarlarda düşük olasılıkla hasar oluşturulmasıdır.

*Tüp bebek uygulamasında yumurta gelişimi olmaması;

Kadın için uygulanan ilaç tedavisine rağmen başarılı sonuç alınamaması durumudur.

*Gerekli seviyede yumurta alınamaması;

Ultrasonla belirlenen foliküllerden istenen seviyede yumurta alınamaması durumudur.

*Döllenmenin yerine gelmemesi;

Yumurta ve sperm hücresinin laboratuvarda döllenme işlemini yapmaması durumudur.

*Tüp bebek tedavisinde düşük olasılığı;

Normal gebelikler ile eş değer ölçüde düşük riski taşır.

*Dış gebelik oluşumu;

Tüp bebek tedavileri uygulamalarının yüksek risk taşıyan faktörleri arasında dış gebelik bulunur. Kanama ile birlikte dış gebeliğin tespit edilmesi hormon testleri ve tarama teknikleriyle gerçekleştirilen tanısı bulunur. Gebeliğin olağan şekilde ilerlemesine karşın kanama, karın ağrısı gibi şikayetler meydana gelirse dış gebelik olasılığı hekim tarafından değerlendirilir.

*Yumurtalık kanseri;

Tüp bebek tedavisinde yumurtalık kanseri riski tartışma konusu olarak öne çıkar. Ancak tedaviye ilişkin alınan ilaçlardan ziyade kısırlık probleminin oluşumuna neden olan etkenler ile doğum yapılmaması yumurtalık kanseri nedeni olarak öngörülür.

*Tüp bebekte erken menopoz riski;

Kadınlarda tüp bebek tedavisi çerçevesinde uygulanan işlemler, alınan ilaçlar erken menopoz etkisi yaratmamaktadır.

Yanlış Tüp Bebek Tedavisi Nedeniyle Tazminat Davası

Tüp Bebek Tedavisinde Hekimin Hukuki Yükümlülüğü

Hekim tarafından uygulamalar esnasında bazı mesleki koşulları oluşturmak hastanın durumunu değerlendirmek, tıp ahlak ve kurallarına uygun biçimde gereklilik teşkil eden önlemleri alma mecburiyeti taşır. Hekim tarafından en düşük etkili olasılıklarda dahi bu olasılığı yok edecek incelemeleri gerçekleştirme yükümlülüğüne sahiptir.

Uygulamalarda bulunan alternatifler arasında hastanın vücut durumu değerlendirilerek, en güvenli yöntemin uygulanmasına karar verilmesi gerekir.

Tıp ahlakının ve modern hukuk sisteminin kuralları çerçevesinde hekim tarafından özen ve dikkati göstermesi gerekir.

Aksi halde Borçlar Kanunu’ nun 394. Maddesi 1.maddesi açısından hukuka aykırı eylemde bulunduğu değerlendirilir. Bu noktada yanlış tüp bebek tedavisi nedeniyle tazminat davası ile ilgili olarak mahkeme tarafından alınmış örnek ve emsal teşkil eden kararlar bulunmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak