Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tazminat Hukuku  > Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı, Yol, sürücü, yaya veya hava gibi çok farklı etmenlerin bir uyum yakalayamaması sonrasında trafik kazaları çok kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor. Bu trafik kazalarının pek çoğu sadece maddi hasarlı olarak araçların yaşadığı değer kayıpları ile atlatılmış olsa da kimi zaman kazaya karışan kişilerin yaralanmaları ve hayatını kaybetmeleri ile sonuçlanan kazalarla da karşılaşılmaktadır.

Bu tür kazalar söz konusu olduğu takdirde kazalara karışan kişiler veya onların yakınları için tazminat elde etme hakkı hukuki açıdan doğar. Eğer kişiler trafik kazasından yaralı olarak kurtulmuşlarsa bu durumda tazminat bedellerini kendilerinin talep etmesi mümkün oluyor.

Tazminatın belirlenmesinde esas alınan kanun ise Türk Borçlar Kanunu olmaktadır.

Yaralamalı Kazalarda Tazminat Miktarı Nasıl Belirlenir?

Trafik kazası sonrasında yaralı olarak kazadan kurtulmuş olan kişiler karşı taraftan tazminat talep ettikleri takdirde Türk Borçlar Kanunu içinde yer alan bedensel zararlar bölümünde belirtilmiş olan kurallar çerçevesinde tazminat miktarlarının hesaplanması yapılır.

Burada belirtilen esaslar doğrultusunda tazminata etki eden ilk kalem yaralanan kişinin tedavi masrafları olmaktadır.

Bu tedavi süreçlerinde ise yaralının kaza sonrası kaldığı hastane masrafları başta olmak üzere eğer kişi daha sonra fiziki tedavi gibi uzun süreli bir tedavi görecekse bunun tazminata eklenmesi gerekir.

Yaralı olarak trafik kazasından sonra hastanede bir süre yatan ya da evde olmasına rağmen çalıştığı işine devam edemeyen kişilerin bu anlamda yaşadığı maddi kayıpların önlenmesi adına da kazanç kaybı adı altında tazminata bedeller eklenebilmektedir.

Bununla birlikte yaralı olarak kazadan çıkmasına rağmen eskisi kadar verimli bir şekilde çalışamayan kişilerin de tazminat talep etmesi mümkün olabiliyor. Burada tazminat miktarını etkileyen şeyler ise kişinin yaşı, işinin zorluğu ve ortaya koyduğu çalışma performansı gibi etkenler oluyor.

Son olarak tazminat miktarlarının belirlenmesinde yaralı olarak kazadan çıkan kişinin bu kaza etkisi ile gelecekte kaybedeceği ekonomik rakamların da tazminata eklenmesi sağlanabilir. Örneğin; eğer bir öğrenci kazadan yaralı olarak çıkmışsa okuluna devam edemese dahi sahip olduğu bursların tazminat olarak kendisine ödenmesine karar verilebilir.

Yaralamalı Kazalarda Manevi Tazminat

Kazalardan yaralı olarak çıkan kişilerin yaşadığı kayıplar sadece maddi anlamda değil aynı zamanda manevi anlamda da ortaya çıkabilmektedir. Türk Borçlar Kanunu’nun 56. maddesinde belirtilmiş olan esaslara göre manevi tazminat talep edilmesi de mümkün olmaktadır.

Bu tazminatın hesaplanmasında kişilerin yaşadığı psikolojik yıkımlar, yaralı oldukları süre içindeki üzücü ve acı olaylar göz önüne alınarak bir bedel belirlenir.

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı Nelerdir?

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı olarak şu maddeler istenir, Tedavi giderleri. Kazançtan dolayı oluşan kayıp, Çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden doğan kayıplar, Ekonomik diğer kayıplar olarak (6098 S. K. m. 54) olarak sıralayabiliriz.

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı makalesini okudunuz.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor