Yargıtay: Boşanan anne çocuğuna soyadını verebilecek | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Yargıtay: Boşanan anne çocuğuna soyadını verebilecek

Yargıtay: Boşanan anne çocuğuna soyadını verebilecek

Yargıtay’dan Boşanan Anne ve Çocukları İçin Emsal Karar. Yargıtay: Boşanan anne çocuğuna soyadını verebilecek. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından boşanan annelerin çocuklarına kendi soyadını vermesinin önünü açan emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Yargıtay: Boşanan anne çocuğuna soyadını verebilecek

Anayasa Mahkemesi tarafından verilen emsal hak ihlali kararlarının ardından konuya ilişkin Yargıtay’dan kendi içtihatları kapsamında örnek teşkil eden emsal bir karara imza atıldı.

Bazı boşanan anneler tarafından çocuklarına boşanma sonrasında kendi soyadlarını vermek istemeleri üzerine Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundular. Somut olayda ise boşanan ve çocuğunun velayetini almayı başaran bir anne, çocuğuna kendi soyadını verme talebiyle yaptığı başvuru haklı bulunmuştu. Böylelikle boşanan kadınların soyadlarını çocuklarına vermeleri önündeki hukuki engeller aşılmış oldu.

Dava Yerel Mahkeme ve İstinaf Tarafından Reddedildi

Yüksek mahkeme tarafından emsal niteliği taşıyan hak ihlali kararına uyan Yargıtay ilgili dava dairesi, boşanan bir kadının kendisine verilen velayetin ardından soyadını vermek için aile mahkemesine başvuruda bulunabileceği karına imza atıldı. Bunun üzerine boşanan bir kadın tarafından, 2016 doğumlu ve velayeti kendisinde olan çocuğuna kendi soyadını vermek için dava açtı.

Kayseri’de ikamet eden bir kadın tarafından açılan davada, ortak çocuklarının maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarını kendisinin karşıladığı ve babanın çocukla ilgisinin olmadığı gerekçesi ile soyadının resmi işlemlerde zorluk çıkarmaması için kendi soyadı ile değiştirilmesini talep etti. Kayseri 1. Aile Mahkemesi tarafından davanın reddedilmesinin ardından, dava Ankara Bölge Adliye Mahkemesine intikal etti. İstinaf yolundan da dönen dava en son Yargıtay’a kadar ulaştı.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesinden Emsal Karar: Boşanan anne çocuğuna soyadını verebilecek

Kararın temyiz edilmesinin ardından konu Yargıtay 2. Hukuk Dairesine tarafından incelendi. Yargıtay tarafından Anayasa Mahkemesi kararına atıf yapılarak verilen kararda, boşanan annenin velayeti kendisinde olan çocuğuna soyadını verebilmesinin önünü açan ve içtihat haline gelen hükmü kararında belirtti.

Velayetin anneye bırakıldığına dikkat çeken Yargıtay kararında, Kayseri 1. Aile Mahkemesinin davayı reddetme kararı uygunsuz bulunarak reddedildi. Böylelikle boşanma sonrasında velayeti annede kalan çocuklar için annelerin kendi soyadını vermelerinin önü açılmış oldu. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından verilen bu karar birçok kişi için emsal teşkil ediyor.

AV.HATİCE ŞİRİN SAĞLAM

AV.HATİCE ŞİRİN SAĞLAM

69 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
    BİZE ULAŞIN

    İletişim Bilgileri