Yargıtay Kararı Eşe Harçlık Vermeme | Ankara Avukat

Yargıtay Kararı Eşe Harçlık Vermeme

Yargıtay Kararı Eşe Harçlık Vermeme

Yargıtay Kararı Eşe Harçlık Vermeme, Kocanın Eşine Harçlık Vermemesi Boşanma Sebebi Mi? Eşlerin boşanma nedeni olarak 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu Madde 166’da “Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir.” şeklinde bir düzenleme mevcuttur.

Söz konusu maddeye göre “evlilik birliğini temelinden sarsan” şeyler ve olaylar boşanma nedenidir. Eşine harçlık vermeyen koca için açılmış olan bir boşanma davası Yargıtaya intikal etmiştir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşine harçlık vermeyen kocanın ekonomik şiddet uyguladığına hükmetmiştir. Ekonomik şiddetle birlikte, ortak hayatın sürdürülemeyeceği bir düzeye geldiğine, “evlilik birliğinin temelinden sarsıldığına” ve eşlerin bir arada yaşamaya zorlamanın kanunlara göre mümkün olmadığına karar vermiştir.

Boşanma Davalarında Tazminat Nasıl Alınır?Yargıtay Kararı Eşe Harçlık Vermeme Boşanma Sebebi Sayıldı

Evlilik birliği içerisinde kadın veya kocadan herhangi birisi ‘eşimden ayrıldım, ‘boşandım’, ‘bekarım’ şeklinde açıklama yapması cinsel güveni sarsıcı tavır ve davranışlardan olup cinsel şiddet içeren bir davranış olduğundan dolayı evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davasında boşanma hususu sayılan davranışlardandır.

Bu şekildeki açıklamaları yapan eş için hali hazırda ki evliliğin onun adına bittiğinin açık bir göstergesidir.

Yargıtay Kararı Eşe Harçlık Vermeme davalı kocanın fiili ayrılık sürecinde bir televizyon kanalına, karımdan ayrıldım Denizli ve çevresinden evlenmek isteyen kadınlar arasın’ şeklinde mesaj gönderdiği ve telefon numarasını verdiği, bu yolla güven sarsıcı davranışlar içerisinde olduğu anlaşılmaktadır.

Bu durumda eşler arasında müşterek hayatı temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğinin devamına olanak vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir”.

Yargıtay Kararı İnternette Kendini Bekar Olarak Tanıtmak

Evlilik birliği içerisinde kadın veya kocadan herhangi biri internet üzerinden kendisini bekar olarak tanıtarak açıklama yapmak cinsel güveni sarsıcı davranışlardan olup cinsel şiddet içeren bir eylem olduğundan dolayı evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davasında boşanma hususu sayılan davranışlardandır.

Eşler birbirlerine karşı sadakat ve güveni sarsıcı tutum ve davranışlar içerisinde olması ortak yaşamın zedelenmesi ve hatta sürdürülmesinin imkansız hale gelmesine neden olur.

Yargıtay örnek karar “mahkeme yapılan yargılama sonucunda davalı kadının ağır kusurlu olduğunu kabul ederek boşanma kararı verilmiş ise de, yapılan araştırma, soruşturma ve toplanan kanıtlardan davacı kocanın internet üzerinden kendisini bekar olarak tanıtarak bir başka kadınla görüşmüştür.

Eşin bu davranışı hareketleri ile güven sarsıcı davranışlar içerisinde bulunması, kayın pederine boşanmak istediğini ifade ederek kadını baba evine bırakmak suretiyle beraber yaşamaktan kaçındığı,  buna karşılık davalı kadının da evlilik birlik sorumluluklarını ihmal ettiği, davacı kocaya ağır sözlerle hakaret ettiği anlaşılmaktadır. (Yargıtay Kararı Eşe Harçlık Vermeme)

Gerçekleşen olaylar karşısında evlilik birliği temelinden sarsıldığı ve boşanma kararı verilmesi doğru olmakla birlikte: boşanmaya sebep olan hadiselerde eşlerin eşit kusuru bulunduğu kabulü gereklidir Yargıtay Kararı Eşe Harçlık Vermeme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri