Yargıtay şirket aracını özel işte kullanmayı haklı fesih saydı | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Yargıtay şirket aracını özel işte kullanmayı haklı fesih saydı

Yargıtay şirket aracını özel işte kullanmayı haklı fesih saydı

Yargıtay Şirket Aracını Özel İşlerinde Kullanan Çalışanın Kovulmasını Haklı Buldu. Yargıtay şirket aracını özel işte kullanmayı haklı fesih saydı.

Günümüzde işçi ile işveren arasında yaşanan hukuki uyuşmazlıkların sebepleri arasında gösterilen şirket aracının kullanımı hususunda Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Çalıştığı şirkete ait aracı ve bazı malzemeleri mesai saatleri dışında özel işlerinde kullandığı tespit edilen personelin iş akdinin feshedilmesini haklı bulan Yargıtay, işçinin tazminat talebini reddetti.

Yargıtay şirket aracını özel işte kullanmayı haklı fesih saydı

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki bir şirkette çalışan personel, yaklaşık 2 ay boyunca işyerine ait aracı ve işyerinin bazı malzemelerini mesai saatleri dışında özel işleri için kullandığı gerekçesiyle işten atıldı.

Şirket aracını işyerindeki yetkililerin bilgisi dahilinde kullandığını öne süren çalışan, daha sonraki beyanlarında ise şirket aracını mesai saatleri dışında şahsi işleri için kullanmadığını söyleyerek kendini savundu.

Yerel Mahkeme Tazminata Hükmetti

Gebze 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan açılan davada savunmasını veren davacı işçinin delil yetersizliği sebebiyle beraatına karar verildi. Bunun üzerine soluğu iş mahkemesinde alan davacı çalışan, iş sözleşmesinin feshinin haksız nedenle gerçekleştiğini öne sürerek işvereni aleyhinde dava açtı.

Dava dosyasını ve tarafları dinleyen Gebze 3. İş Mahkemesi, çalışanın iş akdinin haksız nedenle feshedildiği gerekçesiyle çalışan hakkında kıdem ve ihbar tazminatına hükmetti. Yerel mahkemenin bu kararına itiraz eden davalı işveren, kararı temyiz etti.

Yargıtay’dan Emsal Niteliğinde Karar

Davalı işverenin Gebze 3. İş Mahkemesi’nin kararını temyiz etmesinin üzerinde devreye giren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, dava dosyasını ve ilk derece mahkemesinin vermiş olduğu kararı incelemeye aldı. Dosyayı görüşen Yüksek Mahkeme, çalışanın iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiği sonucuna vararak, İş Mahkemesi’nin vermiş olduğu kıdem ve ihbar tazminatı kararlarını bozdu.

Dairenin almış olduğu emsal niteliğinde kararda, davaya konu olan iş yerine ait aracın ve işyerinin demirbaşı olan malzemelerin, çalışanın özel işlerinde kullandığı bu nedenle de iş ilişkisinde güven temelinin çöktüğüne dikkat çekildi.

4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalışanın işverene karşı yükümlülükleri arasında yer alan doğruluk ve bağlılık kurallarına aykırı hareketi nedeniyle işveren tarafından yapılan iş sözleşmesinin feshinin haklı nedene dayandığına işaret edildiği kararda, hukuken reddedilmesi gereken kıdem ve ihbar tazminatı talebinin, davacının ceza davasında beraat ettiği gerekçesiyle kabul edilmesinin hatalı olduğu ve bozmayı gerektirdiği belirtildi.

. Yargıtay şirket aracını özel işte kullanmayı haklı fesih saydı. Yargıtay’ın kararlarının bağlayıcı niteliği olduğu göz önünde bulundurulduğunda şirket aracını mesai saatleri dışında şahsi işleri için, işvereninden izinsiz bir şekilde kullanan çalışanların iş sözleşmesi işveren tarafından haklı nedenle feshedilebilecek. Bu şekilde işten kovulan çalışanlar, hukuken kıdem ve ihbar tazminatı alamayacak. Yargıtay kararında ayrıca sadece şirket aracı değil aynı zamanda işyerine ait olan aletlerin de işverenin özel izni olmadan kullanılması işten atılma sebebi olarak belirtilmiştir.

757 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp