Yargıtay Temyiz Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Avukatlık ve Danışmanlık  > Yargıtay Temyiz Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yargıtay Temyiz Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yargıtay Temyiz Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yargıtay Temyiz Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır | Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi yani kısaltılmış adıyla UYAP, vatandaşların tüm dava dosyalarını sorgulayabildiği bir dijital platformdur. UYAP aracılığıyla hakkınızda açılan dava var mı, dava dosyalarınızın içerikleri, dava dosyalarınızın akıbetini öğrenebilirsiniz. Yargıtay temyiz dosyaları da UYAP üzerinden sorgulanabilir.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından kurulan ve yönetilen UYAP bilişim sistemi, mahkemeler, avukatlar, davalı ve davacı vatandaşların iş ve sorgu süreçlerini hızlandırır. Birçok işlemin kağıtsız ortamda yani online ortamda yapılabilmesini sağlıyor. 2001’de kurulan UYAP sistemi, tüm vatandaşlar tarafından kullanabilir. 2001 yılından önce adliyelere giderek öğrenebildiğimiz birçok bilgi ve işlem UYAP üzerinden kolayca yapılabiliyor. UYAP, resmi internet sitesi olan www.uyap.gov.tr üzerinden hizmet verirken, UYAP’a giriş e-Devlet kapısı üzerinden yapılıyor.

Yargıtay aşamasındaki dava dosyalarını sorgulamak için Yargıtay’ın resmi internet sitesine (www.yargitay.gov.tr) ya da UYAP’ın sitesine (www.uyap.gov.tr) ziyaret etmeniz yeterlidir. Yargıtay temyiz dosyalarının en güncel durumunu, alınan kararlara web siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz (Yargıtay Temyiz Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır).

 

Yargıtay’ın temyiz dosyaları UYAP üzerinden nasıl sorgulanır?

 

– Öncelikle uyap.gov.tr adresine gidiyoruz.

– Açılan UYAP bilişim sistemleri ana sayfasında en üst menüde yer alan portallar başlığının üzerine geldiğinizde açılan pencereden size uygun olan kategoriyi seçiyoruz. Eğer vatandaş olarak sisteme girip Yargıtay temyiz dosyası sorgulaması yapacaksınız ‘Vatandaş’ sekmesini seçebilirsiniz.

– Açılan vatandaş.uyap.gov.tr uzantılı sayfada e-Devlet giriş ekranı karşınıza gelecek. Bu menüde Türkiye Cumhuriyet kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi yazıyorsunuz. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa, size en yakın postaneden e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

– e-Devlet bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra yeniden UYAP sistemine yönlendirilip uygulama anasayfasına dönüyorsunuz. UYAP’a giriş yaptığınız sayfanın sol menüsünde UYAP üzerinden yapabileceğiniz tüm işlemleri başlıklar halinde görebilirsiniz. Yargıtay bölümünü tıklayarak Yargıtay temyiz dosyalarınızı sorgulayabileceğiniz ekrana gidebilirsiniz.

 

Yargıtay Dosya Sorgulama

 

Yönlendirileceğiniz Yargıtay’ın internet sitesinde temyiz dosyasını sorgulayabilmek için 4 farklı seçenek sunuluyor. Bu seçenekler:

* Yargıtay Daire Bilgileri İle Dosya Sorgusu,
* Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgileri ile Dosya Sorgu,
* Yerel mahkeme Bilgileri İle Sorgu,
* Yargıtay İlk Derece Bilgileri İle Dosya Sorgu (Yargıtay Temyiz Uyap Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır).

0 Yorum

Yorum Bırak