Yargıtay Tüketicilerin Yüzünü Güldüren Emsal Bir Karara İmza Attı | Ankara Avukat

Yargıtay Tüketicilerin Yüzünü Güldüren Emsal Bir Karara İmza Attı

Yargıtay Tüketicilerin Yüzünü Güldüren Emsal Bir Karara İmza Attı

Yargıtay Tüketicilerin Yüzünü Güldüren Emsal Bir Karara İmza Attı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından milyonlarca tüketicinin yüzünü güldüren emsal bir karara imza atılmıştır.

Davaya konu olan olayla gizli ayıbı olan ve ayıplı malların firma tarafından zaman aşımına bakılmaksızın değiştirilmesi gerektiğine hükmedilmiştir.

Ayıplı veya gizli kusurlu malların zaman aşımı süresine bakılarak firma tarafından değiştirilmemesinin yasalara aykırı olduğuna karar verilmiştir.

Yargıtay Tüketicilerin Yüzünü Güldüren Emsal Bir Karara İmza Attı

Yargıtay tarafından verilen kararda böylelikle aradan uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen gizli ayıp taşıdığı kanıtlanan ürünlerin yenisiyle değiştirilmesi için zaman aşımı süresinin geçerli olmadığı hükmedilmiştir.

Yargıtay’a konu olan somut olayda, E.Y. isimli bir kişi 2007 yılında aldığı bir buzdolabını kullanmaya başlamasından tam iki yıl sonra derin dondurucu kısmında bir arıza ile karşılaştı. Durumu firma yetkilileri ve servisle paylaşan E.Y. tamir servisi tarafından yapılan incelemede, ürünün fanın bir sorun olduğu ve yeni fan takılmasının gerekli olduğu durumuyla karşılaşmıştır.

Yeni fanın takılmasının ardından kısa süre içinde yeniden aynı sorunla karşılaşan E.Y. yeniden servise başvurmuş ve bu durum kısa sürede birkaç defa tekrar etmiştir. Kısa süre içinde defalarca aynı sorunla karşılaşan E.Y. ürünün gizli kusurlu olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştur.

Tüketici Mahkemesi Kararında Direndi

2007 yılında aldığı bir buzdolabının iki yıl sonra arızalanması ve bu tarihten sonra kısa aralıklarla arıza vermesinin ardından E.Y. isimli vatandaş, cihazın gizli ayıplı olduğu gerekçesiyle 1. Tüketici Mahkemesine başvurmuştur.

Her defasında servise ürünü düzlemesi için götürdüğünü, üründe yer alan gizli ayıp nedeniyle satış bedeli olan 8 bin 323 TL ile tamir masrafları olan 950 TL’nin mağazadan talep etmiştir. Davalı şirket ise zaman aşımını ileri sürerek davanın reddini talep etmiştir.

Yargıtay’dan emsal karar: Saklanan ayıplı üründe zaman aşımı olmaz

Mahkeme tarafından davanın kabul edilmesinin ardından davalı tarafça karar temyize taşındı. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi ise davaya konu buzdolabının 2 yıllık zaman aşımı süresi dışında servise gittiği belirtilerek, zaman aşımı nedeniyle kararın bozulmasına hükmetmiştir.

Ancak 1. Tüketici Mahkemesi tarafından verilen eski kararında direnmesi konunun yeniden görülmesine neden olmuştur. Tüketici mahkemesi vermiş olduğu kararda direnmesi üzerine karar yeniden Yargıtay’a intikal edilince bu kez davalının haklılığına hükmedildi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulundan Emsal Karar

Türkiye’deki birçok tüketiciyi yakından ilgilendiren emsal karara göre, gizli ayıp bulunan herhangi bir ürünün zaman aşımı kapsamı dışında olacağına ve firma tarafından bu tür malların zaman aşımına bakılmaksızın değiştirilmesi gerektiğine hükmedilmiştir.

Gizli ayıplı buzdolabını defalarca tamire vermesine rağmen sonuç alamayan ve 1. Tüketici Mahkemesine başvuran E.Y. isimli vatandaş için Yargıtay 13. Hukuk Dairesi zaman aşımını gerekçe göstererek mahkemenin kararının bozulmasını istemiştir.

Ancak yerel mahkeme kararda direnince Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından zaman aşımı süresinin gizli ayıp bulunan ürünlerde geçerli olmayacağına ve firma tarafından değişim yapılması gerektiği yönünde emsal niteliğinde bir karar vermiştir.

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

28 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri