Yargıtay'dan Aldatmalı Boşanmada Tazminat Kararı | Ankara Avukat

Yargıtay’dan Aldatmalı Boşanmada Tazminat Kararı

bosanma-davasinda-yargitaydan-tazminat-karari

Yargıtay’dan Aldatmalı Boşanmada Tazminat Kararı Emsal Niteliğinde! Yargıtay Aldatılan Eşe 40 bin TL’nin Fazla Olduğunu Belirterek Emsal Niteliğinde Karara İmza Attı

Aldatıldığını öğrenen talihsiz eş, mahkemeye giderek dava açtı. Davacı mahkemeden 40 bin TL maddi, 20 bin TL manevi tazminat talebinde bulundu. Yargıtay, davacı kadının talebinin fazla olduğunu öne sürerek, oy birliği ile mahkeme kararını bozdu.

Ankara’da şiddetli geçimsizlik yaşayan çift, boşanma davası açtı. Ankara 4. Aile Mahkemesi tarafından görülen davada, davacı kadın eşinin kendisine 2010 yılında boşanma davası açtığını belirtti.

Kadın, mahkemeye çıktığında kocasının başka bir kadınla gönül ilişkisi içerisinde olduğunu söyledi. Bu ilişki yüzünden evlilik birliğinde yerine getirmesi gerekenlerin ihmal edildiğini de ekledi ve kocasının tam kusurlu bulunması gerektiğini belirtti.

Kadın davanın üzerinden yıllar geçtiği ve evlilik birliğinin artık sürmesinin imkanı olmadığını da ekledikten sonra 75 bin TL maddi tazminat, 75 bin TL’de manevi tazminat istedi.

150 bin TL Tazminat Mahkeme Tarafından Fahiş Bulundu

Davalı olan koca, mahkemede kendisini eşinin kötü niyetli olduğu ve para için dava açtığını söyledi. Koca eşinin evlilikte yalnızca kendi çıkarı doğrultusunda hareket ettiğini ve yalnızca kendi konforunu düşündüğünü öne sürdü.

Davacının gece en lüks mekanlarda yemek yediği ve evlilikleri devam ederken evlilik yükümlülüğünün yerine getirilmediği belirtildi. Böylece mahkeme boşanma talebinin kabul edilmesi, istenen tazminatın ise yüksek miktarda olmasından dolayı reddine karar verdi.

Mahkeme Aldatan Eşi Haksız Bularak Aldatılan Kadına Tazminat Verilmesini Uygun Gördü

Mahkeme tarafından tarafların durumu tekrar göz önünde bulunduruldu ve erkeğin eşini aldattığının altı çizildi. Kadının ise, alkollü şekilde eve geç saatlerde gelmesi, eşini sözlü olarak küçümsemesi suçlu bulunmasına karar verildi.

Yargıtay’dan Aldatmalı Boşanmada Tazminat Kararı

İki durum arasında yapılan kıyaslama sonrasında ağır kusurlu olan tarafın erkek olması gerekçesi ile kadına belli miktar tazminat ödenmesi gerektiği belirtildi. Bu miktar mahkeme tarafından 40 bin TL maddi, 20 bin TL manevi olarak belirlendi.

Kararın temyiz edilmesi ile, devreye Yargıtay girdi ve ekonomik durumlar göz önünde bulundurularak ödemenin 20 bin TL yapılması için hükümde bulundu.

Boşanma Faydalı Bilgi Okuyabilirsiniz?

Boşanma Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Evliliği biten bazı çiftler bu boşanmayı kabullenemeyip bazı psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Bu boşanma psikolojisinden kurtulmak için, ise kişilerin yapması gerekenler;

  • Öncelikle boşanıldıktan sonra karşıdaki kişiyi hatırlatan her şeyin o kişinin hayatından çıkarılması gerekmektedir(Fotoğraf albümleri, kıyafetler vb.)
  • Tatile çıkmak ise boşanmanın ardından kişilere iyi gelecek, kafalarını rahatlatmak için bir rahatlama şekli olacaktır
  • Spor yaparak da kişiler gerginliklerinden kurtularak boşanma psikolojilerini düzelteceklerdir.
  • Aile ise bu süreçte büyük önem taşımaktadır. Kişilerin ailelerinden alacakları psikolojik destekler boşanma sonrası oluşan travmalardan kurtulmakta işe yarayacaktır
  • Arkadaşlar ile daha fazla vakit geçirmek kişilere iyi gelecektir

Boşanma Sonrası Psikolojik Destek Alınmalı mıdır?

Boşanma süreci kimi zaman kişiler için zahmetli olmakta hem fiziksel hem ruhsal olarak kişileri derinden etkileyebilmektedir. Bazı kişiler de ise boşanma sonrasında psikolojilerinde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Böyle kişilerin mutlaka boşanma sonrasında psikolojik destek, almaları gerekmektedir.

Bu psikolojik destek sayesinde kişiler kendilerini daha iyi hissedecek ve hayata daha çabuk adapte olabileceklerdir. Günümüzde ise pek çok kişi boşanma sonrasında psikolojik destek alabilmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri