Yargıtay'dan dikkat çeken 'cinsel ilişki' kararı! Bir Sağlık Problemi Olmaksızın... | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Yargıtay’dan dikkat çeken ‘cinsel ilişki’ kararı! Bir Sağlık Problemi Olmaksızın…

Cinsel İlişki Yoksa Koca Tam Kusurlu Sayılacak

Yargıtay’dan dikkat çeken ‘cinsel ilişki’ kararı! Bir Sağlık Problemi Olmaksızın… Geçtiğimiz günlerde Yargıtay’dan şaşırtan cinsel ilişki kararı çıktı. Kahramanmaraş’ta Yargıtay’a taşınan boşanma davasında inanılmaz karar verildi. Evlilikte yeterli cinsel ilişkinin yaşanmaması ile ilgili kadını haklı bulan Yargıtay, tazminat kararı verdi.

Yargıtay’ın geçtiğimiz günlerde evlilik içi cinsel ilişki ile ilgili verdiği karar herkesi şaşırttı. Evlilikte cinsel ilişkinin yaşanmamasından kocayı sorumlu tutan Yargıtay emsal nitelikte bir karar verdi. Yargıtay’ın kararına göre cinsel ilişkinin olmadığı evliliklerde koca tam kusurlu sayılabilecek. Bu kararın birçok boşanma davasını etkilemesi bekleniyor.

Boşanma Davasından Beklenmedik Karar Çıktı

Kahramanmaraş’ta görülen boşanma davasında Yargıtay emsal nitelikte bir karar verdi. Boşanma davasında verilen karar şaşkınlık yarattı.

Kahramanmaraş’ta 6 aydır evli olan çiftin boşanma davasında inanılmaz karar verildi. Yargıtay’ın çok konuşulacak kararı gündeme bomba gibi düştü. Kahramanmaraş’ta yaşayan H.Y. eşi ile yeterince cinsel ilişki yaşayamadığı gerekçesi ile dava açtı. Kocanın davasından 4 gün sonra da diğer eş E.Y. boşanma davası açtı. Mahkeme karşılıklı dava açan çiftin eşit kusurlu olduğuna karar vererek, ikilinin tazminat taleplerini reddetti. Ancak manevi tazminat almak isteyen E.Y. davayı temyiz etti. Böylece Yargıtay’a taşınan davadan inanılmaz bir karar çıktı.

Yargıtay dellilerin incelenmesi sonucu evlilikte cinsel ilişki yaşanmamasından koca H.Y.’yi sorumlu tuttu. Evlilik içindeki cinsel ilişkinin yaşanmamasının kocanın suçu olduğunu belirten Yargıtay H.Y.’yi tam kusurlu buldu. Böylece E.Y.’nin tazminat talebi kabul edildi. Yargıtay’ın bu kararı ile boşanma davalarında cinselliğin olmamasında erkek tam kusurlu sayılabilecek.

Cinsel İlişki Yoksa Koca Tam Kusurlu Sayılacak

Yargıtay’ın Kahramanmaraş’taki boşanma davasında cinsel ilişki yaşanmamasında kadının kusuru olmadığına karar vermesi ve erkeği tam kusurlu sayması şaşkınlık yarattı. Cinsel ilişki yaşamamayı kişilik haklarına saldırı olarak ele alan Yargıtay, erkeğin haksız olduğu kararını açıkladı.

Yargıtay’dan dikkat çeken ‘cinsel ilişki’ kararı! Bir Sağlık Problemi Olmaksızın…

Yargıtay dava ile ilgili kararında fiziksel bir engelin bulunmaması durumunda cinsel ilişki yaşanmamasını erkeğin kusuru olarak değerlendirdi. Erkeğin tam kusurlu olduğuna kanaat getirilen mahkemede E.Y. manevi tazminat alma hakkı kazanmış oldu. Yargıtay’ın kararı tartışma yarattı.

52 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Telefon WhatsApp