Yargıtay'dan Emsal Karar! Başkasının Adına Hat Çıkaran Şimdi Yandı | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Yargıtay’dan Emsal Karar! Başkasının Adına Hat Çıkaran Şimdi Yandı

Yargıtay'dan Bursa'da Emsal Karar! Başkasının Adına Hat Çıkaran Şimdi Yandı

Yargıtay’dan Emsal Karar! Başkasının Adına Hat Çıkaran Şimdi Yandı! Yüksek Mahkeme, çeşitli yöntemler kullanarak vatandaşları mağdur eden kötü niyetli kişilere ve işletmelere “dur” dedi.

Yargıtay’dan Emsal Karar! Başkasının Adına Hat Çıkaran Şimdi Yandı

Yargıtay 4. Hukuk Mahkemesi, başka birinin kimlik bilgilerini kullanarak bu kişi üzerine telefon hattı çıkaran kişilerin biriken ödenmemiş faturalar ile birlikte davacı lehine kötü niyetli tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti. Yüksek Mahkeme’nin almış olduğu bu karar emsal niteliği taşıyor.

Yargıtay 4. Hukuk Mahkemesi’nin emsal niteliğindeki hükmüne konu olan olay Bursa’da yaşandı. Türkiye’de faaliyet gösteren büyük telekomünikasyon firmalarından birinin şahsı hakkında icra takibi başlattığını haber alan vatandaş büyük bir şok yaşadı.

Kendi üzerine kaydı yapılmış cep telefonu hattı boneliğinden dolayı birikmiş ödenmemiş faturalarının bulunmadığını belirten mağdur tüketici, kimlik bilgilerini kullanarak işlem yapan dolandırıcıların şahsı adına telefon hattı çıkarttığını tespit etti.

Yerel Mahkemeye Başvurdu

Dolandırıcıların GSM şirketine gidip kendi adına, kendisinin haberi olmadan hat çıkardıklarını tespit eden davacı mağdur vatandaş, Bursa 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin yolunu tuttu.

Nüfus cüzdanını kanuna aykırı bir şekilde ele geçiren kişiler tarafından fotoğraf ve kimlik bilgilerinin kullanıldığını, davalı şirket ile abonelik sözleşmesinin bu şekilde yapıldığını öne süren davacı vatandaş, mağdur olduğunu beyan etti.

Davalı GSM Firmasının ödenmemiş birikmiş faturalar nedeniyle hakkında icra takibi başlattığını, takibe konu olan telefon hattının hiçbir şekilde kendisi tarafından kullanılmadığını, GSM operatörü ile yapılan sözleşmeyi imzalayanın kendisi olmadığı ve bu sözleşmeyi kabul etmediğini belirten davacı, yerel mahkemeden borçlu olmadığının tespiti ile lehine kötü niyet tazminatı verilmesi talebinde bulundu.

Asliye Mahkemesi Davayı Kabul Etti

Yerel mahkemeye yapılan başvurunun ardından davalı şirket avukatı ise davanın reddedilmesini talep etti. Yerel mahkeme, davacı ile davalı arasında düzenlenmiş herhangi bir abonelik sözleşmesi bulunmadığı, davacının kimlik bilgilerinin üçüncü şahıslar tarafından kullanılarak davacı adına telefon aboneliği alındığını tespit etti.

Bunun üzerine davacının davalıya borçlu olmadığının tespiti ile birikmiş ödenmemiş faturaların yüzde 20’si oranında kötü niyet tazminatının tahsiline karar verdi.

Yargıtay Kararı Onadı: Yargıtay’dan Emsal Karar! Başkasının Adına Hat Çıkaran Şimdi Yandı

Bursa 3. Asliye Mahkemesi’nin vermiş olduğu bu kararı temyiz eden davalı GSM firması, dosyanın Yargıtay 4. Hukuk Mahkemesi’ne intikal ettirdi. Yüksek Mahkeme dava dosyasını ve alınan kararı inceledikten sonra davalının başlatmış olduğu icra takibinde kötü niyetli olduğunun ispat edilemediğine dikkat çekti.

İlk derece mahkemesinin almış olduğu kararı düzelterek oy birliğiyle onayan Yargıtay, vermiş olduğu bu emsal niteliğindeki karar ile birlikte, vatandaşın bilgisi olmadan kendi adına çıkartılan telefon hatlarının birikmiş faturalarından sorumlu tutulmayacağını belirtmiş oldu.

Bu kapsamda kimlik bilgileriniz kullanılarak haberiniz dışında adınıza telefon hattı çıkartılırsa, bu hattın ödenmemiş fatura borçlarını ödemek zorunda kalmayacaksınız. Bu şekilde mağduriyet yaşayan pek çok kişi olduğu bilindiğinden bu karar benzer mağduriyeti yaşayan vatandaşlar için de emsal niteliği taşıyor.

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

656 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
    BİZE ULAŞIN

    İletişim Bilgileri