Yargıtay'dan emsal karar: Eşten tiksinmek tazminat sebebi | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Yargıtay’dan emsal karar: Eşten tiksinmek tazminat sebebi

Yargıtay'dan emsal karar: Eşten tiksinmek tazminat sebebi

Yargıtay’dan emsal karar: Eşten tiksinmek tazminat sebebi sayıldı. İstanbul’da yerel mahkeme tarafından görülen bir boşanma davasında eşlerin eşit kusurlu sayılmasının ardından konu Yargıtay ilgili dava dairesine kadar uzandı.

Somut olayda İstanbul’da Ş.A. isimli bir vatandaşın kocası N.A.’nın kendisi ve ailesi ile ilgilenmediği gerekçesiyle açtığı boşanma davasında 150 bin TL tazimat talep edildi.

Maddi ve manevi tazminat talep eden eşin İstanbul 9. Aile Mahkemesine açtığı davada mahkeme tarafından eşlerin eşit kusurlu sayılmasının ardından Yargıtay tarafından yerel mahkemenin vermiş olduğu karar bozularak, eşinden tiksinen koca hakkında maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verildi.

Yaşanan olay kapsamında Yargıtay tarafından verilen karar benzer durumda olan eşler için emsal teşkil ediyor. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından verilen kararın ardından davacı kadın için uygun miktarda tazminatın N.A. tarafından eşine ödenmesine karar verildi.

Yerel Mahkemede Eşit Kusurlu Buldu

İstanbul’da Ş.A. tarafından kocası N.A.’ya kendisi ve ailesi ile ilgilenmediği gerekçesi ile 150 bin TL maddi ve manevi tazminat davası talebiyle boşanma davası açıldı. İstanbul Anadolu 9. Aile Mahkemesi tarafından görülen davada, Ş.A. kendisine; çingene, mahalle karısı, kültürsüz vb. sözler söyleyerek hakaret ettiği ve sık sık alkol kullanarak eşyalara zarar verdiği, bir akrabası ile konuşurken kendisinden tiksindiğini ifade etmiştir.

Yargıtay’dan emsal karar: Eşten tiksinmek tazminat sebebi

Kocası N.A. ise mahkemede verdiği ifade de küçük kırgınlıkların dışında Ş.A.’ya karşı kötü davranışta bulunmadığı, ailesi ile ilgilenmediği iddialarının asılsız olduğu ve karısının kendisine hasta olduğunda bakmadığını ifade etmiştir.

Her iki tarafın da dinlenmesinin ardından mahkeme tarafından eşler eşit kusurlu bulundu. Ancak bu karar Ş.A. tarafından temyiz edildi.

Yargıtay’dan Emsal Karar

Yerel mahkemenin verdiği kararın temyiz edilmesinin ardından konu Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından görüldü. Yargıtay tarafından görüşülen karar kapsamında, eşinden tiksindiğini ifade eden erkeğin, Ş.A.’ya nazaran daha fazla kusurlu olduğu ve bu gerekçe ile mahkemenin maddi ve manevi tazminat talebini kabul etmesi gerektiği ifadelerine yer verildi.

Yargıtay tarafından kararın bozulmasının ardından eşinden tiksindiğini söyleyen N.A. için tazminat ödemesine karar verilmiştir.

174 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp