Yargıtay'dan Emsal Karar! Kadroya Geçen İşçi Ücreti İçin Önemli Açıklama | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Yargıtay’dan Emsal Karar! Kadroya Geçen İşçi Ücreti İçin Önemli Açıklama

Yargıtay'dan Emsal Karar! Kadroya Geçen İşçi Ücreti İçin Önemli Açıklama

Yargıtay’dan Emsal Karar! Kadroya Geçen İşçi Ücreti İçin Önemli Açıklama. Taşerondan kamuya geçince ücreti düşürülen işçi mahkemeye başvurdu. Ücreti düşürülen işçiyi haklı bulan Yargıtay’dan tüm teşaron işçileri ilgilendiren emsal karar çıktı. Yargıtay işçiye eksik ödenen ücretin tamamlanmasına hükmetti.

Geçtiğimzi günlerde İstanbul2da meydana gelen olay üzerine açılan davadan tüm taşeron işçileri ilgilendiren bir sonuç çıktı. Yargıtay’ın kararı üzerine Güvenlik-İş Sendikası genel müdürü ve işçinin avukatı açıklama yaptı.

Ücreti Düşürülen İşçi İş Mahkemesine Başvuru Yaptı

İstanbul’daki devlet hastanesinde özel güvenlik olarak çalışan taşeron işçi 2018 yılında kadroya alındı. 31 Aralık 2018 yılına kadar aynı ücret ile çalışan işçinin 2019 yılında maaşında düşüş oldu. Çalışma Genel Müdürlüğü’nün açıklamasını yorumlayan işyeri işçinin maaşına farklı bir zam uyguladı. Taşeron işçi olarak çalışırken asgari ücretten % 25 oranında fazla maaş alan işçiye, yeni işveren %4 oranında zam uyguladı. Maaşının düşmesi ile işçi Ankara 10. İş Mahkemesine dava açtı.

İşçiyi haklı bulan mahkeme eksik ödenen ücretin tamamlanması gerektiğine karar verdi. Bunun üzerine işveren temyize gitti. Ancak Yargıtay mahkemenin verdiği kararı uygun buldu. Asgari ücret farkının eksik ödendiğini onaylayan Yargıtay işçinin alacaklı olduğunu açıkladı.

Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Dava İle İlgili Açıklama Yaptı

Yargıtay’ın işçiyi haklı bulması ve maaşının arttırlması yönünde karar vermesi ile mahkemeye giden işçinin üyesi olduğu Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı konu ile ilgili açıklama yaptı. İşçinin sendikalarına üye olduğunu açıklayan Çağırıcı dava sürecinde tüm desteği verdiklerini ve işçilerin hiçbir suretle maaşlarının düşürülemeyeceğini söyledi. Ömer Çağırıcı sendika olarak ilk davayı açarak diğer taşeron işçilere yol gösterdiklerini de sözlerine ekledi.

Yargıtay’ın Kararı Tüm Kurumlara Ulaştırılacak

Güvenlik-İş Sendikası Ömer Çağırıcı ile birlikte işçinin avukatı da konu ile ilgili açıklama yaptı. Çalışma Bakanlığı’ndan gönderilen yazının birçok işveren tarafından yanlış yorumlandığını söyleyen Atabay Yargıtay’ın emsal niteliğinde bir karar verdiğini ve bu kararı tüm kurumlara yollayacaklarını açıkladı.

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

19 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
    BİZE ULAŞIN

    İletişim Bilgileri