Atla

Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır


Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır

Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır

Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır

YAŞ KÜÇÜLTME DAVASI NASIL AÇILIR, YAŞ KÜÇÜLTME DAVASI NE KADAR SÜRER,YAŞ KÜÇÜLTME DAVASI DİLEKÇESİ

Yaş küçültme davası açılırken birazdan bahsedeceğimiz hususlarada değinmek gerekmektedir. Yaş küçültmek için şartları incelediğimizde, yaşını küçültecek kişinin, nüfusta tescil engeli olmayacak. Daha geniş açıklayacak olursak doğum tarihi ile nüfusa kayıt tarihi olan tescil tarihi arasında süre olarak fark yoksa küçülmez ama süre farkı varsa, o fark kadar yaşı küçülebilir.  Hiç kimsenin doğmadan nüfusa kaydı mümkün değildir. Yani nüfusta ki tescil tarihi çok önemlidir. Yaş küçültme davalarında ancak tescil tarihine kadar yaş küçültülebilir. Yaşı küçülecek kişinin kendisinden sonra gelen kardeşiyle arasında en az 180 günlük süre olmalıdır.  Devlet Hastanesinden kemik grafiği çekilmesi ve buna dayalı hastane raporu zorunludur.

Yaş küçültme davası açılması durumunda, mahkeme aile nüfus kayıtlarını getirtir. Yaşı düzeltilecek kişinin nüfusta kayıtlı olması gerekir.Nufus müdürlüğünde kayıtlar istenir, dosyanın içerisinde hastaneye kayıtları varsa bu davanızı önemli ölçüde etkiler. Okul kayıtlarını getirtilir. Çünkü okula kayıt yapılırken belli yaş kriteri vardır. Yaş küçültme talebinde 3-4 yaş küçültmeniz demek okula sizin 3 yaşında başladığınızı gösterir ki buda hayatın olağan akışına aykırıdır.

Yaş küçültme davası açılırken yukardaki şartlara dikkat etmekde fayda vardır. Diğer türlü yaş küçültme davası açmanız durumunda yukardaki şartları incelemeden açılması durumunda davanız red olacaktır. Buda sizin için masraf ve zaman kaybına sebep olacaktır. Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır sorusuna yukarda açıklamalarımız doğrultusunda dava açılması daha mantıklı olacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır - Yorum
    BALKİ AKYÜZ -
    5 Eylül 2016

    Yaşımi kuculltmek istiyorum Hastanede doğdum Kız kardesim 90 li 92 li olmak istiyor ben ise. 88 li 91 olmak istiyor um

    Cevapla
Yorum Bırak