Yaş Tashihi ve Yaş Düzeltme Davası | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme

yas-tashihi-davasi-yas-duzeltme

Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Nedir Nasıl Olur? Yaş düzeltme davası bir kişinin çeşitli nedenlerden dolayı kimliğinde yazan yaşı değiştirmek istediği durumlarda açılır. Özellikle geçmiş dönemde nüfusa kaydettirmenin zor olmasından dolayı pek çok kişinin kimliğindeki doğum tarihi doğru yazılmamıştır.

Bu da insanlar adına bazı sorunların meydana gelmesine neden olabilir. Yaş tashihi davası yaş düzeltmelerde konu yaş büyütme olabildiği gibi küçültme sebebiyle de talepte bulunulabilir.

Hangi Nedenler İle Yaş Düzeltme Davasına Başvurulur?

Kimlikte doğum tarihinin doğru yazılması önemli bir konu olarak görülmeyebilir. Ancak bu yanlış bilgi insanlar için bazı konularda problemler yaratabilir.

Örneğin asker gitmek ya da daha geç gitmek isteyen kişiler kimliklerinde yaşın değiştirmesi için başvuruda bulunabilir. Bir diğer neden ise emeklilik durumudur. Nüfusa geç kaydettirilen kişiler emeklilikleri geldiğinde mağduriyet yaşayabilir. Bundan dolayı da yaş büyütme davası açabilir.

Yaş Düzeltme Davası İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Yaş düzeltmesinin yapılabilmesi için değişiklik talebinde bulunan kişinin hastanede ya da doğumevlerinde doğmamış olması gereklidir. Yaş düzeltme şartlarından bir diğeri ise talep edilen yaş ile görünüşün tutarlı olmasıdır.

Bunun dışında varsa kardeşlerin yaşları da mahkemece göz önüne alınır. Değiştirilmek istenen aynı yaşta bir kardeşin olmaması da şarttır. Şartlar sağlandığında da 1 ya da 2 yaşlık bir düzeltme sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

Yaş Düzeltme Davasında İstenen Evraklar

Bu davaların açılabilmesi için bazı belgelerin edinilmesi gereklidir. Evrakları eksik olan kişilerin dava açma talepleri gerçekleştirilemeyecektir. Yaş düzeltme davaları için gerekli olan belgeler ise şunlardır:

  • Nüfus kaydı,
  • Sabıka kaydı,
  • Hastane doğum tutanağı.

Yaş Düzeltme Davası Nasıl Açılır?

Kimlik yaşı nasıl büyütülür ya da küçültülür sorusunun ilk yanıtı gerekli şartların sağlanmasıdır. Bu şartları sağlayan kişiler istenen evraklar ile yetkili mahkemeye başvurarak dava açmalıdır.

Yaş düzeltme davaları Asliye Hukuk Mahkemeleri’nde görülen davalardandır. Yaş düzeltme davaları ile ilgili olarak en önemli konulardan bir tanesi yalnızca bir seferlik açılabilmesidir. Bundan dolayı davalar avukatlar yardımıyla açılmalıdır. Vekil avukat tüm dava sürecinin doğru bir şekilde gittiğine de emin olacaktır.

Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Nerede Açılır?

Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme davası Yerleşim Yerindeki Asliye Hukuk Mahkemesinde Açılır.

Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Kime Karşı Açılır?

Yaş düzeltme davasını Kişi eğer reşit ise kendisi, Eğer reşit değilse Velisi veya Vasisi Dava açma hakkına sahiptir.

Doğum Tarihinde Ay ve Gün Yazılmamış ise Ne zaman Doğmuş Sayılır?

Doğum tarihinde ay ve gün yazılmamış ise kişi Yılın Temmuz ayının Birinci gününde doğmuş sayılır. Ay yazılmış eğer gün yazılmamış ise hangi ay ise o ayın birinci günü doğmuş sayılır.

Kişi Kaç Defa Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Davası Açar ?

Kişi Yaş Tashihi Davasını sadece ve sadece bir kez açabilir. Çünkü açılan ilk davada Mahkemece gerçek Doğum tarihi tespit edildiğinden bir daha dava açma hakkı bulunmamaktadır.

Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Ne Zaman Açılır ?

Kişi gerek doğumdan gerekse Gizli Nüfustan Nüfus kütüğüne kaydı yapılanlar her zaman dava açma hakkına sahiptir. Bu dava hakkında Zamanaşım süresi yoktur.

Kişi Genel Yazım Suretiyle Nüfusa kaydedilmiş ise 18 yaşını bitirdikten veya Nüfus Cüzdanını aldığı tarihten itibaren altı ay içerisinde dava açılabilir.

Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Davası Açma Şartları Nelerdir ?

Yaşı düzeltilmesi istenen kişinin dış görünüşü Nüfus kayıdındaki doğum tarihine uymamalıdır.

Kişi Yaşını büyütmek istiyorsa büyütmek istediği yaşta Nüfus kayıdında kardeşi bulunmaması gerekmektedir.

Hastane ve Doğumevi gibi kurumda kayıdı olmamalıdır.

Kişi daha önce Yaş Tashihi (Düzeltme) Davası açmamış olması gerekmektedir.

Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme Davası Genel Bilgiler

Yaş Tashihi (Düzeltme) Davasında Mahkemece Nüfus Kayıtları getirtilir. Kişinin aynı yaşta ikiz olup olmadığı ve anne-babanın evlenme tarihleri araştırılır.

Yaş büyütmek istenen kişi Mahkece hazır bulundurularak Dış görünüşü incelenir.

Kemik yaşının tesbiti için Mahkeme Taş teşekküllü hastaneye sevk ederek Kemik Radyografisi ne dayanan rapor alınır.

Toplanan deliller çerçevesinde mahkme nihai kararını verir.

Yargıtay Kararı – Yaş Tashihi Davası Yaş Düzeltme

NÜFUS KAYDINDA YAŞ TASHİHİ İSTEMİ – YARGI YERİNİN BELİRLENMESİ – DAVACININ TALEBİNİN ÇEKİŞMESİZ YARGI KAPSAMINDA OLMADIĞI – ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNİN YARGI YERİ OLARAK BELİRLENMESİNE KARAR VERİLDİĞİ

YAŞ TASHİHİ DAVASI – BİR KİMSENİN DOĞMADAN ÖNCE NÜFUSA TESCİLİ MÜMKÜN OLMADIĞI – DOĞUM TARİHİNİN DÜZELTİLMESİNİN NÜFUS KAYITLARINDA ÇELİŞKİ MEYDANA GETİRDİĞİ – HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Somut olayda, P. E.’in nüfusa 13.05.1994 tarihinde tescil edildiği görülmüştür. Bir kimsenin doğmadan önce nüfusa tescili mümkün olmadığı halde, doğum tarihinin 03.05.1996 olarak düzeltilmesi nüfus kayıtlarında çelişki meydana getirmektedir.ar verildi.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

137 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri