Yurt Dışından Veraset İlamı Alınır Mı? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Yurt Dışından Veraset İlamı Alınır Mı?

Yurt Dışından Veraset İlamı Alınır Mı?

Yurt Dışından Veraset İlamı Alınır Mı?

Birinin vefat etmesi üzerine, geride kalan miras mirasçılarına geçecektir. Ancak bu işlem bazen bu kadar kolay olmayabilir. Özellikle mirasçı ya da muris açısından araya farklı ülkelerin hukuku giriyorsa, bazı işlemlerin daha farklı yapılması gerekmektedir.

Veraset ilamı denilen belge, mirasçılık belgesi olarak da anılmaktadır. Bu belge sayesinde mirasçıların miras üzerindeki pay hakkı görünmektedir.

Üstelik miras üzerinde yapılacak tüm tasarruflarda da bu belgeye ihtiyaç duyulacaktır.

Veraset İlamı Çıkarma Şartları

Veraset ilamının çıkarılabilmesi için, gerekli şartların taşınıyor olması gerekmektedir. Her ülkenin kendine özgü bir hukuk sistemi vardır. Bu sistem içerisinde veraset ilamının nasıl çıkarılacağı konusu da değişiklik gösterebilmektedir.

Genel olarak mirasçıların vesayet belgesi çıkarabilmesi için, murisin oturduğu son yerleşim yeri mahkemesine başvuruda bulunmalıdır. Buraya yapılacak başvurularda, murisin mirası üzerinde taleplerde bulunulur.

Veraset İlamı İçin Gereken Belgeler

Veraset ilamının çıkarılabilmesi için gerekli belgelerle başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de, genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Miras konusunda devam eden bir dava bulunmadığına dair yeminli beyan
  2. Yeminli beyanın doğruluğuna dair çıkarılan yeminli beyan
  3. Ölüm belgesi

Tüm bu belgelerle birlikte veraset ilamı için başvuruda bulunulursa, belge mirasçıya verilecektir.

Türkiye’de Veraset İlamı Alımı

Veraset ilamının Türkiye’den alınması durumunda başvurulabilecek 2 kurum vardır:

  1. Noter
  2. Sulh Hukuk Mahkemesi

Bu 2 makama da başvuru mümkündür. Bu makamlara başvurulduğu takdirde gerekli şartlar sağlanıyorsa veraset ilamı çıkarılacaktır. Ancak, mirasçılar arasında yabancı uyruklu birinin bulunması halinde, söz konusu işlemin mutlaka Sulh Hukuk Mahkemesinden yapılması gerekmektedir.

Noterden yapılan işlemler geçersiz olacaktır. Bunun sebebi Milletlerarası Özel Hukuk kurallarının gerekleridir. Ülkeler arası hukuki uyuşmazlıkların çözümü için bazı resmi aşamalar belirlenmiştir ve bu veraset ilamının Türkiye’deki yansıması da budur.

Yurt Dışından Alınan Veraset İlamı

Milletlerarası Özel Hukuk Kanununa göre, ölüme bağlı tasarruflar, murisin milli hukukuna göre uygulanacaktır. Ancak murisin mirasçılarına bıraktığı malların niteliği, yapılan işlemlerde de farklılıklar oluşturacaktır.

Öncelikle bırakılan eşya bir taşınır ise, kolaylıkla mirasçının bu malı iktisap edeceği söylenmektedir. Ancak söz konusu eşya bir taşınmaz ise daha farklı prosedürler uygulanacaktır. Taşınmazlar söz konusu olduğunda Türk mahkemelerinin münhasır yetkisi bulunmaktadır. Bu durum, Türkiye’de bulunan taşınmazlar için geçerlidir.

Taşınmazlar için yurt dışından alınan belgelerin Türkiye’de sonuç doğurması gibi bir durum beklenemez. Yurt dışından alınan veraset ilamı kural olarak Türkiye’de geçerli olmayacağı için, Türkiye’den veraset ilamı alınması gerekecektir.

Bu durum her ülke hukukunda ve her eşya için geçerli değildir. Ancak hangi durumlarda bu belgenin geçersiz olacağı bilinmeli ve bu duruma göre hareket edilmelidir. Aksi takdirde bazı hak kayıpları yaşanabileceği gibi mal iktisabında bulunamama gibi durumlar da gerçekleşebilir.

1.744 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp