Yurtdışı Boşanma - Boşanma İşlemleri | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Yurtdışı Boşanma – Boşanma İşlemleri

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Yurtdışı Boşanma – Boşanma İşlemleri

Yurtdışı Boşanma – Boşanma İşlemleri

Yurtdışı Boşanma 2018 - Boşanma İşlemleri

Yurtdışında Alınan Boşanma Kararının Tanınması Tenfizi

Yurtdışı Boşanma – Boşanma İşlemleri, Daha önce Türkiye’de ya da yurtdışında evlenmiş olmaları önemli olmaksızın Türk makamları tarafından resmi olarak evli olarak gözüken kişiler, boşanmak istediklerinde bazı sınırlamalarla karşılaşırlar.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta eğer bir boşanma kararı yabancı mahkeme tarafından verilmişse bu durumda kararın Türkiye’de geçerli olması ve tarafların her ikisinin de Türkiye’de tekrar bekar gözükmeleri için dava açmaları gerekmektedir.

Yurtdışı Boşanma – Boşanma İşlemleri

Türk yasaları gereği tanıma ve tenfiz davaları olarak bilinen bu davalar da boşanma kararının tanınmasını isteyen kişilerin bazı belgeleri toplaması gerekiyor. Öncelikle kişiler tanıma ve tenfiz davalarını açacaklarsa boşanma kararının yurtdışında çıkmış ve karara bağlanmış olması gerekmektedir.

Çünkü tanıma ve tenfiz davaları için gereken belgeler de en temel bulundurulması gereken belge yurtdışındaki mahkeme tarafından verilmiş olan boşanma kararının asıl belgesi olmaktadır.

Boşanma kararının kesin olarak hükme bağlandığını gösteren tasdikname belgeleri gibi onayların da belgede mutlaka bulunması gerekmektedir.

Yurtdışında Alınan Boşanma Kararının Tanınması Tenfizi Hakkında Avukat ve Danışmanlık

Türkiye’deki mahkemelerin yurtdışında verilen kararları detaylı bir şekilde inceleyebilmeleri adına kararların mutlaka Türkçeye çevrilmesi gerekmektedir. Bu çevirilerin yapılması için kişiler belgeleri yeminli tercüman ya da resmi kurumlar aracılığı ile hukuki açından geçerli olacak şekilde Türkçeye çevrilmesini sağlayabilirler.

Bu belgelerin yanı sıra kişinin pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopisi belgelerinin de diğerlerine eklenmesi gerekir. Eğer davaların çok daha hızlı bir süreç içinde tamamlanması ve takip edilmesi isteniyorsa bu durumda avukatlarla anlaşarak davaları yürüten kişilerin noterden tasdiklenmiş olan vekalet belgelerini de eklemeleri gerekir.

Yurtdışında Boşanıp Türkiye’de Boşanma Ne Kadar Sürüyor?

Tarafların yurtdışında hali hazırda alınmış olan boşanma kararlarının en kısa sürede Türkiye’de geçerli olmasını sağlayarak en kolay şekilde sürecin atlatılması amacıyla mahkemeler tanıma tenfiz davaları için kolaylıklar sağlamaktadır.

Davaların çok iyi bir şekilde avukatlar tarafından takip edilmesi halinde tanıma ve tenfiz davalarının 1 hafta ile 3 ay arasında tamamlanması mümkün olmaktadır.

Bu sürenin değişkenlik göstermesini sağlayan etmenler mahkemenin aldığı davalar üzerindeki iş yoğunluğu ve boşanma kararının verildiği ülke olmaktadır.

Dava için gerekli belgelerin Türkiye’ye gönderilerek temini sağlandığı ve avukat vekaletleri çıkartıldığı takdirde tarafların mahkemede bulunmadan davaların yürütülmesi de mümkün olmaktadır. (Yurtdışı Boşanma – Boşanma İşlemleri)

Diğer makalelerimize Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfalarımızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor