Atla

Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur


Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur

Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur

Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur

Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili, Yurt Dışında Alınan Boşanma İlamı, Yurtdışında Yaşayan Türkler Boşanma , Yurtdışında Boşanma Türkiye de Nafaka Talep Etme, Anlaşmalı Boşanma konuları yada bir çok konuda avukat ve danışmanlık hizmet alabilirsiniz.

Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası Hakkında Genel Bilgiler Boşanma tanıma ve tenfiz davası

Milletlerarası Özel hukuk sistemini ilgilendiren ve birbiri ile farklı hukuk sistemlerini benimsemiş devletlerde yaşayan bireylerin sorun yaşamaması ve mağdur olmaması için türetilmiş bir çözüm sürecidir aslında.

Boşanma tanınma ve tenfiz davası aslında isminden de anlaşılacağı üzere yurtdışında boşanmış bireyin Türk hukuk sistemi içerisinde de boşanmış sayılması için açılan davadır.

Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur Yapılır

Tenfiz davası ise bilindiği üzere her boşanma davası bir evlilik birliğini bitirdiğinden kaynaklı birtakım hüküm ve sonuçlar doğurur.

Bu hüküm ve sonuçlar yabancı bir devlette boşanan bireyler için yine yabancı devlette kararlaştırıldığından bu hüküm ve sonuçların Türk hukuk sistemi içerisinde de icra edilebilmesini sağlamak amacı ile açılan davadır.

Boşanma tanıma ve tenfiz davası

Kanun koyucunun sınırladığı 3 şehirden birinde var olan aile mahkemelerinden birinde açılır. Milletlerarası Özel hukuk sistemini ilgilendiren bir konu olduğu ve bir boşanma davası süreci gibi ilerlemeyecek.

Hüküm doğurmayacak olan dava yurtdışında boşanmış olan çiftlerin hukuki statülerinin Türk hukuk sistemi içerisinde aile hukukunu ilgilendirmesinden dolayı İzmir, İstanbul veya Ankara'da var olan Aile Mahkemelerinden birinde açılmaktadır.

Yurtdışı Boşanma Süreci

Boşanma tanıma ve tenfiz davası bireylerin Türkiye'ye gelmeden de halledebilecekleri bir davadır.
Boşanma sürecinin hızlı ilerlemesini istiyorlarsa ya Türkiye'ye gelip davayı takip etmelidirler ya da bir avukata vekaletname ile tanıma ve tenfiz davası açabilmesi için özel yetki vermelidirler.

Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur

1 hafta ile 3 ay arasında sürebilecek olan dava taraflardan birinin veya her ikisinin avukatı vekil olarak tayin etmemesi ve özel yetki ile yetkilendirmemesi nedeni ile tebligat sorunları yaşanacağından bazen 3 ayı dahi geçebilmektedir.

Gerekli belgeler Milletler arası Özel hukuk kurallarını düzenleyen kanunda kanun koyucu tarafından hüküm altına alınmıştır.

Taraflar tanıma ve tenfiz davasını açmadıkları takdirde yurtdışında boşanmış olsalar bile kendi vatandaşı oldukları Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde evli statüsünde gözükmektedirler.

Bireyler hak kaybına uğramamak ve birtakım sorunlar ile karşılaşmamak için yurt dışında boşandıkları takdirde tanıma ve tenfiz davasını da Türkiye'de açmalıdırlar.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Yabancı mahkemenin ceza kararında verilen kişisel haklar ile ilgili karar tenfiz istenebilir. 

Ancak Kişisel haklar dışında, yabancı mahkeme kararlarında kişisel haklar dışında ceza kararını da içine alacak şekilde değerlendirme tanıma ve tenfiz hükmü verilmesi doğru görülmemeiştir.


BİZE YAZIN

Etiketler:  

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur - Yorum
    HAKKI CANTÜRK -
    5 Ağustos 2016

    Güç de yönetende olduğuna göre, düşünmesini bilen her adam bundan şu sonuca varır

    Cevapla
Yorum Bırak