Atla

Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur


Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur

Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur

Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur

Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili, Yurt Dışında Alınan Boşanma İlamı, Yurtdışında Yaşayan Türkler Boşanma , Yurtdışında Boşanma Türkiye de Nafaka Talep Etme

Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası Hakkında Genel Bilgiler Boşanma tanıma ve tenfiz davası

Milletlerarası Özel hukuk sistemini ilgilendiren ve birbiri ile farklı hukuk sistemlerini benimsemiş devletlerde yaşayan bireylerin sorun yaşamaması ve mağdur olmaması için türetilmiş bir çözüm sürecidir aslında. Boşanma tanınma ve tenfiz davası aslında isminden de anlaşılacağı üzere yurtdışında boşanmış bireyin Türk hukuk sistemi içerisinde de boşanmış sayılması için açılan davadır.

 

Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur Yapılır

Tenfiz davası ise bilindiği üzere her boşanma davası bir evlilik birliğini bitirdiğinden kaynaklı birtakım hüküm ve sonuçlar doğurur. Bu hüküm ve sonuçlar yabancı bir devlette boşanan bireyler için yine yabancı devlette kararlaştırıldığından bu hüküm ve sonuçların Türk hukuk sistemi içerisinde de icra edilebilmesini sağlamak amacı ile açılan davadır.

 

Boşanma tanıma ve tenfiz davası

Kanun koyucunun sınırladığı 3 şehirden birinde var olan aile mahkemelerinden birinde açılır. Milletlerarası Özel hukuk sistemini ilgilendiren bir konu olduğu ve bir boşanma davası süreci gibi ilerlemeyecek ve hüküm doğurmayacak olan dava yurtdışında boşanmış olan çiftlerin hukuki statülerinin Türk hukuk sistemi içerisinde aile hukukunu ilgilendirmesinden dolayı İzmir, İstanbul veya Ankara'da var olan Aile Mahkemelerinden birinde açılmaktadır.

 

Boşanma tanıma ve tenfiz davası bireylerin Türkiye'ye gelmeden de halledebilecekleri bir davadır. Lakin sürecin hızlı ilerlemesini istiyorlarsa ya Türkiye'ye gelip davayı takip etmelidirler ya da bir avukata vekaletname ile tanıma ve tenfiz davası açabilmesi için özel yetki vermelidirler.

1 hafta ile 3 ay arasında sürebilecek olan dava taraflardan birinin veya her ikisinin avukatı vekil olarak tayin etmemesi ve özel yetki ile yetkilendirmemesi nedeni ile tebligat sorunları yaşanacağından bazen 3 ayı dahi geçebilmektedir.

 

Yurtdışında Boşanma Türkiye de Tescili Nasıl Olur

Gerekli belgeler Milletler arası Özel hukuk kurallarını düzenleyen kanunda kanun koyucu tarafından hüküm altına alınmıştır.

Taraflar tanıma ve tenfiz davasını açmadıkları takdirde yurtdışında boşanmış olsalar bile kendi vatandaşı oldukları Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde evli statüsünde gözükmektedirler.

 

Bireyler hak kaybına uğramamak ve birtakım sorunlar ile karşılaşmamak için yurt dışında boşandıkları takdirde tanıma ve tenfiz davasını da Türkiye'de açmalıdırlar.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Etiketler:  

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • HAKKI CANTÜRK -
    5 Ağustos 2016

    Güç de yönetende olduğuna göre, düşünmesini bilen her adam bundan şu sonuca varır

    Cevapla
Yorum Bırak