Atla

Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması


Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması

Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması

Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması

Yurtdışındaki Mahkemelerden Birinde Verilen Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması ve Tenfizi Yurtdışında yaşayan ve evlilik birliği içerisinde hayat sürdüren taraflar boşanmak istedikleri vakit Türk hukuk sistemi içerisinde mi veyahut yaşadıkları yabancı ülkede mi bu hukuki süreci başlatacakları bir sorundur.

Bunun nedeni ise yurtdışında yapılan boşanma kararının Türkiye'de aynen direkt kabul görmeyecek olması, Türkiye'de verilecek olan boşanma kararının yabancı ülkenin hukuk sistemince direkt olarak kabul görmemesidir.

Birbirinden farklı hukuk sistemleri ile çalışan devletler buna bir çözüm getirerek birbirlerinin hukuki kararlarını tanımak amacı ile bir hukuk sistemi geliştirmişler ve bu hukuk sistemi özellikle özel hukuk dallarında çıkan uyuşmazlıklardaki tarafların mağdur olmasını engellemiştir.

Milletlerarası özel hukuk sisteminde konulan kurallar sayesinde devletler kendi belirledikleri usuller çerçevesinde tarafların yurtdışında gerçekleştirdiği hukuki işlem ve sahip oldukları hukuki statüleri kabul eder olmuştur. Bu çerçevede boşanma davasına baktığımızda şunları ifade edebilmekteyiz:

 

Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması Nasıl yapılır

Öncelikle Türk hukuk sisteminin belirlediği ülkelerden birinde boşanan Türk vatandaşı kendi ülkesi yani Türk hukuk sistemi içerisinde de boşanmış sayılabilmesi için açılan bu davaya tanınma davası ve boşanmanın gerektirdiği hüküm ve sonuçların icra edilebilmesini sağlamak için açılan davaya ise tenfiz davası denmektedir.

Tanınma ve tenfiz davası aile mahkemelerinde görülen dava türleri olup kanun koyucu İstanbul, İzmir ve Ankara'daki aile mahkemelerinde bu davanın açılmasını öngörmüştür.

 

Tanınma ve tenfiz davasını açan taraflar davalarının hızla görülmesini istiyorlar ise öncelikle evrakları tam getirmeliler ve ikincisi ise yurtdışından davayı sürdürecekler ise bir avukat ile davayı sürdürmeleri kendilerini için en uygun ve en makbul olanıdır.

Bunun nedeni ise yurtdışına yapılacak olan tebligatın ulaşma ve mahkemeye geri dönme sürelerinin oldukça uzun sürebilme ihtimalidir ki bu da davayı uzatan en büyük sorunlardan biridir.

 

Tarafların tanınma ve tenfiz davası açabilmeleri için zaten anlaşıldığı üzere de yurtdışında bir mahkeme tarafından boşanmış olmalarına kesin karar verilmelidir.

Tanınma ve tenfiz davasında avukatlık ücreti her şehre göre değişebilmektedir ve ayrıca tarafların tutacağı avukatların niteliği de avukatlık ücretinde oldukça önem arz etmektedir. Tecrübeli ve bilgili bir avukatın ücreti diğerlerine oranla daha fazla olabilmektedir.

 

Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması

Yargıtay Kararı - Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması

1.Hukuk Dairesi Esas:  2007/1152 Karar: 2007/13244 Karar Tarihi: 04.10.2007 - Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması

BOŞANMA DAVASI - TENFİZ ŞARTLARI - TÜRK MAHKEMELERİNCE VERİLMİŞ BİR TANIMA KARARININ BULUNMAMASI - DAVANIN KESİN HÜKÜM SEBEBİYLE REDDİNİN İSABETSİZLİĞİ

 

ÖZET: Yabancı mahkemece verilen boşanma kararının tanınmasına dair Türk mahkemelerince verilmiş bir tanıma kararı bulunmamaktadır. Bu yön gözetilmeden davanın kesin hüküm sebebiyle reddi isabetsizdir. Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması   Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tenfizi

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • BİCEM BOLAYIR -
  18 Ağustos 2016

  iyi günler kolay gelsin. Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • EYÜPCAN NİŞANCI -
  15 Eylül 2016

  Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Cevapla
Yorum Bırak