Atla

Yurtdışı Boşanma Kararının Tanınması


Yurtdışı Boşanma Kararının Tanınması

Yurtdışı Boşanma Kararının Tanınması

Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması

Yurtdışındaki Mahkemelerden Birinde Verilen Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması ve Tenfizi Yurtdışında yaşayan ve evlilik birliği içerisinde hayat sürdüren taraflar boşanmak istedikleri vakit Türk hukuk sistemi içerisinde mi veyahut yaşadıkları yabancı ülkede mi bu hukuki süreci başlatacakları bir sorundur.

Bunun nedeni ise yurtdışında yapılan boşanma kararının Türkiye'de aynen direkt kabul görmeyecek olması, Türkiye'de verilecek olan boşanma kararının yabancı ülkenin hukuk sistemince direkt olarak kabul görmemesidir.

Birbirinden farklı hukuk sistemleri ile çalışan devletler buna bir çözüm getirerek birbirlerinin hukuki kararlarını tanımak amacı ile bir hukuk sistemi geliştirmişler ve bu hukuk sistemi özellikle özel hukuk dallarında çıkan uyuşmazlıklardaki tarafların mağdur olmasını engellemiştir.

Milletlerarası özel hukuk sisteminde konulan kurallar sayesinde devletler kendi belirledikleri usuller çerçevesinde tarafların yurtdışında gerçekleştirdiği hukuki işlem ve sahip oldukları hukuki statüleri kabul eder olmuştur.

Bu çerçevede boşanma davasına baktığımızda şunları ifade edebilmekteyiz:

Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması Nasıl yapılır

Öncelikle Türk hukuk sisteminin belirlediği ülkelerden birinde boşanan Türk vatandaşı kendi ülkesi yani Türk hukuk sistemi içerisinde de boşanmış sayılabilmesi için açılan bu davaya tanınma davası ve boşanmanın gerektirdiği hüküm ve sonuçların icra edilebilmesini sağlamak için açılan davaya ise tenfiz davası denmektedir.

Tanınma ve tenfiz davası aile mahkemelerinde görülen dava türleri olup kanun koyucu İstanbul, İzmir ve Ankara'daki aile mahkemelerinde bu davanın açılmasını öngörmüştür.

Tanınma ve tenfiz davasını açan taraflar davalarının hızla görülmesini istiyorlar ise öncelikle evrakları tam getirmeliler ve ikincisi ise yurtdışından davayı sürdürecekler ise bir avukat ile davayı sürdürmeleri kendilerini için en uygun ve en makbul olanıdır.

Bunun nedeni ise yurtdışına yapılacak olan tebligatın ulaşma ve mahkemeye geri dönme sürelerinin oldukça uzun sürebilme ihtimalidir ki bu da davayı uzatan en büyük sorunlardan biridir.

Tarafların tanınma ve tenfiz davası açabilmeleri için zaten anlaşıldığı üzere de yurtdışında bir mahkeme tarafından boşanmış olmalarına kesin karar verilmelidir.

Tanınma ve tenfiz davasında avukatlık ücreti her şehre göre değişebilmektedir ve ayrıca tarafların tutacağı avukatların niteliği de avukatlık ücretinde oldukça önem arz etmektedir. Tecrübeli ve bilgili bir avukatın ücreti diğerlerine oranla daha fazla olabilmektedir.

Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması

Yargıtay Kararı - Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması

BOŞANMA DAVASI - TENFİZ ŞARTLARI - TÜRK MAHKEMELERİNCE VERİLMİŞ BİR TANIMA KARARININ BULUNMAMASI - DAVANIN KESİN HÜKÜM SEBEBİYLE REDDİNİN İSABETSİZLİĞİ

 

ÖZET: Yabancı mahkemece verilen boşanma kararının tanınmasına dair Türk mahkemelerince verilmiş bir tanıma kararı bulunmamaktadır.

Bu yön gözetilmeden davanın kesin hüküm sebebiyle reddi isabetsizdir. Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması   Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tenfizi

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yurtdışı Boşanma Kararının Tanınması - Yorum
  BİCEM BOLAYIR -
  18 Ağustos 2016

  iyi günler kolay gelsin. Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • Yurtdışı Boşanma Kararının Tanınması - Yorum
  EYÜPCAN NİŞANCI -
  15 Eylül 2016

  Yurtdışında Verilen Boşanma Kararının Tanınması bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Cevapla
Yorum Bırak