Ziynet Eşyaları Davası Eşya Tespit Davası | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Ziynet Eşyaları Davası Eşya Tespit Davası

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Ziynet Eşyaları Davası Eşya Tespit Davası

Ziynet Eşyaları Davası Eşya Tespit Davası

Ziynet Eşyaları Davası Eşya Tespit Davası

Boşanma sürecinin başlaması ile birlikte tarafların büyük bir sorun yaşadığı durumlardan birisi de düğünde takılan altınlar olmaktadır. | Ziynet Eşyaları Davası Eşya Tespit Davası

Boşanma Süresince Düğün Takıları Kimindir?

Düğün gününde takılan altınlar evlenme ile sorunsuz bir şekilde eşlerin olmakta ve bunları istedikleri gibi değerlendirmektedirler.

Bazı çiftler bunu saklamakta, bazıları ise borçların ödenmesinde veya bir mal alınmasında kullanabilmektedir. Düğünde takılan bu takıların durumu özellikle boşanma ile büyük bir sorun olabilmektedir.

Eşler kendi ailelerinin ve arkadaşları ile akrabalarının aldıkları ve taktıkların kendilerine ait olduğunu iddia edebilmekte ve bunların paylaşımı konusunda anlaşmazlık yaşayabilmektedir.

Aşağıdaki yazımızda ise boşanma süreci içerisinde düğünde takılan bu takıların kime ait olduğu ve paylaşımının nasıl yapılacağı konusunda bilgi verilecektir.

Ülkemizde düğünlere büyük bir önem verilmekte ve birçok adet ve gelenek düğünlerde uygulanmaktadır. Bu konuda her yörede ve memlekette farklı adet ve gelenekler olabilmektedir. Ancak neredeyse her yöre ve memlekette ortak bir adet ve gelenek olarak evlenecek çiftlere takı takılması geçerli olmaktadır.

Bu adet oldukça uzun bir sürededir de uygulanmaktadır. Bu takılar evlenme ile birlikte eşlerin ortak malları olmaktadır.

Bu konuda kimse bir itirazda bulunmazken, boşanma durumunda bu takılar sorun olabilmektedir. Boşanma iki eşin sadece hayatlarını ayırması olarak görülmemelidir. Boşanmada ortak mallarda ayrılmakta ve paylaşılmaktadır.

Yapılacak boşanma işlemleri aynı evlilik gibi hukuki işlemlerdir ve kanunlar ile yapılabilmektedir.

Bu durum mal paylaşımı konusunda da geçerlidir. Bu sebeple altınların kimde kalacağı ve kimin olacağı gibi tüm mal varlığı konusundaki sorular hukuki olarak çözülebilecektir.

Boşanma süresi içerisinde yapılan anlaşmazlıklar konusunda düğünde yakılan oldukça fazla sorun yaşanan durumlar olmaktadır.

Düğünde takılan takılar konusunda halk arasında birçok yanlış anlaşılma ve bilgi bulunmaktadır.

Bunlardan biriside geline erkek tarafından takılan takıların erkeğe ait olduğu ve gelinden alınması gerektiğidir. Ancak hukuki olarak geline takılan tüm takılar gelinin malı olmaktadır.

Düğünde geline takılan tüm takılar, erkek tarafı veya kız takmış olması fark etmeksizin geline yapılan bağı olarak görülmektedir. Bu sebeple de boşanma süresinde geline takılan tüm takıların gelinde kalması gerekmektedir.

Geline erkek tarafının özellikle annesi, babası, kardeşleri ve yakın akrabalarının takmış olduğu saat, yüzük, kolye, bilezik ve küpe gibi tüm takıların geri alınması haksız bir davranıl olmaktadır.

Böyle bir durumda mahkeme takıların geri iadesine karar verecektir. Aynı şekilde damadında geline takmış olduğu tüm takılar artık gelinin malı olmaktadır.

Yasalarımızda geline takılan tüm takılar geline yapılmış bir bağış olarak görülmekte ve bu şekilde kabul edilmektedir. | Ziynet Eşyaları Davası Eşya Tespit Davası

Düğünde Erkeğe Takılan Takılar Erkeğin Mi Olmaktadır? | Ziynet Eşyaları Davası Eşya Tespit Davası

Halk arasında boşanma süresi içerisinde düğün takılarının paylaşılması konusunda yanlış bilinen konulardan biriside erkeğe yani damada takılan takıların erkeğin olduğu bilgisidir.

Kanunlarımızda geline takılan takıların ona yapılan bir bağış olduğu kabul edilse bile erkek için bu durum geçerli değildir.

Ülkemizdeki birçok yörede erkeğe takılan takılarda gelinin olmaktadır. Bu sebeple erkeğe takılan tüm takıların onun olacağı gibi kesin bir kural bulunmamaktadır.

Bunun en iyi şekilde belirlenmesi mahkeme tarafından yapılmaktadır. Düğünün yapıldığı yörede adet ve geleneklere göre erkeğe takılan takıların ona mı yoksa geline mi ait olduğu belirlenmektedir. Bunun için mahkeme evliliğin yapıldığı yörenin adetlerine göre bir karar vermektedir. | Ziynet Eşyaları Davası Eşya Tespit Davası

Boşanma Süresinde Takıların Tahsili Nasıl Yapılmaktadır?

Boşanma davasının açılması ile alakalı olarak mahkemeye verilen dilekçede taraflar birbirleri ile alakalı olarak tüm istek ve taleplerini belirtmelidir.

Boşanma ve eşlerin aralarında yaşanılan anlaşmazlıklarda mahkemenin bunları çözmesi istenebilmektedir. Bu durumda düğün takıları ile alakalı olarak da yaşanan anlaşmazlık ve talepler dilekçede belirtilmelidir.

Düğünde takılan takılar konusunda kesin bir değer belirlenememesi mümkündür.  Bu durumda ortalama bir değer belirlenerek bu konuda taleplerini de ortalama bir değer üzerinden sunabilmektedirler. Açılacak boşanma davasında hazırlanan dilekçe içerisinde düğün takıları konusunda bir talep ve istek belirtilmemiş ise hakim bu konuda bir karar vermeyecektir. Dava içerisinde böyle bir talep yapılması durumunda hakim takılar için ayrı bir dava açılmasını isteyebilmektedir. | Ziynet Eşyaları Davası Eşya Tespit Davası

Harcanmış Olan Düğün Takılarının Tahsili Nasıl Olmaktadır? Altınlar ile Ev Aldım – Araba Aldım Ne Yapacağım?

Boşanma davalarında düğünde takılan takıların tarafında verilmesini isteyen kişiler her zaman ortada fiziki olarak bu takıların olmadığını bilmektedir.

Çoğu zaman evlilikten yıllar sonra açılacak olan boşanma davalarında altınlar harcanmış ve iş kurmak ile araba almak gibi birçok durum için bir tarafa verilmiş olabilmektedir.

Böyle bir durumda takıların değerinin hesaplanması ile para olarak bu değerin ödenmesine mahkeme karar verebilmektedir. | Ziynet Eşyaları Davası Eşya Tespit Davası

Boşanma Davasında Düğün Takılarının Kapsamı Nedir?

Boşanma davalarında düğün takısı olarak ifade edilen bu takılar genel olarak düğünde eşlere takılan her parçayı kapsamaktadır. Ancak bazı durumlarda bu takılar ve eşyalar içerisinden bazıları kişisel mal olarak değerlendirilebilmektedir.

Bunlara örnek olarak erkeğe takılan saat gösterilebilmektedir. Her ne kadar bir düğün takısı olsa ve düğünde hediye edilse bile bir kişisel eşya olarak değerlendirilebilmektedir. | Ziynet Eşyaları Davası Eşya Tespit Davası

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor