Atla

15 yıl 3600 Prim Kıdem Tazminatı


15 yıl 3600 Prim Kıdem Tazminatı

15 yıl 3600 Prim Kıdem Tazminatı

15 YIL 3600 PRİM KIDEM TAZMİNATI

KANUN MADDESİ : 4447 sayılı Kanun`un 45. maddesi ile 1475 sayılı Kanun`un 14. maddesinin birinci fıkrasına (5) numaralı bent eklenmiştir. Bu sayılı kanun maddesi gereğince işçi aşağıdaki kanun maddelerine dayanarak müracaat halinde 15 yıl 3600 prim kıdem tazminatı alabilirler.

Kanun Maddesine göre, 'işçinin emeklilik konusunda yaş hariç diğer kriterleri yerine getirmesi halinde kendi isteği ile işten ayrılması imkanı tanınmıştır. Başka bir anlatımla, sigortalılık süresini ve pirim ödeme gün sayısını tamamlayan işçi, yaş koşulu sebebiyle emeklilik hakkını kazanamamış olsa da, anılan bent gerekçe gösterilmek suretiyle işyerinden ayrılabilecek ve kıdem tazminatına hak kazanabilecektir.

Ancak, işçinin işyerinden ayrılmasının yaş hariç emekliliğe dair diğer kriterleri tamamlaması üzerine çalışmasını sonlandırması şeklinde gelişmesi ve bu durumu işverene bildirmesi gerekir.

İşçi 15 yıl 3600 prim gün sayısını doldurup SGK da alacağı ilgili yazı gereği İş verene müracaatı halinede 15 yıl 3600 prim kıdem tazminatı alabilirler.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • AHMET TOK -
  5 Ağustos 2016

  Kuvvetsiz adalet aciz, adaletsiz kuvvet de zalimdir. (Pascal)

  Cevapla
 • HAYRİYE ERDOĞA -
  17 Ağustos 2016

  15 yıl 3600 Prim Kıdem Tazminatı Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
Yorum Bırak