Atla

Araç Değer Kaybını Trafik Sigortasının Ödeme Süresi


Araç Değer Kaybını Trafik Sigortasının Ödeme Süresi

Araç Değer Kaybını Trafik Sigortasının Ödeme Süresi

Araç Değer Kaybını Trafik Sigortasının Ödeme Süresi

Günümüzde trafikteki araç sayısında hızla artış yaşanması ile birlikte özellikle de araçların değerleri ile ilgili olarak pek çok konu gündeme gelmektedir. Bunlardan birisi de genel olarak trafik kazalarında gündeme gelen değer kaybı konusudur. Değer kayıpları ile ilgili olarak her çeşit sigorta poliçesinin uygulanması söz konusu olabilmektedir.

Araç Değer Kaybında Komisyon Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Modern yüzyıl Türkiye' sinde sigorta poliçesini yaptıran ya da sigorta sözleşmesinin uygulanması ile menfaat elde edecek kişiler. Ve riski üstlenmiş olan taraflar arasında meydana gelecek olan anlaşmazlıkların en kısa süre içerisinde ve en basit biçimde çözüme kavuşturulabilmesi amacı ile Sigorta Tahkim Komisyonu kurulmuştur. Günümüz modern yüzyıl dünyasında özellikle de bireysel araç kullanımı konusunda meydana gelen yüksek seviyelerdeki artışlar beraberinde Türkiye' deki sigorta şirketlerinin sayısal yönden de ciddi artışlar yaşamasına yol açıyor. Bu kapsamda da bu yenilikçi ve etkin sistem Türkiye' de sayısı her geçen gün hızla artış gösteren sigorta şirketleri ile beraber artış gösteren problemlerin çözümünün oluşturulabilmesi amacı ile uygulanıyor.

Araç Değer Kaybını Trafik Sigortası Ödeme

Araç Değeri İçin Sigorta Tahkim Komisyonu'na Kimler Başvurabilir?

Günümüzde etkin şekilde uygulanan yenilikçi sistem çerçevesinde sadece trafik sigortası poliçelerine yönelik olarak değil diğer tüm sigorta poliçeleri ile ilgili olarak başvuru gerçekleştirilebilme hakkı bulunmaktadır. Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından uyuşmazlıkların ve anlaşmaların çözülmesinde. Mahkeme sürecine göre daha kısa süreler ve daha basit biçimde neticelerin alınabilmesine olanak verilmektedir. Söz konusu başvurular ilk olarak raportörler tarafından inceleme altına alınıyor daha sonra çözüme kavuşturulabilmesi mümkün olmayan raporlara yönelik olarak bağımsız sigorta hakemlerine iletilmeleri sağlanıyor.

Araç Değer Kaybı İçin Komisyonunun Başvuru Koşulları Nelerdir?

Kişilerin sigorta şirketine gerçekleştirecekleri başvuru neticesinin kişi açısından yeterli olmaması veya sorunun 15 gün içerisinde çözüme kavuşturulamaması durumunda Sigorta Tahkim Komisyonu'na başvuru gerçekleştirilebiliyor. Bu başvurular için gerekli diğer şartlar ise;

*Sigorta şirketine yapılan başvurunun neticesinin uygun olmaması, talebi karşılanmamakta veya sorun 15 gün içerisinde çözüme kavuşturulamamış ise netice yazısı ya da başvurunun ispatı gerçekleştirilerek komisyona şahsi ya da avukat vekaleti ile başvuru gerçekleştirilebiliyor.

*Sigorta Tahkim Komisyonu'na başvurular sigorta şirketi. Sigortayı yaptıran ve sigorta sözleşmelerinden menfaat elde edecek üçüncü kişiler bireysel ya da avukat ile gerçekleştirilebiliyor.

*Sigorta Tahkim Komisyonu' nu başvurusu öncesinde tüketici tarafından Tüketici Sorunları Hakem Heyeti' ne ya da mahkemelere başvuru gerçekleştirmemiş olması gerekiyor.

*Sigorta Tahkim Komisyonu başvurusu öncesinde sigorta şirketine ilgili başvuruya konu olan şikayet hakkında yazılı bildirimde bulunulması gerekiyor.

*Komisyon tarafından tüketici haklılığına karar verilmesi durumunda sigorta şirketi söz konusu zararı karşılaşmak ile yasal olarak yükümlüdür.

Araç Değer Kaybını Trafik Sigortasının Ödeme Süresi

*Anlaşmazlık miktar 5 bin TL seviyesine kadar olan hakem kararları kesin hüküm niteliği taşır.

*Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından her ne konuda olursa olsun en fazla 4 aylık süre içerisinde geri dönüş zorunluluğu bulunuyor.

*Sigorta Tahkim Komisyonu hem tüketicinin hem de sigorta sahiplerinin haklarının savunulması yönünden görev üstleniyor.

Araç Değer Kaybı Hakem Kararı İtirazı Nasıl Yapılır?

Meblağsı 5 bin TL ve üzerinde olan anlaşmazlıklar ile ilgili verilen hakem kararına. Karşı taraf tarafından bir kere olmak şartı ile komisyon kapsamında itiraz gerçekleştirebilir. Söz konusu itiraz, hakem kararının tebliğ edilmesinden sonra en fazla 10 gündür. İtirazlar hakem heyeti listesinden seçilen 3 kişiden oluşan itiraz hakem heyeti tarafından 2 aylık sürede incelenerek, karara bağlanır. 40 bin TL' nin üzerinde olan anlaşmazlıklar ile ilgili itirazlarda ise alınan kararlar açısından taraflar temyize gitme hakkına sahiptir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Etiketler:  

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak