Atla

Asliye Ticaret Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır


Asliye Ticaret Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır

Asliye Ticaret Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır

Asliye Ticaret Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır 

Ticaret Mahkemesi: İflas Hukuku'nda asli bir İflas Organıdır. Ayrı bir "Asliye Ticaret Mahkemesi, bu arada "Ticaret Mahkemesi'dir.  Asliye Ticaret Mahkemesinde Dava açılması halinde, mahkeme dava dilekçesi ve dava şartları incelenerek tensip zaptı çıkarır.  Tensip zaptından ardından evraklar ve  başka yanıt  dilekçelerindenardından  ön araştırma duruşması verir.

Asliye Ticaret Mahkemesi, hmk dava şartları ve ilk itirazlarıi dosya incelemesi yaparak vereceği gibi, ön duruşma yaparakda bu itirazları inceleyerek karar verebilir.       

Asliye Ticaret Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır- Nasıl Görülür

Asliye Ticaret Mahkemesinde Dava açılması halinde, mahkeme dava dilekçesi ve dava şartları incelenerek tensip zaptı çıkarır. Tensip zaptından ardından evraklar ve başka yanıt dilekçelerindenardından ön araştırma duruşması verir. Ön araştırma tamamlanmadan veihtiyaç duyulan kararlar alınmadan tahkikata geçilemez ve tahkîkatiçersinde duruşma günü verilemez.

Asliye Ticaret Mahkemesinde Hakim, ön araştırma duruşmasında, dava şartları, tarafların iddia ve savunmaları kapsamında, anlaştıkları ve anlaşamadıkları konuları ayrı ayrı belirleme eder. 

Asliye Ticaret Mahkemesi  tutanağın altı, duruşmada hazır tespit edilentaraflarca imzalanır. Tahkikat bu tutanak asal içerlemek suretiyle yürütülür. Ön araştırma tek duruşmada bitirir. 

Zorunlu olan durumlarda bir defaya özgü olmak suretiyle yeni bir duruşma günü belirleme edilir Asliye Ticaret Mahkemesinde Hakim,tahkîkat ve yargılama işlemlerinin icrasıyla, doğrultu tarafın ve başkailgililerin sözlü açıklamalarını, icabında özet olarak zabıt katibivasıtasıyla tutanağa kaydettirir. 

  Asliye Ticaret Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Asliye Ticaret Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır - Yorum
  FUAT BİLİKCİ -
  5 Ağustos 2016

  Adalet önce devletten gelir.

  Cevapla
 • Asliye Ticaret Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır - Yorum
  MESUT ÖZEL -
  6 Ağustos 2016

  Yasaları her yerde güçlüler yaptı ve zayıfları ezdi. (Turgot)

  Cevapla
 • Asliye Ticaret Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır - Yorum
  KARDELEN BERBER -
  10 Ağustos 2016

  Asliye Ticaret Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Cevapla
Yorum Bırak