Atla

Ayrı Yaşama Hakkı Nafaka Davası


Ayrı Yaşama Hakkı Nafaka Davası

Ayrı Yaşama Hakkı Nafaka Davası

Ayrı Yaşama Hakkı Nafaka Davası

Ayrı Yaşama Ve Nafaka Davası könusunda örnek yargı kararlarına yer verilmiştir.

1. Olay, Düğünde takılan ziynet eşyalarının, davalının ailesi tarafından alındığını iddia etmiş, davalı ise, ziynet eşyalarının İzmir'de davacının annesinde kaldığını, davacının bu altınlar ile yurt dışına çıkmasının mümkün olmadığını savunmuştur. Davalı tanığı M. Ü. duruşmada alınan beyanında "... biz eve birisinin girdiğinden şüphelendik, bu nedenle daha önce muhafaza etmek amacı ile bizim evimizde bulunan taraflara ait ziynet eşyalarını ben oğluma teslim ettim. Ziynet eşyalarının tamamını davalıya verdim ..." şeklinde ve davalı tanığı E. Ü. ise duruşmada alınan beyanında "... Ben altınların ne olduğu konusunda bilgi sahibi değilim. Altınlar oğluma teslim edilmişti..." şeklinde beyanda bulundukları anlaşılmakla, davacı kadın, ziynet eşyalarının, davalı tarafın zilyetlik ve korumasına terk edildiğini davalı tanık beyanları ile ispat etmiştir. Bu durumda ispat yükü davalıda olup, davalı ziynet eşyalarının iade edilmemek üzere kendisine verildiği yolunda bir savunmada bulunmamıştır. Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde ve yapılan bilirkişi incelemesinde bir yanlışlık görülmemesine göre, ilk derece mahkemesince verilen kararın usul ve yasaya uygun olduğu anlaşılmakla, davalının istinaf talebinin esastan reddine karar vermek gerekmiştir.

2. Olay da, Toplanan delillerle, boşanmaya sebep olan olaylarda kadının daha ağır kusurlu olmadığı, her hangi bir geliri ve malvarlığının bulunmadığı, İsviçre yerel mahkemesince evliliğin korunması amaçlı hükmedilen nafakanın geçici nitelikte olduğu gözetildiğinde, boşanma yüzünden yoksulluğa düşeceği gerçekleşmiştir. Bu durumda kadın yararına geçimi için uygun miktarda yoksulluk nafakası takdiri gerekirken yurt dışından nafaka aldığı gerekçesi ile yoksulluk nafakasının reddi doğru görülmemiştir. Tarafların gerçekleşen sosyal ve ekonomik durumları, nafakanın niteliği, günün ekonomik koşulları, Türk Medeni Kanununun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de dikkate alındığında kadın yararına aylık … TL yoksulluk nafakası takdiri gerekmiştir. Davacı/k.davalı kadın için dava tarihinden itibaren MK. … maddesi gereğince aylık … TL tedbir nafakası takdiri ile davalı/k.davacı erkekten tahsili ile davacı/k.davalı kadına ödenmesine, takdir edilen bu nafakanın hükmün kesinleşmesinden itibaren yoksulluk nafakası olarak devamına, karar verilmiştir.

Ayrı Yaşama Hakkı, Ayrı Yaşama Hakkında Nafaka

T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas:  2011/3-635 Karar: 2011/688 Karar Tarihi: 23.11.2011

Somut olay yönünden yapılan değerlendirme sonunda çoğunlukça; açıklanan yasal düzenleme ve ilkeler ile yargısal uygulama gözetildiğinde, özellikle ayrı yaşam hakkını kazanan kadın için tedbir nafakası verilmesinin yıllardır kabul gördüğü; ayrı yaşayan eşin ekonomik durumu iyi olsa dahi az veya çok katkıda bulunacağı; kadının gelir durumunun ancak takdir edilecek nafaka miktarına etkili olabileceği görüşü benimsenerek, sonuçta davacı kadın yararına tedbir nafakasına hükmedilmesi gerektiği oy çokluğu ile kabul edilmiştir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Ayrı Yaşama Hakkı Nafaka Davası - Yorum
  MEDİHA DURAN -
  14 Ağustos 2016

  Ayrı Yaşama Hakkı Nafaka Davası Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
 • Ayrı Yaşama Hakkı Nafaka Davası - Yorum
  Önoğlu -
  2 Şubat 2017

  Ayrı Yaşama Hakkı Nafaka Davası Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
Yorum Bırak