Atla

Banka Kredi Masraflarını Nasıl Geri Alırım


Banka Kredi Masraflarını Nasıl Geri Alırım

Banka Kredi Masraflarını Nasıl Geri Alırım

Banka Kredi Masraflarını Nasıl Geri Alırım

 • Son dönemlerde bankaların tüketicilerde almış olduğu haksız masrafların iadesi konusunda, vatandaşın görsel ve yazılı basından izlemesi sonucu bilinçlenmesi üzerine Banka Kredi Masraflarını Nasıl Geri Alırım sorusu ile sık sık karşılaşır olduk. Bu durumunla alakalı olarak da yerel mahkemeleri ve yargıtayın vermiş olduğu örnek kararlar sonucu, tüketicilerim il ve ilçe hakem heyetleri ile tüketici mahkemelerine başvuruların sayısı oldukça fazlalaştı.
 • Tüketici sorunları ile ilgili olarak Banka Kredi Masraflarını Nasıl Geri Alırım sorusuna cevap olarak bir çok örnek yargıtay kararı web sayfamızda yayınladık.
Banka Kredi Masraflarını Nasıl Geri Alırım

       TÜKETİCİ BANKA KREDİ MASRAFLARINI NASIL GERİ İSTEYEBİLİR

 • Tüketici olarak, Krediyi hangi bankadan kullandıysanız, kredi kullandığınız banka genel müdürlüğüne bir dilekçe yazarak ödediğiniz dosya Banka Kredi Masraflarını iadesi talep edilmelidir. Bu gönderilen dilekçenin taahhütlü veya noter aracılığı ile gönderilmesi uygundur. Tüketicinin göndermiş olduğu dilekçeye karşılık genel müdürlük işlem koyar ve masraflarını iade edebilir. İade etmesi durumunda sorun kalmayacaktır.
 • Tüketicinin Banka genel müdürlüğüne göndermiş olduğu dilekçeye rağmen paranın iadesi yapılmıyorsa; tüketici bu durum karşısında uygulayacağı iki yöntem bulunmaktadır.
 • Tüketici Dosya masrafı miktarı 1.161,67. nin altında ise bulunduğunuz ilçenin Tüketici Hakem Heyetine dilekçe ile  Banka Kredi Masraflarını iadesi için başvurunuz..
 • Yada  Dosya masrafı 1.161,67. TL'nin üstünde ise doğrudan Tüketici Mahkemelerine dava açılmalıdır.
 • Tüketici Mahkemelerine veya Hakem heyetlerine başvurulması sonucu, alınan karar bulunduğunuz yerdeki icra müdürlüklerine müracaat edilerek bankaya karşı icra takibine başvurularak, icra marifetiyle paranın tahsiline ve Banka Kredi Masraflarını geri ödenmesini isteyebilir.
        TÜKETİCİ MAHKEMESİ DAVA DİLEKÇE ÖRNEĞİ
 • Tüketici Mahkemesi Hakimliğine hitaben yazılacak dilekçenin başlangıç kısmına DAVACI ismi ve TC KİMLİK NUMARASI , ADRES , DAVALI, ADRESİ  DAVA DEĞERİ  ve konusu açık olarak yazılmalıdır.
 • Açıklamalar kısmı nada  kısaca; 1-) Müvekkilimiz, …/…/….. tarihli Konut Kredisi Sözleşmesi'ne (EK 1) istinaden davalı …………………….. Bankasından …/…/…. tarihinde …. ay vadeli olarak % … faiz oranı üzerinden  ……….. tutarında konut kredisi çekmiş bulunmaktadır.
 • 2-) Müvekkilimiz kullanmış olduğu konut kredisinden doğan borcunu …/…/….. tarihinde (EK 2) kapatmıştır. Ancak davalı, …..  komisyon ve ….. dosya masrafı olmak üzere toplam ……. TL'yi de (EK 3) müvekkilimizden tahsil etmiştir.
 • 3-) Taraflar arasında imzalanan Konut Kredisi Sözleşmesinin … maddesinde müşterinin ödeyeceği toplam borç tutarı olan …… TL belirtilmiş ve müvekkilimizce de eksiksiz olarak ödenmiş olup, söz konusu sözleşmede toplam borç tutarı olan …..  haricinde komisyon veya dosya masrafı adı altında tüketiciden diğer bir değişle müvekkilimizden herhangi bir masraf alınacağına dair hüküm yer almamaktadır.
 • 4-) Davalı tarafından müvekkilimizden komisyon ve/veya dosya masrafı adı altında tahsilat yapılması gerek taraflar arasındaki Konut Kredisi Sözleşmesi'ne gerekse hukuka aykırı olup, söz konusu haksız kesinti bedellerinin müvekkilimize iadesi gerekmektedir.
 • 5-) Davalının hukuka aykırı olarak müvekkilimizden tahsil ettiği toplam ……… TL tutarındaki bedelin müvekkilimize iadesi için işbu davanın açılması zorunluluğu hasıl olmuştur.
 • HUKUKİ NEDENLER        : 4077 S. K. m.3, 10, 10/B, 23, 6100 S. K. m. 105
 • HUKUKİ DELİLLER          : …/…/….. tarihli Konut Kredisi Sözleşmesi, …/…/…. tarihli banka dekontu, …/…/…. tarihli tahsilat makbuzu
 • SONUÇ VE İSTEM                         : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, davalı tarafından komisyon ve dosya masrafı adı altında müvekkilimizden tahsil edilmiş olan, ….. komisyon ve ….. TL dosya masrafı olmak üzere toplam ……. TL tutarındaki bedelin …/…/….. tarihinden itibaren işleyecek (…… faiz) ile birlikte davalıdan tahsiline, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini
 • EKLER                                 :   1- …/…/….. tarihli Konut Kredisi Sözleşmesi,     2- …/…/…. tarihli banka dekontu,  3- …/…/…. tarihli tahsilat makbuzu sunulmalıdır.
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • SÜMEYYE TÜMKAYAABDULSAMET SÜMENGEN -
  22 Ağustos 2016

  Merhaba.arkadaşlar belirtilen tarihler arasında birçok kredi kullanmışlığım var.dava açmak istiyorum.yardımcı olursanız çok sevineceğim.teşekkürler

  Cevapla
 • Sadıkoğlu -
  17 Ocak 2017

  Banka Kredi Masraflarını Nasıl Geri Alırım hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

  Cevapla
Yorum Bırak