Atla

Basın Yolu İle Hakaret Davası


Basın Yolu İle Hakaret Davası

Basın Yolu İle Hakaret Davası

Basın Yolu İle Hakaret Davası

Basın yolu ile kişilik haklarına saldırı davalarında olduğu gibi genel tazminat kuralı olan Kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermekle yükümlüdür. Zarar verici fiili yasaklayan bir hukuk kuralı bulunmasa bile, ahlaka aykırı bir fiille başkasına kasten zarar veren de, bu zararı gidermekle yükümlüdür.

Basın yolu ile Hakaret ceza davası sonucu açılacak tazminat davaları ile ilgili olarak Zarar gören, zararını ve zarar verenin kusurunu ispat yükü altındadır. Hakim, tazminatın kapsamını ve ödenme biçimini, durumun gereğini ve özellikle kusurun ağırlığını göz önüne alarak belirler.
 
Görevli mahkeme istenen tazminat miktarına göre sulh ya da asliye mahkemesidir. Dava davacının ya da davalının yerleşim yerinde açılabileceği gibi haksız fiilin vuku bulduğu yer mahkemesinde de açılabilir. Basılmış eserler yoluyla işlenen fiillerden doğan maddi ve manevi zararlardan dolayı süreli yayınlarda, eser sahibi ile yayın sahibi ve varsa temsilcisi, süresiz yayınlarda ise eser sahibi ile yayımcı, yayımcının belli olmaması halinde ise basımcı müştereken ve müteselsilen sorumludur.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Basın Yolu İle Hakaret Davası - Yorum
  ENES DEMİR -
  14 Ağustos 2016

  Basın Yolu İle Hakaret Davası Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
 • Basın Yolu İle Hakaret Davası - Yorum
  Deniz -
  8 Aralık 2016

  Basın Yolu İle Hakaret Davası Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
Yorum Bırak