Boşanma Davalarında Tanıma ve Tenfiz

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Boşanma Davalarında Tanıma ve Tenfiz

Boşanma Davalarında Tanıma ve Tenfiz

Boşanma Davalarında Tanıma ve Tenfiz

Boşanma Davalarında Tanıma ve Tenfiz, Tanıma ve tenfiz genel anlamda tanıma verilen kararın geçerli hale getirilmesi, tenfiz ise uygulaması olan örneğin nafaka, tazminat gibi konular varsa bu kararlarında Türkiye de uygun hale getirilmesidir.

Boşanma Davalarında Tanıma ve Tenfiz

Bu davaların açılması ise genelde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın açması halinde sıkça görülmektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşımızın yaşadığı ülkede önemli ve Türkiye’ye ilgilendiren bir kararsa mutlaka bu davalardan birinin uygun olanının açılması gerekmektedir. Bu davayı açmaması halinde Türkiye’de yapacağı hukuki işlemlerde mutlaka karşısına çıkacaktır.

Tanıma ve Tenfiz davasının kural olarak bir mahkeme kararı alınmış ise hemen yapılmasında fayda vardır. Örneğin boşanma sebebiyle verilmiş bir kararın ilerde uygulamalarda diğer eşe ulaşamama, adres tespiti, ve kısaca davanın çözüm noktasıdır budur. Bu nedenle bu kararın sıcağı sıcağına yapılmasında fayda vardır.

Tanıma ve tenfiz davaları Yetkili mahkeme tanıma ve tenfiz kararını aşağıdaki şartlar dahilinde verir. (Boşanma Davalarında Tanıma ve Tenfiz)

Yurtdışı Boşanma Avukat ve Danışmanlık

Yurt dışında evlilik boşanma işlemlerinin Türkiye’de yasalarca tanınmasının önündeki en büyük sorun yeni düzenleme ile ortadan kalktı.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanun’unda yapılan değişiklikle birlikte artık yurtdışı boşanma kararının tanınması çok kolaylaştı. Böylece yurtdışı boşanma davaları neticesinde alınan kararlar Türkiye’de mahkeme kararına gerek kalmadan yurtdışı boşanmaların nüfusa işlenmesi süreci hızlıca tamamlanıyor.

Yani Türkiye dışında açılan davalar sonucu yurt dışı boşanma 2018 yılı Eylül ayından itibaren Türkiye’de yeni bir mahkeme açılmasına gerek kalmadı. Tarafların ilgili ülkede kesinleşmiş mahkeme kararı ile nüfus müdürlüklerine başvurmaları yeterli olacak.

Yasada yapılan düzenleme öncesinde yurt dışından gerçekleştirilen boşanma davaları için Türkiye’de yurt dışı boşanma ve tenfiz davası açmak gerekiyordu. Bu duru yurt dışı boşanma avukatlarına ödenen ücretlerin yanı sıra Türkiye’de de adli süreç için zaman kaybına ve ilave masraflara yol açıyordu.

Yurtdışı boşanma işlemleri ile ilgili önemli değişiklikler içeren yasada yapılan düzenleme sonrası yeni hükmün tam metni şöyle:

‘Yabancı ülke adli veya idari makamlarınca boşanmaya, evliliğin butlanına, iptaline veya mevcut olup olmadığının tespitine ilişkin olarak verilen kararlar; bizzat veya vekilleri aracılığıyla tarafların birlikte başvurması, verildiği devlet kanunlarına göre konusunda yetkili adli veya idari makam tarafından verilmiş ve usulen kesinleşmiş olması ve Türk kamu düzenine açıkça aykırı bulunmaması şartlarıyla nüfus kütüğüne tescil edilir’ (Boşanma Davalarında Tanıma ve Tenfiz)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
'

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor