Atla

Boşanma Davalarında Tanıma Ve Tenfiz


Boşanma Davalarında Tanıma Ve Tenfiz

Boşanma Davalarında Tanıma Ve Tenfiz

Boşanma Davalarında Tanıma Ve Tenfiz

 Boşanma Davalarında Tanıma Ve Tenfiz, Boşanma Davalasında Tanıma Ve Tenfiz, Boşanma Ve Tanıma Tenfiz

Tanıma ve tenfiz genel anlamda tanıma verilen kararın geçerli hale getirilmesi, tenfiz ise uygulaması olan örneğin nafaka, tazminat gibi konular varsa bu kararlarında Türkiye de uygun hale getirilmesidir.

Bu davaların açılması ise genelde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın açması halinde sıkça görülmektedir. Yurtdışında yaşayan vatandaşımızın yaşadığı ülkede önemli ve Türkiye'yi ilgilendiren bir kararsa mutlaka bu davalardan birinin uygun olanının açılması gerekmektedir. Bu davayı açmaması halinde Türkiye de yapacağı hukuki işlemlerde mutlaka karşısına çıkacaktır.

Tanıma ve Tenfiz davasının kural olarak bir mahkeme kararı alınmış ise hemen yapılmasında fayda vardır. Örneğin boşanma sebebiyle verilmiş bir kararın ilerde uygulamalarda diğer eşe ulaşamama, adres tespiti, ve kısaca davanın çözüm noktasıdır budur. Bu nedenle bu kararın sıcağı sıcağına yapılmasında fayda vardır.

Tanıma ve tenfiz davaları Yetkili mahkeme tanıma ve tenfiz kararını aşağıdaki şartlar dahilinde verir.

Yurtdışında verilen kararın Türkiye de geçerli kanuna dayanması,

*İlamın Türk Mahkemelerinin münhasır yetkisine girmeyen bir konuda verilmiş olması,

*Hükmün kamu düzenine açıkça aykırı bulunmaması,

*Türklerin kişi hallerine ilişkin yabancı ilamda Türk kanunlar ihtilafı kuralları gereğince yetkili kılınan hukukun uygulanmamış ve Türk vatandaşı olan davalının tenfize bu yönden itiraz etmemiş olması.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davalarında Tanıma Ve Tenfiz - Yorum
  MURATCAN ŞİRİN -
  13 Ağustos 2016

  Boşanma Davalarında Tanıma Ve Tenfiz Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • Boşanma Davalarında Tanıma Ve Tenfiz - Yorum
  ZEHRA KALENDER -
  20 Ağustos 2016

  Boşanma Davalarında Tanıma Ve Tenfiz Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

  Cevapla
Yorum Bırak