Atla

Çek Miktarında Tahrifat


Çek Miktarında Tahrifat

Çek Miktarında Tahrifat

Çek Miktarında Tahrifat

Çek Miktarında Tahrifat iddası ile açılan davalarda genel olarak tahrifat yapıldığı iddia olunan çekin getirtilerek, şüphelilerden imza ve yazı örnekleri alınıp bilirkişi incelemesi yaptırılarak tespiti yapılır.

 

Yargıtay Kararı - Çek Miktarında Tahrifat

YARGITAY KARARI:ÇEK MİKTARINDA TAHRİFAT

T.C. YARGITAY 12. HUKUK DAİRESİ ESAS NO. 2013/11063  KARAR NO. 2013/19889 KARAR TARİHİ. 28.5.2013

HMK`nın 207. maddesi uyarınca senetteki çıkıntı, kazıntı ve silintinin keşideci tarafından onanması halinde geçerli olacaktır. Somut olayda takip dayanağı çekin keşide tarihinde ve miktar bölümünde düzeltmeler yapıldığı ve yanında da paraf imzanın bulunduğu görülmektedir. Buna göre imzaların keşideciye ait olması durumunda yapılan düzeltmeler geçerli olacaktır.

Çek Tahrifat Ceza Davası Yargıtay Kararı

T.C. YARGITAY 15.Ceza Dairesi Esas: 2016/1304 Karar: 2016/5689 Karar Tarihi: 01.06.2016

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SUÇU - SANIK HAKKINDA YÜRÜRLÜKTE BULUNAN KANUN MADDESİNE GÖRE SANIĞIN KAZANILMIŞ HAKKININ İHLAL EDİLMESİNİN İSABETSİZLİĞİ - HÜKMÜN DÜZELTİLEREK ONANMASI

Sanık hakkında sonuç olarak 2 yıl 6 ay hapis ve 6800 TL adli para cezası ile cezalandırılması suretiyle 5320 sayılı Kanun'un 8/1. maddesi ile yürürlükte bulunan 1412 sayılı CMUK'nın 326/son maddesine göre sanığın kazanılmış hakkının ihlal edilmesi kanuna aykırıdır.(5237 S. K. m. 158)

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak