Kız Kaçırmanın Cezası Nedir? (Reşit / Reşit Olmayan)

Kız Kaçırmanın Cezası Nedir? (Reşit / Reşit Olmayan)
Kız Kaçırma Suçu: Hukuki Çerçeve ve Ceza Kanunu Detayları! Türk Ceza Kanunu'na göre, cinsel birliktelik olup olmamasına bağlı olarak farklı maddeler devreye girer. Detaylar için okuyun!

Kız kaçırma suçu birçok detay içeren suçlardan biridir. Eğer arada cinsel birliktelik yaşanmamış ise Türk Ceza Kanunu'nun 109. maddesi çerçevesinde "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu" devreye girer. Eğer arada cinsel birliktelik olmuşsa bu kez Türk Ceza Kanunu'nun 103 ve 103. maddeleri devreye girmektedir. Bu kapsam dahilinde;

Reşit Olan Kızı Kaçırmanın Cezası

Eğer şahıs 18 yaşını doldurmuş bir kişi ise, kendi istek ve rızası dahilinde bir başkasıyla birlikte gitmiş ve kendi isteğiyle yanına gittiği şahısla kalmış ve yine aynı şekilde kendi rızası dahilinde cinsel birliktelik yaşamışsa bu durumda herhangi bir suç unsuru oluşmaz.

Reşit Olmayan Kızı Kaçırmanın Cezası (15 Yaşını Doldurmuş)

18 yaşına girmemiş, 15 - 18 yaş aralığında bir kişiyi kendi rızası dahilinde kaçıran ve onunla yine kendi istek ve rızasıyla cinsel ilişkiye giren bir şahıs, şikayete tabi suç işlemiştir. Eğer aile veya birey tarafından herhangi bir şikayet olmazsa yine suç unsuru oluşmayacaktır. Şahsın 18 yaşından küçük olması sebebiyle burada önemli olan konu aile şikayetidir.

Eğer söz konusu yaş aralığında olan bir kişiyi, zorla bulunduğu yerden alıp kendi istek ve rızası dışında bir yerde tutan ve yine aynı şekilde istek ve rızası olmadan cinsel ilişkiye giren şahıs TCK 109 ve 103 maddeleri kapsamında yargılanır.

Bu kapsamda bir kimseyi hukuka aykırı olarak hürriyetinden yoksun bırakma suçu sebebiyle 1 yıl alt sınır, 5 yıl üst sınır hapis cezası; bunun hile, tehdit veya şantaj kullanarak yapılması durumunda ise 2 yıl alt sınır, 7 yıl üst sınır hapis cezası verilir. Eğer olayda silah varsa, birden fazla kişi varsa ceza artırılacaktır.

Aynı zamanda istek ve rızası dışında cinsel ilişkiye girilmesi sebebiyle de 8 yıl alt sınır, 15 yıl üst sınır hapis cezası verilecektir.

Reşit Olmayan Kızı Kaçırmanın Cezası (15 Yaşını Doldurmamış)

15 yaşını doldurmamış, yani henüz "ayırt edebilme yeteneğini" kazanmamış olan bir kişiyi kendi rızasıyla kaçıran ve yine kendi rızası dahilinde cinsel ilişkiye giren bir şahıs Türk Ceza Kanunu'nun 109 ve ve 103. maddeleri kapsamında yargılanır.

Yani, henüz 15 yaşını doldurmamış olan birini kendi isteği olsa dahi kaçırıp, cinsel ilişkiye girilmesi durumunda; hem hürriyetinden yoksun bırakılma suçundan hem de çocukların cinsel istismarı suçundan ayrı ayrı yargılama yapılıp ceza verilecektir.

Bu haber toplam 8810 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara