Trafik Cezasında Emsal Karar

Trafik Cezasında Emsal Karar

Trafik Cezasında Emsal Karar. İzmir'de hak ihlali gerekçesiyle adına bin lira trafik cezası kesilen sürücü, belirtilen tarihte ve saatte cezaya konu olan bölgede olmadığını öne sürerek trafik cezasının iptali talebiyle dava açtı.

Emsal niteliğinde karar veren mahkeme, idarenin ceza tutanağından başka delil sunamadığı gerekçesiyle itirazı kabul etti. Avukatlar emsal niteliği taşıyan bu kararla birlikte vatandaşları uyardı. Bu tür trafik cezası ile karşılaşan vatandaşlar, eğer haklı olduklarına inanıyorlarsa belirlenen yasal süre içinde delillerle birlikte haklarını savunabilirler.

İzmir 6. Sulh Ceza Hakimliği'nde görülen davada pek çok sürücüyü yakından ilgilendiren karar çıktı. Bir araç sürücüsüne 10 Ocak 2019 tarihinde, emniyet şeridini kullandığı gerekçesiyle bin liralık trafik ceza tebliğ edildi.

Tutanağı inceleyen araç sürücüsü, evrakta yazan 2 Ocak 2019 tarihinde cezanın kesildiği istikamet yerine farklı bir istikamette olduğunu hatırladı ve cezaya itiraz etti.

Tutanakta belirtilen tarih ve saatte o bölgede bulunmadığına dair delilleri mahkemeye sunan araç sürücüsü, mahkemenin emsal kararıyla birlikte ceza ödemekten kurtuldu. Sürücünün avukatı tarafından çok dikkat çekici görülen bu kararda, mahkemenin yargılamayı derinleştirerek cezanın gerçekten var olup olmadığını araştırmak suretiyle bu kararı verdiğine vurgu yapıldı.

Trafik Cezasında Emsal Karar

Müvekkili olan sürücünün ihlalde bulunmadığı halde kendisine tebliğ edilen cezaya şaşırdığını ifade eden avukat, "Müvekkilim ceza tarihine baktığında o sırada orada bulunmadığı bir yer ve zamanda bir hak ihlalinden bahsedildiğini görüyor." dedi.

Bunun üzerine dilekçe hazırlayarak MOBESE kayıtlarını, polisin görevli olduğu tarih ve saati emniyetten talep ettiklerini belirten avukat, yargılama sonucunda mahkemeden emsal niteliğinde bir karar çıktığını aktardı.

"Mahkeme, ceza tutanağının tek başına delil sayılamayacağına, mutlaka ceza tutanağının yan delillerle birlikte o tarihte o yerde olmadığına ilişkin beyanlar karşısında belgelendirilmesi gerektiğine ve mutlaka usule uygun bir ihlal tespit tutanağının düzenlenmesini gerektiğine karar verdi." diyen avukat bu kararın bütün trafik cezalarında emsal olacağını kaydetti.

Bu kararla, vatandaşlarda ceza geldiyse geri dönüşü olmaz algısının da yıkılacağını belirten avukat, trafik cezası ile karşılaşan vatandaşların eğer haklı olduklarına inanıyorlarsa cezaya itiraz edebileceklerini vurguladı.

Bu haber toplam 292 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara