Darp Davası Nasıl Açılır? | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Darp Davası Davaları Nasıl Açılır?

Darp Davası Davaları Nasıl Açılır?

Darp Davası Nasıl Açılır? Darp davası açmak, suç istatistiklerine bakıldığında en yaygın işlenen suçlardan bir tanesi olan kasten insan yaralama ve darp için mümkün olmaktadır.

Her yıl çok sayıda kişi bu şüphe ile yargılanmakta ve tutukluluk riski oldukça yüksek olmaktadır. Yaralama suçu ve darp davası açılabilmesi için fiziksel olarak uygulanan şiddetin yanı sıra algılama yeteneğini bozarak yapılan darplarda kapsama alınmaktadır.

Darp davası nasıl açılır

Darp Davası nasıl açılır sorusunun yanıtı öncelikle yapılan şikâyet ile başlayan bir süreçle verilebilmektedir. Darp nedeni ile şikayetler ve suç duyurusu yapılabilmesi için öncellikle kolluk kuvvetleri ya da Cumhuriyet Savcılığına gidilmesi gerekmektedir.

Darp nedeni ile sağlık kuruluşuna müracaat sağlanır ve ilgili rapor alınır. Alınan raporun durumuna göre Cumhuriyet savcısı iddianame hazırlar ve böylelikle ceza davası açılmış olur.

Darp Suçu Nasıl İşlenir, Kapsamı Nedir? Darp Davası Davaları Nasıl Açılır?

Fiziksel olarak uygulanabilen darplar arasında tekme, tokat, herhangi bir cisim fırlatılması, yumruk atılması gibi eylemler yer alabilmektedir.

Algılama yeteneğini bozarak işlenen darpların ise kişiyi korkutmak, araba ile yanından geçerken kasten ve ölçüsüz şekilde kornaya basmak vb. eylemlerle yapılması mümkün olmaktadır.

Darp Suçu Nasıl İspatlanır?

Yaralama yani darp fiilinin ispatı için birkaç farklı yol bulunmaktadır;

 • Maruz kalınan darp için darp raporu alınabilmektedir.
 • Maruz kalınan darp için tanıkların ifadesi dinlenebilmektedir.
 • Var ise telefona kaydedilen görüntüler ispat niteliğinde kullanılabilir.

Tüm bunlar darp suçu için ispat niteliğinde sayılmaktadır. Fakat darp davası açılabilmesi için ispat sunulmasına gerek yoktur.

Ceza Kanunu kapsamında açılan davalarda delil gösterilmesi şart olarak koşulmamıştır. Yapacağınız şikayeti iddia makamına ilettikten sonra savcılık makamı gerekli delilleri bulmak için çalışma ve incelemelere başlayacaktır.

Darp davası Nasıl Açılır

Darp Suçu İçin Verilen Cezalar Nelerdir?

Darptan alınan cezalar suçun niteliğine ve mağdura verilen zarara göre değişiklik göstermektedir. Darp suçu için alınacak olan cezalar ilgili kanunun 86. Maddesinde net bir şekilde belirtilmektedir. Bu kapsamda;

 • Kasten bir başkasının vücuduna acı veren ya da sağlığının, algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası alabilmektedir.
 • Kasten yaralama fiilinin mağdur kişide etkisinin basit olması ve tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif olması durumunda 4 aydan bir yıla kadar hapis cezası ya da adli para cezası verilebilmektedir.

Darp mağduru olan kişi yaşadığı bu olumsuz olaydan ve uğramış olduğu zarardan dolayı darptan tazminat davasını hem maddi hem de manevi olarak açabilmektedir.

Darp Davası Şikayet, Darp Raporu Nasıl Alınır, Darp Davası Tazminat

Darp nedeniyle şikayet veya suç duyurusu, kolluk kuvvetlerine veya cumhuriyet savcılığına yapılır. Darp nedeniyle şikayet ediliyorsa ilgili kurum darp nedeniyle sağlık kuruluşuna müracaatı sağlanarak sağlık raporu alınır.

Alınan darp raporuna göre Cumhuriyet savcısı iddianame hazırlayarak ceza davası açılır.

Darp nedeniyle ceza davası sonrasında, karşı taraf ceza alması durumunda, ceza dosyası delil gösterilerek Darp nedeniyle tazminat davası da ayrıca açılabilir.

Darp Davası Davaları Nasıl Açılır? – Yargıtay Kararları

NİTELİKLİ YAĞMA SUÇU – SANIĞIN MÜŞTEKİYE TOKAT VURUP YERE DÜŞMESİNE SEBEBİYET VERDİĞİ.

MÜŞTEKİNİN CEBİNDE BULUNAN TELEFONLARIN YERE SAVRULDUĞUNU GÖREN SANIĞIN TELEFONU ALDIĞI – EYLEMİN YAĞMA SUÇUNU OLUŞTURDUĞU.

ÖZET: Olayda sanığın müştekinin kolundan tutarak onunla görüşmek ve tanışmak istediğini birkaç kez tekrarladığı, müştekinin terslemesi üzerine ise sanığın müştekiye tokat vurup yere düşmesine sebebiyet verdiği, düşmenin etkisiyle müştekinin cebinde bulunan telefonların yere savrulduğu gören sanığın bu telefonlardan bir tanesini aldığı,

Bunun üzerine müştekinin bağırıp sanığa engel olmaya çalıştığı ancak sanığın müştekiyi darp davası, etmeye başladığı, olay yerine gelen tanık site güvenlik görevlisi, sanıktan cep telefonunu istendiği, buna sinirlenen sanığın ise telefonu yere vurarak kırdığı somut olayda sanığın eyleminin yağma suçunu oluşturduğu gözetilmeden, hüküm kurulması yasaya aykırıdır.

YARGITAY: DARP DAVASI

HAKARET VE KASTEN YARALAMA SUÇU – KARŞILIKLI OLARAK BİRBİRLERİNİ BASİT TIBBİ MÜDAHALEYLE GİDERİLEBİLECEK ŞEKİLDE DARP ETTİKLERİ HUSUSU.

HAKSIZ TAHRİKTEKİ DENGENİN SANIK LEHİNE BOZULMAMASI – HÜKMÜN BOZULMASI.

ÖZET: Bozma kararının gereği yerine getirilmeden ve taraflar arasında alkollü olan sanığın küfretmesi sebebiyle başlayan ilk olayda karşılıklı olarak birbirlerini basit tıbbi müdahaleyle giderilebilecek şekilde darp davası, etmeleri nedeniyle, ilk haksız hareketin sanık tarafından başlatılmış olması ve haksız tahrikteki dengenin sanık lehine bozulmaması da dikkate alınıp katılandan kaynaklanan haksız tahrik bulunmadığı’ gözetilmeksizin yasal ve yeterli olmayan gerekçelerle sanık hakkında haksız tahrik hükümleri uygulanmak suretiyle sanığa eksik ceza tayin edilmesi bozmayı gerektirmiştir. Darp Davası Davaları Nasıl Açılır

MANEVİ TAZMİNAT DAVASI – DAVACININ HAKSIZ TAHRİKİNİN ETKİSİ İLE YARALAMA FİİLİNİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ – UYGUN BİR İNDİRİM YAPILMASI GEREĞİ – İSTEMİN AYNEN KABULÜNÜN İSABETSİZ OLUŞU – HÜKMÜN BOZULDUĞU.

ÖZET: Dava, haksız fiil nedeniyle manevi tazminat istemine ilişkindir. Olay günü davalı ile tanıkların kömür bandı üzerinde çalışma yaptıkları sırada, davacının bandı çalıştırması nedeniyle tehlike atlattıkları, buna sinirlenen davalının davacıyı darp ettiği, ceza mahkemesince kasten yaralama suçundan cezalandırılmasına karar verilmekle birlikte;

Hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı ve haksız tahrik indiriminin uygulanmadığı anlaşılmaktadır. Bilindiği üzere, ceza mahkemesinin bu tür kararları hukuk hakimini bağlayıcı bir hüküm niteliğinde değildir. Olayın gelişimi nazara alındığında davalı, davacının haksız tahrikinin etkisi ile yaralama fiilini gerçekleştirdiği görülmektedir.

Şu durumda, mahkemece haksız tahrik göz önünde tutularak matematiksel oranda olmamak üzere uygun bir indirim yapılması gerekirken, yanılgılı gerekçe ile istemin aynen kabulü doğru olmamış, hükmün bozulması gerekmiştir.

Dosya kapsamından; Olay günü davalı ile tanıkların kömür bandı üzerinde çalışma yaptıkları sırada, davacının bandı çalıştırması nedeniyle tehlike atlattıkları, buna sinirlenen davalının davacıyı darp ettiği, ceza mahkemesince kasten yaralama suçundan cezalandırılmasına karar verilmekle birlikte; hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı ve haksız tahrik indiriminin uygulanmadığı anlaşılmaktadır. Bilindiği üzere, ceza mahkemesinin bu tür kararları hukuk hakimini bağlayıcı bir hüküm niteliğinde değildir.

Olayın gelişimi nazara alındığında davalı, davacının haksız tahrikinin etkisi ile yaralama fiilini gerçekleştirdiği görülmektedir. Şu durumda, mahkemece haksız tahrik göz önünde tutularak matematiksel oranda olmamak üzere uygun bir indirim yapılması gerekirken, yanılgılı gerekçe ile istemin aynen kabulü doğru olmamış.

Makalemizde Darp Davası Davaları Nasıl Açılır? konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Ceza Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

5.330 Görüntülenme

3 SORULAR

 1. Murat M. dedi ki:

  Merhaba yaklasik 3 yil once ayni mahallede oturduğum bir arkadaşım kuzeni ile beraber beni çağırıp küfür ve hakarette bulunarak burnuma demir vb bir aletle vurarak darb etti. Maddi manevi zarara uğradım ve suanda burnum Kirik nefes almakta zorlaniyorum ve burnumun sekli bozuldu insan icine çıkmaya utanıyorum 3 yil gecmesine ragmen sikaytte bulunabilirmiyim.

 2. Hacer K. dedi ki:

  Merhaba bkardeşim arkadaşıyla tartışmaya giriyor aralarında karşılıklı darp olmuş iki tarafta birbirine siddet uygulamış tabi karşı taraf kardeşimi şikayet etmiş aynı şekilde bu durum nasıl sonuçlanır işinden olma yada hapis cezası alır mı?

 3. Murat S. dedi ki:

  Merhaba
  Aralık ayında darp edildim mahkeme sonuçlandı ve elimde bütün delitler mevcut ve davayı kazandım tazminat davası kc yıl içinde açabilirim yardimci olursanız sevinirim.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri