Atla

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası


Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası Nedir?

Yaşanılan bir trafik kazası veya iş kazası sonucunda hayatını kaybeden bir kişinin hayatta iken bakmak zorunda olduğu kişiler bu bakımdan mahrum kalmaktadırlar. Yasalarımız trafik kazası veya iş kazası ölen bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu ve ölen kişinin desteğine ihtiyacı olan kişilere bir tazminat ödenmesini belirtmektedir. Halk arasında kan parası olarak bilinin bu durum yasalarda trafik kazası veya iş kazası sonrasında destekten yoksun kalma tazminatı ve davası olarak geçmektedir. Oluşacak trafik kazalarında veya iş kazalarında ölen kişinin bakımına muhtaç olan kişiler destekten yoksun kalma tazminatı almaya hak kazanacaklardır. Böyle bir durumda neler yapılması ve ne gibi evraklar ile belgeler hazırlanması gerektiği konusunda avukatlar ile görüşülmesi oldukça faydalı olacaktır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası Ve Tazminat Kimler Tarafından Alınır?

Destekten yoksun kalma tazminatının alınması trafik veya iş kazası sonucu ölen kişinin yaşadığı dönemde destek olduğu kişiler tarafından mümkün olabilmektedir. Bu kişiler bir kan bağı aranmamaktadır. Ölen kişinin kendi ailesi veya akrabası olması yanında bir kan bağı olmayan kişilerde destekten yoksun kalma tazminatı açabilmektedirler. Bu davasının açılması ve tazminatın alınması için ölen kişinin yaşadığı dönemde kendisine destek olduğunu kanıtlaması yeterli olacaktır. Bu şekilde ölen kişinin baktığı ve yaşamına destek olduğu kişiler Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası açabilmektedirler.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Alınır?

Bir trafik kazası veya iş kazası sonucunda ölen kişinin yakınlarının veya yaşamında destek olduğu kişilerin destekten yoksun kalma tazminatını almaları, bir vefatın gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun anlamı kişinin ölmüş olması gerektiğidir. Kaza sonucunda yaralanan kişinin yakınlarının destekten mahrum kalma konusunda bir tazminat talepleri olamayacaktır. Bir ölümün trafik kazası veya iş kazası sonucu gerçekleşmesi durumunda bu kişinin baktığı ailesi veya yakınları bu tazminatın alınması konusunda neler yapılması gerektiğini merak etmektedir. Bu tazminatın alınması için özel kişinin yakınlarının Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası açması gerekmektedir. Bu davasının açılması konusunda kazanın oluşu ve ölümün gerçekleşmesi gibi konular önemlidir. Bu konularda başarılı sonuçlar alınabilmesi , bir avukattan yardım alınması gerekli olmaktadır.

Trafik Kazası Nedeni İle Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Yaşanan bir trafik kazası sonrasında meydana gelen bir ölümde, ölen kişinin yakınları ve yaşamında onun desteğini alan kişiler destekten yoksun kalma tazminatı alabilmektedirler. Bu konuda birçok vatandaş gerekli yasal haklarını bilmedikleri, bu haklarından yararlanamamaktadır. Bu konuda trafik kazasının olması ve ölümün trafik kazası nedeni ile gerçekleşmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda ölen kişinin yakınları ve yaşamında destek alan kişiler bu tazminatı alabilmektedir. Alınacak destekten yoksun kalma tazminatının ödenmesinde sigorta şirketleri, araç sahibi ve sürücü sorumlu olmaktadır. Mahkeme tarafından belirlenecek olan destekten yoksun kalma tazminatının ödenmesi konusunda ilk sorumsu sigorta şirketleri olmaktadır. Mahkemenin belirlediği tazminat tutarı sigorta şirketlerinin poliçede belirtilen limiti aşması durumunda geri kalan ödemeyi araç sahibi ve sürücü yapmaktadırlar.

İş Kazası Nedeniyle Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Yaşanılan iş kazalarında genel olarak iş yerinde yeterince iş güvenliği konusunda önlemin alınmaması veya işçilerin bu konuda çok fazla eğitilmemesi gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bunun yanında işçilere gerekli iş güvenliği ekipmanlarının verilmemesi veya bunların bakımsız olması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu ve buna benzer birçok farklı durum nedeni ile iş kazaları meydana gelmektedir. Yaşanan iş kazaları yaralanmalı iş kazaları veya ölümlü iş kazaları olarak ikiye ayrılmaktadır. Ölümlü iş kazalarında ölen kişinin yakınları destekten yoksun kalma tazminatı alabilmektedir. Bu hak sadece ölen kişinin mirasçılarının hakkı olmamaktadır. Ölen kişinin yaşadığı dönemde destek sağladığı kişilerde bu konuda tazminat almaya hak kazanmaktadır. İş kazalarının oluşu ve ölümün iş kazası ile olması durumunda bu davası açılabilmektedir. Bu davaların açılması ve yürütülmesi konusunda bir avukattan yardım alınması sonuç alınmasını kolaylaştıracaktır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası Nasıl Alınır?

Halk arasında kan parası olarak bilinin durum; bir trafik kazası veya iş kazası sonucunda yaşanılan üzüntü ve maddi kayıp ile ölen kişinin desteğinden mahrum kalan kişilerin maddi sorunlarının düzeltilmesi  alınacak tazminat anlamına gelmektedir. Bu tazminatın alınması konusunda bir vefatın gerçekleşmesi ve bunun bir trafik kazası ile iş kazası sonucunda olması gerekmektedir. Bu durumda ölen kişinin yaşamında baktığı tüm kişiler bunu kanıtladığı sürece davası açabilmekte ve tazminat alabilmektedir. Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası açma hakkı ölen kişilerin mirasçıları dışında yaşamında aldığı desteği kanıtlayan herkes müracaat edebilir. Bu tazminatın alınması Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası açılması gerekmektedir.

Yargıtay Kararı - Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

T.C. YARGITAY 17.Hukuk Dairesi Esas: 2014/8987 Karar: 2016/6421 Karar Tarihi: 26.05.2016 - Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası- SÜRÜCÜNÜN YOLUN KARŞISINA GEÇMEKTE OLAN YAYAYA ÇARPARAK ÖLÜMÜNE SEBEBİYET VERDİĞİ - DAVASININ KISMEN KABUL KISMEN REDDİ - USUL VE KANUNA UYGUN BULUNAN HÜKMÜN ONANMASI GEREĞİ

ÖZET: Mahkemece, iddia, savunma, toplanan delillere ve benimsenen bilirkişi raporuna göre; davacılar ... ve ...'ın destekten yoksun kalma tazminat talebinin kabulü ile ... için … TL ... için … TL olmak üzere toplam … TL destekten yoksun kalma tazminatının, davacılar ... ve ... ın manevi tazminat taleplerinin kısmen kabul ve kısmen reddi ile ... için … TL ... için … Tl olmak üzere toplam … TL manevi tazminatın davalılar ... ve ..... den haksız fiil tarihi olan 14.04.2007 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte (davası .......... nin sorumluluğunun sadece maddi tazminattan poliçe limitleri ile sınırlı olmak ve faizinde dava tarihinden itibaren işlemesi kaydı ile) müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verilmiş olması isabetlidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası - Yorum
  CAN SALMAN -
  15 Ağustos 2016

  Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası - Yorum
  Arif -
  15 Ocak 2017

  Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
Yorum Bırak