Atla

Devre Tatil Sözleşmesinin Feshi Cayma


Devre Tatil Sözleşmesinin Feshi Cayma

Devre Tatil Sözleşmesinin Feshi Cayma

Devre Tatil Sözleşmesinin Feshi Cayma

1. ÖZET: Taraflar arasında imzalanan sözleşmeye göre taraflar arasında devremülk satış sözleşmesi yapıldığı ve mevzubahis sözleşmenin resmibiçim şartına tabi bulunduğu ve taraflar arasında imzalanan sözleşmenin resmi şekilde yapılmadığından geçersiz sözleşmeye dayalı olarak tarafların verdiklerini iade edecekleri gerekçesiyle davanın kabulünehüküm verilmesi lazım olur.

*****

2. ÖZET: Davacının dava hususu beş adet dönem mülkü satın aldığı gözetildiğinde, bu işlemin tüketici prosedürü bulunmadığı gibi, davacının da tüketici sıfatını taşımadığı anlaşıldığından taraflar arasındaki ilişkinin6502 sayılı kanun kapsamında kalmadığı anlaşılmaktadır. 
Dava olunan miktara göre davaya bakmaya genel mahkeme misyonluolmasından, genel mahkeme sıfatıyla davanın sonuçlandırılması gerekirken, tüketici mahkemesi sıfatıyla hüküm verilmesi usul ve yasayamarjinal çoğu, bozma nedenidir.

****

3. ÖZET: Dava hususu somut olayda; davacının 2011 senesi içersinde dönemtatil hakkını kullandığı tarafların kabulündedir. Oysa ki mahkemece kısmen kabul hükmü verilirken davacının dönem tatil sözleşmesi kapsamında ödemiş bulunduğu bedelin tümünehükmedilmiştir. Davacının 2011 senesi içersinde kullanmış bulunduğu dönem tatil hakkının kontrat gereğince ödemiş bulunduğu bedelden mahsup edilmesilazım olur.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Devre Tatil Sözleşmesinin Feshi Cayma - Yorum
  TUĞBA BOSTANCI -
  11 Ağustos 2016

  Ankara da termal tesislerinden almis oldugum gayrimenkulden hicbir hakkimi alamiyorum 2 yil oldu borcu biteli.yardimci olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Devre Tatil Sözleşmesinin Feshi Cayma - Yorum
  Dilay -
  1 Ocak 2017

  Devre Tatil Sözleşmesinin Feshi Cayma Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
Yorum Bırak