Atla

Devre Tatil Sözleşmesinin Feshi Cayma


Devre Tatil Sözleşmesinin Feshi Cayma

Devre Tatil Sözleşmesinin Feshi Cayma

Devre Tatil Sözleşmesinin Feshi Cayma

 • Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, devre tatil sözleşmesinin kapıdan satış niteliğinde olduğuna karar verdi.
 1. Buna göre, sözleşme yapıldıktan sonra uzun süre geçse bile müşteri tatil yerini gördükten sonra 7 gün içinde sözleşmeden vazgeçebilecek.
 2. Yargıtay kararına göre sözleşmeden cayma süresi sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren değil ‘tecrübe ve muayene tarihinden' yani tatil yerinin alıcı tarafından görüldüğü günden itibaren başlayacak.
 3. Devre tatil evini ya da evin konumunu beğenmeyen müşteri, devre tatil sözleşmesinden cayarak ödediği paraları geri isteyebilecek.
 • Yargıtay'ın bozma kararına konu olan dava, Ankara 1. Tüketici Mahkemesi'nde görüldü.
 1. MahkemedeT. Oral adlı vatandaş, bir inşaat şirketiyle 600 dolarını peşin, kalan 5 bin 900 doları için 26 senet vermek suretiyle 1998'de devremülk sözleşmesi yaptı.
 2. Ancak 2001 yılına kadar tatil imkanından yararlanamayan Oral, sözleşmeye konu olan tatil köyünün mevcut olmadığını öne sürerek sözleşmenin iptali ve ödediği paraların geri verilmesi için dava açtı.
 3. Ankara 1. Tüketici Mahkemesi, davacının süresi içinde cayma hakkını kullanmadığı ve senetlerin bir kısmını ödeyerek sözleşmeyi benimsediğini belirterek davanın reddine karar verdi.
 •  Yargıtay 13. Hukuk Dairesi ise cayma hakkını kullanma süresinin, sözleşmenin yapıldığı tarihte değil, devre tatil yerinin müşteri tarafından görüldüğü tarihte başlayacağına dikkat çekerek, yerel mahkemenin kararını bozdu.
 • KARARDA  devre tatil sözleşmelerinin kapıdan satış niteliğinde olduğuna dikkat çekildi.
 1. Kapıdan satış,
 2. işyeri gibi satış mekanları dışında yapılan tecrübe ve muayene şartlı satışlar olarak tanımlandı.
 3. Yasaya göre, bu tür sözleşmelerde alıcının 7 günlük tecrübe ve muayene süresi sonuna kadar malı kabul edebileceği gibi, hiçbir gerekçe göstermeden reddetmekte de serbest olduğuna dikkat çekildi.
 4. Dava dosyasında, taraflar arasındaki ihtilafın cayma hakkına ilişkin 7 günlük sürenin ne zaman başlayacağı konusunda yaşandığı belirtilerek şu açıklama yapıldı: "Satışın tecrübe ve muayene koşullu olduğu açık ve belirgin olduğuna göre, cayma süresinin malın tüketiciye ulaştığı tarihten itibaren başladığının kabulü gerekir.
 5. Tüketicinin Korunması Kanunu ve Borçlar Kanunu'na göre tecrübe ve muayene şartıyla yapılan satış sözleşmesinden dönme hiçbir objektif koşula bağlanmamış, tamamen tüketicinin iradesine bırakılmıştır.
 6. Sözleşmenin taraflarca imzalanması ile cayılıp cayılmayacağının bildirilmesi arasındaki sürede sözleşme henüz hükümlerini doğurmaz.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • TUĞBA BOSTANCI -
  11 Ağustos 2016

  Ankara da termal tesislerinden almis oldugum gayrimenkulden hicbir hakkimi alamiyorum 2 yil oldu borcu biteli.yardimci olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Dilay -
  1 Ocak 2017

  Devre Tatil Sözleşmesinin Feshi Cayma Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
Yorum Bırak