Atla

El atmanın Önlenmesi Ve Ecrimisil Davası


El atmanın Önlenmesi Ve Ecrimisil Davası

El atmanın Önlenmesi Ve Ecrimisil Davası

El atmanın Önlenmesi Ve Ecrimisil Davası

Hukuk içerisinde sıklıkla karşılaşılan davalardan olan ecrimisil davalarının adı sık duyuluyor olsa da ne anlama geldiği pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Temel olarak bir malın kullanılmaması sonucu ortaya çıkan yararın ölçülmesinin ardından ortaya konan bedele ecrimisil denmektedir. Ancak her mal için bu durumun gerçekleşmesi mümkün olmuyor.

Ecrimisil Ne Anlama Gelir?

Ecrimisil meydana gelmesi için bazı şartların mallarda bulunması gerekmektedir. Öncelikle mal üzerinde haksız işgal yaşanmış olması gerekiyor. Bunun sonucunda mal sahibi olan kişinin zarara uğraması da şartlardan bir diğeri olmaktadır. Son olarak malı işgal eden kişinin de bu durumu kötü niyetli olarak meydana getirmesi ecrimisilin söz konusu olması için mutlaka gereklidir.

Ecrimisil Davası Nedir?

Kendine ait bir malın kötü niyetli kişiler tarafından işgale uğramasının ardından bu durumdan mağdur olan mal sahibinin haklarını ve zararını tazminat yoluyla karşılaması söz konusu olduğunda ecrimisil davalarının açılması gerekiyor. Malı işgal eden kişinin kira yükümlülüğü ile sonuçlanan bu davalarda tazminat mal sahiplerine ya da mal sahibi idare ise idareye teslim edilir.

Malı işgal eden kişinin kanunlar dahilinde hangi durumlarda tazminat ödemesi gerektiği de açıkça ortaya konmuştur. Buna göre mal üzerinde inşaat gerçekleştirmek, mal sahibinin izni olmadan bir malı kullanmak, kira süresi biten bir yerde kalmaya devam etmek ve kamu yararına hizmet veren bir binayı kendi çıkarları için kullanmak gibi durumlar davanın açılmasında yeterli olmaktadır.

 

El atmanın Önlenmesi Ve Ecrimisil Davası Nasıl Görülür

Ecrimisil Davasında Delil ve İspat Yükümlülüğü

Hukuk sisteminin farklı dalları içinde görülen her davada olduğu gibi ecrimisil davalarında da davacının iddiasının davalı tarafından kabul edilmemesinin ardından ispat yükümlülüğü davacı tarafına düşmektedir.

Davacının ispat için yeterli veriyi işgalin gerçekleşme şekli ve süresi ile ilgili bilgileri toplayarak ispatlaması mümkün olmaktadır.

 

Ecrimisil Davası Süreci

Ecrimisil davalarındaki önemli süreci başlatan ilk adım mahkemenin iddia makamından zilyetlik iddiasını ispatlamasını istemesidir. Kişiler bu konuda tapu ve vergi kayıtları üzerinden mahkemeye gerekli bilgileri verirler. Mahkeme süresince yapılan araştırmalar sonrasında işgalin köyü niyetle yapılıp yapılmadığına dair bir karara da varılır.

Bilirkişi tarafından hazırlanan bir rapor doğrultusunda miktar belirlemeleri yapılır. Mahkeme tüm bu süreçlerin ardından kararını açıklar. Dava sırasında ispatın yükünün oldukça ağır olması sebebiyle davacıların daha rahat ve hatasız bir süreç geçirmesi adına mutlaka deneyimli avukatlardan yardım alınmalıdır.

Ecrimisil Davasının Görevli ve Yetkili Mahkemesi

Ecrimisil davalarında görevli olan mahkemeler asliye hukuk mahkemeleridir. Yetkili mahkeme ise yer mahkemesi olmaktadır. Kişiler mahkemeleri belirlerken işgalin gerçekleştiği taşınmaz adresine bakmaya dikkat etmelidir.

 

Ecrimisil Davası Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Hukuk sistemi içerisinde kişilerin haklarını alabilmeleri için dava açması gerektiğinde bunu ancak dilekçeler yoluyla gerçekleştirmeleri mümkün oluyor. Dilekçede davacı, hem kendisinin hem davalının kimlik ve adres bilgilerini eklemelidir.

Dilekçede ayrıca davaya söz konusu olan malın değeri ve istenilen talep de açık bir şekilde bildirilmelidir. İstenilen kararın verilmesini tetikleyecek olan kanun ve delillerle dayandırılacak bir dilekçe metni avukatların ve davacının imzası ile sona erdirilmektedir.

 

El atmanın Önlenmesi Ve Ecrimisil Davası Nasıl Açılır
Ecrimisil Davasında Ne Tür Tazminatlar Alınabilir?

Tazminat miktarlarının belirlenmesinde etkili olan ilk durum işgal sonucu ortaya çıkan mal sahibinin yaşadığı zararın miktarı olmaktadır. Dava sırasında bu kaybın önlenmesi için tazminat miktarının belirlenmesi sağlanır.

Ecrimisil Davalarında Zamanaşımı Süresi

Borçlar hukuku dahilinde görülen ecrimisil davalarında kişilerin haksız fiil ve işgallerin gerçekleşmesinin ardından 5 yıl süre içinde davaları açması gerekmektedir. Diğer haksız fiil hükümlerinde 10 yıl olan bu süreye dikkat etmek gerekiyor.

 

Yargıtay Kararları - El atmanın Önlenmesi Ve Ecrimisil Davası

T.C. YARGITAY 1.Hukuk Dairesi Esas: 2016/5743 Karar: 2016/7306 Karar Tarihi: 15.06.2016

ELATMANIN ÖNLENMESİ VE ECRİMİSİL DAVASI - GÖRÜLEN CEZA DAVASININ ELDEKİ DAVA AÇISINDAN BEKLETİCİ MESELE YAPILMASI - DAVALININ DAYANDIĞI KİRA SÖZLEŞMESİNİN SAHTE OLUP OLMADIĞININ AÇIKLIĞA KAVUŞMASI GEREKTİĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

YARGITAY KARARI : EL ATMANIN ÖNLENMESİ VE ECRİMİSİL DAVASI

T.C. YARGITAY 1.Hukuk Dairesi Esas: 2008/9467 Karar: 2008/11764 Karar Tarihi: 13.11.2008

ELATMANIN ÖNLENMESİ VE ECRİMİSİL DAVASI - FOTOKOPİ BELGENİN KARŞI TARAFÇA BENİMSENMEDİĞİ MÜDDETÇE DELİL OLARAK KABUL EDİLEMEYECEĞİ - KİRA SÖZLEŞMESİ ASLININ DAVALIDAN İSTENİLMESİ HUSUSU - HÜKMÜN BOZULMASI GEREĞİ

YARGITAY KARARI : EL ATMANIN ÖNLENMESİ VE ECRİMİSİL DAVASI

T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas: 2013/6-1683 Karar: 2015/1447 Karar Tarihi: 27.05.2015

ELATMANIN ÖNLENMESİ VE ECRİMİSİL DAVASI - TAŞINMAZIN PAY VE PAYDAŞ ÇOĞUNLUĞU OLMADAN KİRAYA VERİLDİĞİ - KİRALAMANIN PAYDAŞLARIN KULLANIMA ENGEL OLDUĞUNUN İSPATLANAMADIĞI - KİRACILIĞIN TESPİTİ DAVASININ BEKLETİCİ MESELE YAPILMASI GEREKTİĞİ

YARGITAY KARARI : EL ATMANIN ÖNLENMESİ VE ECRİMİSİL DAVASI

T.C. YARGITAY 1.Hukuk Dairesi Esas: 2015/95 Karar: 2015/1848 Karar Tarihi: 10.02.2015

ELATMANIN ÖNLENMESİ VE ECRİMİSİL DAVASI - ECRİMİSİL İSTEKLERİ İLE İLGİLİ OLARAK KEŞFEN SAPTANACAK DAVA DEĞERİ ÜZERİNDEN PEŞİN HARCIN ALINMASI - BU ZORUNLULUK YERİNE GETİRİLDİĞİ TAKDİRDE DAVAYA DEVAM EDİLMESİ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU  

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • El atmanın Önlenmesi Ve Ecrimisil Davası - Yorum
    ŞİVA BADEM -
    23 Kasım 2016

    El atmanın Önlenmesi Ve Ecrimisil Davası MESAJ iyi günler ben ankara da ikamet ediyorum. Düzce liyim baba ait 7200 metre kare fındıklık vardı. 2B yasasından sonra yerlerin belirlenmesi için babam ölçüm yaptırdığında yaklaşık 3500 metre karelik yeri karşı tarafın 40 yıldır kullandığını anladık ve helen daha kullanıyorlar. babam bunun için dava açtı ancak 3 mart ta vefat etti bu dava sonucu ne olacak dava düşecekmi ayrıca bizim geçmişe yönelik dava açma hakkımız varmı.

    Cevapla
Yorum Bırak