Atla

Ev Alırken Verilen Kapora Geri Alınır Mı


Ev Alırken Verilen Kapora Geri Alınır Mı

Ev Alırken Verilen Kapora Geri Alınır Mı

Ev Alırken Verilen Kapora Geri Alınır Mı

Davacı, haricen yapılan sözleşme ile davalı ...'dan bir daire satın aldığını, diğer davalı emlakçıların da dahil olduğu bir satış ve komisyon sözleşmesi imzalandığını, bu sözleşme gereği davalıya 10.000,00 TL kapora verdiğini, sonra daireyi satın alamadığını ancak kaporasının da geri iade edilmediğini, davalı ...'nın bu parayı diğer davalılara verdiğini öğrendiğini beyanla kapora bedelinin tahsili için başlattığı icra takibine itirazın iptaline karar verilmesini istemiştir.

Davalı ..., sözleşmede imzası olmadığını ve somut olayla bir ilgisi olmadığını savunarak davanın reddini dilemiştir.

Davacı, eldeki dava ile davalılar ile imzaladığı satış ve komisyon sözleşmesi gereği almaktan vazgeçtiği taşınmaz için ödediği 10.000,00 TL kaporanın iadesi için başlattığı icra takibine yapılan itirazın iptalini istemiş, davalı ... ise davacının kendisinden iadesini istediği bu tutarı diğer davalı emlakçılara davacıya ödenmek üzere teslim ettiğini bu şekilde ödeme yaptığını savunmuştur.

Mahkemece, davalı emlakçı ... 'in de verdiği tellallık hizmetinden dolayı bir miktar alacağı olduğundan bahisle bu miktarın mahsup edilerek kalan 2.950,00 TL asıl alacak üzerinden takibin devamına bu miktar yönünden itirazın iptaline karar verilmiştir. Oysa ki davalı ... davacıya takip konusu miktarı ödediği savunmasında bulunmuş ise de ödemeyi davacıya değil diğer davalılara yaptığını savunmaktadır.

Ev Alırken Verilen Kapora Geri Alınır Mı - Örnek Yargı Kararı

İTİRAZIN İPTALİ DAVASI - GERÇEKLEŞMEYEN HARİCİ VE GEÇERSİZ SATIŞ SÖZLEŞMESİNE BİNAEN HERKESİN ALDIĞINI GERİ VERMEKLE YÜKÜMLÜ OLDUĞU - DAVALININ KABUL ETTİĞİ ÖDEMEYİ DAVACIYA YAPMADIĞI - DAVANIN VERİLDİĞİ KABUL EDİLEN MİKTAR ÜZERİNDEN KABULÜ GEREĞİ

ÖZET: Gerçekleşmeyen harici ve geçersiz satış sözleşmesine binaen herkes aldığını geri vermekle mükelleftir. Davalı satıcı sözleşme gereği aldığı 10.000,00 TL'yi davacıya ödemeyi kabullenmiş ancak ödemeyi davacıya yapmamıştır, bu durumda davalı davacıya bu miktarı tamamen ödemek zorundadır, diğer davalı emlakçının hak ettiği komisyon ücretinin davalının borcundan mahsubu yerinde değildir.

O halde, mahkemece, davalı yönünden davanın 10.000,00 TL üzerinden kabulü ile bu davalının itirazının iptaline karar verilmesi gerekirken onun hakkında da yazılı şekilde davanın kısmen kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak