Atla

Evden Uzaklaştırma Kararı


Evden Uzaklaştırma Kararı

Evden Uzaklaştırma Kararı

Evden Uzaklaştırma Kararı

0 Mart 2012 itibari ile yürürlüğe giren 6284 Sayılı kanun sayesinde şiddetin önlenmesi amacı ile bazı kişiler için birtakım tedbirler alınmıştır. Bu kapsamda;

 • *Şiddete uğramış kadınlar veya şiddete uğrama tehlikesiyle karşı karşıya olan kadınlar,
 • *Aynı şekilde çocuklar,
 • *Aynı şekilde aile bireyleri
 • *Tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişiler bulunmaktadır.

Bu kişiler kanun gereğince korunabilmekte ve bu kişilere şiddetin önlenmesi için birtakım tedbirler alınabilmektedir.  Kanundan şiddet mağduru olan evli, nişanlı, yakın ilişki içinde yaşayanlar yararlanabilmektedir. Aynı zamanda evliliği, nişanlılığı veya yakın ilişkisi sona ermiş kişiler de kanundan fayda sağlamaktadır.

Evden Uzaklaştırma Kararı Ve Koruma Kararı Nasıl Alınır?

Koruma Kararı Alma Süreci Nasıl İşler

Kolluk Kuvvetinden Veya Savcılık da Koruma Kararı Süreci

Fiziksel olarak şiddete uğrayan birinin izlemesi gereken yolda ilk adımı, en yakın karakola durum bildirmesi yapmasıdır. Ev içi şiddetten bu sayede haberdar olan kolluk, şiddete uğrayanın evraklarını hemen savcılığa ulaştırır ve savcılık da koruma kararı için aile mahkemesine kendiliğinden dosya gönderimi yapar.

Gecikme yaşanmasında sakıncalı haller varsa polis hatta kolluk kuvveti bile, şiddet uygulayan kişinin evden uzaklaştırılmasına yönelik tedbir uygulaması kararı oluşturabilmektedir.

Savcılığından Koruma Kararı Nasıl İstenir?

İlk olarak direk polise gitmediniz ya da kolluk gecikmede sakıncalı bir hal görmedi. Dolayısı ile evraklarınız zamanında savcılığa ulaşmadı veya savcılık dosyanızı Aile Mahkemesi’ne göndermedi. Bu durumda şiddet gören ve mağdur olan siz, savcılığa suç duyurusunda bulunarak şiddet gösteren kişiyi şikâyet edebilirsiniz. Ayrıca görmüş olduğunuz şiddet için koruma kararı da talep edebilirsiniz.

Aile Mahkemesinde Koruma Kararı Nasıl İstenir?

Koruma kararı ve evden uzaklaştırma kararı için en yakın aile mahkemesine başvurursunuz ve şiddete uğradığınızı beyan edersiniz. Bu beyan doğrultusunda özgürlüğünüzün kısıtlanma durumunun engellenmesini, yaşanılan evin size ve eğer varsa çocuğunuza tahsis edilmesini talep edebilirsiniz.

Ayrıca koruma kararı da isteyebilir ve koruma kararında şiddet gösteren kişinin evden uzaklaştırılması içeriğinin olmasını da talep edebilirsiniz. Alacağınız koruma kararı sayesinde rahat edeceksiniz. Size şiddet uygulayan şahıs için şiddete ve korkuya yönelik faaliyetleri yasaklanacaktır.

Ayrıca evinize, iş yerinize ve bulunduğunuz yer neresiyse oraya yaklaşması da engellenecektir.

Kadına Şiddet Kısaca Tanımlarsak

Kanuna göre şiddet tanımlanırken pek çok kıstas ve durum göz önüne alınmıştır. Şiddet, kişinin fiziksel veya psikolojik, cinsel veya ekonomik açıdan zarara uğraması ve acı çekmesi yönünde sayılan hareketleri kapsar. Ayrıca bu sonuçları doğuran tehdit ve baskı ile özgürlüğün kısıtlanması halleri de şiddet kapsamının içindedir. Şiddetin meydana geldiği yer toplumsal, kamusal veya özel alan olabilir. Şiddetin kapsamında fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik zarara yönelik davranışlar olduğu için hakaret ve buna benzer manevi davranışlar da şiddet kapsamındadır. Bu şekilde olan davranışlara yani şiddete uğruyorsanız, bu eylemlerin önlenmesine yönelik ve bu eylemlerin yasaklanması yönünde koruma kararı talep edebilirsiniz.

Koruma Kararı İhlal Suçunun Cezası Nedir?

Eğer şiddet uygulayan kişi, tedbir niteliğinde olan koruma kararına uymaz ve aykırı hareket ederse tedbir ihlalinden ve aykırılığından dolayı zorlama hapsine tabi olur.

Zorlama hapsi, 6284 Sayılı kanunun 13. maddesinde açıklanmış ve tedbir ihlalinin ağrılık ve niteliğine göre hâkim kararı doğrultusunda, üç günden on güne kadar olacak şekilde belirlenmiştir. Eğer şiddet uygulayan kişi ihlali devam ettirirse, bu süre uzatılabilmektedir.

Evden Uzaklaştırma Ve Koruma Kararına İtiraz Nasıl Yapılır?

Verilen evden uzaklaştırma ve koruma kararına itiraz edilecekse, bu itiraz bir üst mahkemeye yapılır. Bununla ilgili olarak itiraz dilekçesi hazırlanır ve dilekçede itiraz sebepleri en detaylı şekilde açıklanır. Ayrıca uzaklaştırma kararını etkileyecek yönde bir delil varsa, bu deliller de itiraz dilekçesinde açık şekilde belirtilmelidir. Dilekçeye ek olarak, dilekçede açıklanmış olan deliller mahkemeye sunulmalıdır.

İtirazda bulunmanın da süresi vardır. Evden uzaklaştırma ve verilen diğer kararlara itiraz edilecekse, tefhim ve tebliğ tarihinden itibaren iki hafta içinde itiraz edilmelidir. Hakkında uzaklaştırma kararı verilmiş olan kişi bizzat itirazda bulunabilir.

Bunun dışında ilgili kişinin avukatı da Aile Mahkemesine itiraz da bulunabilmektedir. İtiraz üzerine ilgili dosya, eğer o yerde Aile Mahkemesi’nin birden fazla mahkemesi bulunmaktaysa, mahkeme numarası olarak kendini izlemekte olan sonraki numaraya, eğer son numaralı mahkeme ise başa dönerek birinci daireye gönderilir. İtiraz dilekçesi, eğer o yerde Aile Mahkemesi’nin tek dairesi varsa, Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gider. Eğer Aile Mahkemesi hâkimi ile Asliye Hukuk Mahkemesi hâkimi aynı kişiyse, ilgili itiraz dilekçesi bölgedeki en yakın Asliye Hukuk Mahkemesine gecikmesizin yollanmaktadır. İtiraz ile ilgili mercii, kararını bir hafta içinde vermektedir. İtiraz üzerinde verilmiş olan mahkeme kararları kesinlik taşımaktadır.

Koruma Kararı Kimlere Verilir?

Kişilerin korunması amacıyla alınacak tedbirlerin yer aldığı özel kanun, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Hakkındaki Kanun’dur. Bu durumda uygulamada en yaygın olarak aile içi şiddete bağlı olan koruma kararı alınması söz konusudur. Fakat kanun kapsamında korumada olan kişiler sadece aile içinde şiddet gören kadınlar değildir. Ülkemizde çok yaygın karşılaşılan eski eş, eski sevgili şiddetinden korunmak amacıyla da koruma kararı isteminde bulunulabilir. İlgili kanun kapsamında bu durum mevcut olup, bu tarz şiddete uğrayan kadınlar koruma talep edebilirler.

Burada önemli olan şiddet mağduru olan kadının medeni hali değildir. Medeni hal pek tabi bazı noktalar için çok önem taşır. Fakat şiddetin veya şiddet tehlikesinin var olması ve hangi boyutlarda olduğu çok daha mühimdir.

Bu nedenle ilgili kanun doğrultusunda anlattığımız haklar, sadece boşanmış kadınlar için değil aynı zamanda ülkemizde sıklıkla rastlanan imam nikâhı ile yaşayan kadınlar veya nikâhsız yaşayan kadınlar için de geçerlidir.  Bu kişiler de korumayla ilgili olan kanundan faydalanabilir.

Boşanma davası açılması durumunda çekişmeli boşanma davası nasıl açılır konusu hakkında ki makaleyi okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Evden Uzaklaştırma Kararı - Yorum
  HAKKI ÜNALDI -
  5 Ağustos 2016

  İnsanlığın en güzel görevi adalet dağıtmasıdır. (Voltaire)

  Cevapla
 • Evden Uzaklaştırma Kararı - Yorum
  ŞABAN İZGİ -
  5 Ağustos 2016

  Ne zulüm, ne merhamet yalnızca adalet.

  Cevapla
 • Evden Uzaklaştırma Kararı - Yorum
  BEYHAN SERDAROĞLU -
  7 Ağustos 2016

  Evden Uzaklaştırma Kararı Bir yanı dinlemeden karar veren, doğru karar vermiş olsa bile adaletsizlik etmiş sayılır.

  Cevapla
 • Evden Uzaklaştırma Kararı - Yorum
  mehmet -
  8 Ağustos 2016

  Ne karar ne karar adaletsizce bir karar.

  Cevapla
 • Evden Uzaklaştırma Kararı - Yorum
  FUAT OBAY -
  26 Ağustos 2016

  Evden Uzaklaştırma Kararı Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • Evden Uzaklaştırma Kararı - Yorum
  SARP PEYK -
  16 Eylül 2016

  Evden Uzaklaştırma Kararı Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • Evden Uzaklaştırma Kararı - Yorum
  Saliha -
  13 Şubat 2017

  Evden Uzaklaştırma Kararı Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Evden Uzaklaştırma Kararı - Yorum
  Önder -
  3 Mart 2017

  Evden Uzaklaştırma Kararı Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
Yorum Bırak