Atla

Facebook Hesap Şifre Çalma Bilişim Suçu


Facebook Hesap Şifre Çalma Bilişim Suçu

Facebook Hesap Şifre Çalma Bilişim Suçu

Facebook Hesap Şifre Çalma Bilişim Suçu

A. FACEBOOK HESAP ŞİRESİ HACK, B. FACEBOOK HESAP ŞİRESİNİ ELE GEÇİRME

YARGITAY:  FACEBOOK HESAP ŞİFRELERİNİ ELE GEÇİRME

T.C. YARGITAY 8.Ceza Dairesi Esas:  2012/33557 Karar: 2013/25987 Karar Tarihi: 01.11.2013

BİLİŞİM SİSTEMİNİN İŞLEYİŞİNİ BOZMA SUÇU - KATILANA AİT ELEKTRONİK POSTA HESABINA GİRİLDİĞİNE İLİŞKİN ARAŞTIRMA YAPILMASI - SANIĞIN ŞİFREYİ DEĞİŞTİRMEK SURETİYLE KATILANIN HESAPLARINA ERİŞİMİNİ ENGELLEDİĞİ - BERAAT HÜKMÜ KURULMASININ İSABETSİZLİĞİ

ÖZET: Oluşa, katılanın aşamalardaki anlatımlarına, sanığın da çalıştığı aile şirketine ait telefona bağlı internet hesabından katılana ait elektronik posta hesabına girildiğine ilişkin Microsoft şirketinden gelen yazı yanıtları ve kolluk araştırması sonuçlarına, katılanın … tarihli dilekçesi ekinde ibraz ettiği fotoğraflara ve tüm dosya kapsamına göre; katılana ait elektronik posta ve facebook hesaplarının şifresini ele geçirerek bu adreslere giren, facebook hesabında yazışmalar yapan ve şifreyi değiştirmek suretiyle katılanın anılan hesaplara erişimini engelleyen sanığın, eylemine uyan 5237 Sayılı Kanunun ilgili maddesi uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi gerekirken beraat hükmü kurulması yasaya aykırıdır.

YARGITAY: FACEBOOK ŞİFRESİNİ ELE GEÇİRME VE DOLANDIRICILIK DAVASI

T.C. YARGITAY 15.Ceza Dairesi Esas:  2013/14846 Karar: 2013/12178 Karar Tarihi: 01.07.2013

DOLANDIRICILIK SUÇU - FACEBOOK HESABINI BİR ŞEKİLDE ELE GEÇİREREK KATILANA MESAJ GÖNDERDİĞİ - İNTERNET BANKA HESABI KULLANIP KULLANMADIĞINI SORDUĞU - NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SUÇUNUN OLUŞTUĞU - HİLELİ DAVRANIŞIN AĞIR YOĞUN VE USTACA OLMASI GEREĞİ

ÖZET: Hile nitelikli bir yalandır. Fail tarafından yapılan hileli davranış belli oranda ağır, yoğun ve ustaca olmalı, sergileniş açısından mağdurun inceleme olanağını ortadan kaldıracak nitelikte bir takım hareketler olmalıdır. Kullanılan hileli davranışlarla mağdur yanılgıya düşürülmeli ve bu yanıltma sonucu yalanlara inanan mağdur tarafından sanık veya bir başkasına haksız çıkar sağlanmalıdır.

Hilenin kandırıcı nitelikte olup olmadığı olaysal olarak değerlendirilmeli, olayın özelliği, mağdurun durumu, fiille olan ilişkisi, kullanılan hilenin şekli, kullanılmışsa gizlenen veya değiştirilen belgenin nitelikleri ayrı ayrı nazara alınmalıdır.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Facebook Hesap Şifre Çalma Bilişim Suçu - Yorum
  ONURHAN OĞUZTÜRK -
  9 Ağustos 2016

  Facebook Hesap Şifre Çalma Bilişim Suçu Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • Facebook Hesap Şifre Çalma Bilişim Suçu - Yorum
  NURHAN TUNA -
  13 Ağustos 2016

  Facebook Hesap Şifre Çalma Bilişim Suçu Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • Facebook Hesap Şifre Çalma Bilişim Suçu - Yorum
  NEVAL TAŞTAN -
  27 Eylül 2016

  Facebook Hesap Şifre Çalma Bilişim Suçu Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Facebook Hesap Şifre Çalma Bilişim Suçu - Yorum
  Karakaplan -
  18 Şubat 2017

  Facebook Hesap Şifre Çalma Bilişim Suçu Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak