İzaleyi Şuyu Davası Masrafları 2022

İzaleyi Şuyu Davası Masrafları 2022

İzaleyi Şuyu Davası Masrafları 2022 ne kadar? Ortaklığın giderilmesi davası açmak, izale-i şuyu davası olarak da bilinen bir taşınmaz üzerindeki birlikteliğin sonlandırılması amacıyla açılmaktadır. İzale-i şuyu davası ile birlikte taşınmaz üzerindeki ortaklık giderilir ve taşınmaz üzerindeki kişisel hakkın kullanım hakkı elde edilir.

İzaleyi Şuyu Davası Masrafları 2020 sorusuna avukatlık hizmeti alarak yanıt aramak açacağınız davanın süresi ve sonucunu doğrudan etkileyecek, dava öncesi ve dava sonrası yerinde kararlar vermenize olanak tanıyacaktır.

Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) İzaleyi Şuyu Davası Masrafları 2020 Ne Kadar?

Ortaklığın giderilmesi davası masrafları taşınmaz üzerindeki tüm hak sahiplerini ilgilendirmektedir.

Ortaklığın giderilmesi davası matbu harca tabidir ve mahkeme giderleri, avukatlık hizmetleri, vb. giderler taşınmaz üzerindeki pay oranında taksim edilir.

Sulh hukuk mahkemesine açılan ortaklığın giderilmesi yani izaleyi şuyu davası masrafı ve harçları dava değeri yani ortaklığın giderilecek yerin değeri ile bağlantılı olarak hesaplanır.

Dava masraflarına bakıldığında başvuru harcı, peşin harç, dosya gideri, tebligat gideri, bilirkişi ve ücret masrafları dahil örnek 100.000 TL olan dava değerinde dava masrafı ortalama 3.500 TL civarındadır.

Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) Davası Kime Karşı Açılır?

Ortaklığın giderilmesi davası, davaya konu taşınmaz üzerinde hak sahibi olan tüm ortaklara karşı açılabilmektedir. Benzer şekilde taşınmaz ortaklarından tümü diğer ortaklara karşı ortaklığın giderilmesi davası açabilmektedir.

Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) Davası Hangi Mahkemeye Açılır?

Taşınmazın bulunduğu ildeki Sulh Hukuk Mahkemeleri, ortaklığın giderilmesi davalarında yetkilidir. Ortaklığın giderilmesi dava dilekçesi davaya konu olan taşınmazın bulunduğu il Sulh Hukuk Mahkemeleri’ne teslim edilmelidir.

Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) Davası Nasıl Açılır?

Sulh Hukuk Mahkemeleri’ne dava dilekçesi ile yapılacak müracaat ile birlikte izale-i şuyu davası nasıl açılır sorusu yanıt bulmaktadır. Açılacak dava;

  • Aynen taksim suretiyle ortaklığın giderilmesi,
  • Satış suretiyle ortaklığın giderilmesi

Şeklinde sonuçlandırılabilmektedir. Aynen taksim suretiyle ortaklığın giderilmesi davalarında taraflar mal paylaşımı konusunda anlaşarak bunu mahkemeye taşıyabildikleri gibi mal paylaşımı konusunda düştükleri anlaşmazlıkları mahkemeye taşımaktadırlar. Taşınmazın taksim yolu ile hak sahiplerine paylaştırılmasının mümkün olmaması halinde yetkili mahkeme malın satış yolu ile satışına hüküm verir.

Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) Davası Ne Kadar Sürer?

Taşınmaz üzerinde hak sahibi olan paydaşların biri veya birkaçının taşınmaz üzerinde hak sahibi paydaşların biri veya birkaçına karşı açabileceği ortaklığın giderilmesi davaları yaklaşık 3 ile 6 ay gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır.

Sulh Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararın temyiz hakkı bulunması sebebiyle dava için Yargıtay’a temyizde bulunulması halinde süreç uzayabilmektedir.

Bu haber toplam 1152 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara