Atla

Haksız Tutuklama Sebebiyle Tazminat


Haksız Tutuklama Sebebiyle Tazminat

Haksız Tutuklama Sebebiyle Tazminat

Haksız Tutuklama Sebebiyle Tazminat

Haksız tutuklama nedeniyle tazminat konusunda,Tutuklama sebebiyle Manevi tazminat hesaplanırken,  tarafsız bir ölçü bulunmamakla beraber,  karar verilecek tazminat miktarının davacının sosyal ve maddi durumu, üzerine atılı suçun özelliği,

Gözaltına bulunmasının yada tutuklu kalmasına sebep olayın oluş tarzı, gözaltında yada tutuklama nedeniyle kaldığı süre, tutuklama tarihinden başlayarak faize karar verilmemesi sebebiyle, açılan tazminat davasının kesinleştiği tarihe kadar davacının parasal miktar olarak elde edeceği miktar ve benzeri konular da gözetilmek suretiyle, adalet ölçüsünü aşmayacak, hak ve nesafet prensibine uygun akıllı bir miktar olarak tayin ve tespiti gerekir.

TAZMİNAT DAVASI - HAKSIZ TUTUKLAMA - BERAAT VE ORTADAN KALDIRMA HÜKÜMLERİNİN KESİNLEŞTİĞİ TARİH - DAVANIN SÜRESİNDE OLUP OLMADIĞININ KESİN OLARAK SAPTANARAK İLGİLİ BÜTÜN EVRAKIN DENETİME ELVERECEK ŞEKİLDE DOSYA İÇERİSİNE ALINMASI GEREĞİ.

ÖZET: Davacı hakkında cinsel saldırı suçundan verilen beraat ve reşit olmayan mağdureyi rızası ile alıkoyma suçundan verilen ortadan kaldırma hükümlerinin ne zaman kesinleştiğinin kuşkuya yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturularak, davanın süresinde açılıp açılmadığının belirlenmesi,

Diğer yandan, davacı ile ilgili tutuklama ve tahliyeye ilişkin tüm müzekkere ve belgelerin Yargıtay denetimine olanak verecek şekilde aslı ya da onaylı örnekleri de dosya içine alınarak, davacının hangi suç veya suçlardan tutuklandığı ve tutuklama müzekkeresinin infaz edilip edilmediği, tereddüde mahal vermeyecek şekilde belirlenmesi sonrası bir karar verilmesi gerekir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Davacı hakkında cinsel saldırı suçundan verilen beraat ve reşit olmayan mağdureyi rızası ile alıkoyma suçundan verilen ortadan kaldırma hükümlerinin ne zaman kesinleştiğinin kuşkuya yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturularak, davanın süresinde açılıp açılmadığının belirlenmesi, diğer yandan,

Davacı ile ilgili tutuklama ve tahliyeye ilişkin tüm müzekkere ve belgelerin Yargıtay denetimine olanak verecek şekilde aslı ya da onaylı örnekleri de dosya içine alınarak, davacının hangi suç veya suçlardan tutuklandığı ve tutuklama müzekkeresinin infaz edilip edilmediği, tereddüde mahal vermeyecek şekilde belirlenmesi sonrası bir karar verilmesi gerekir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Haksız Tutuklama Sebebiyle Tazminat - Yorum
    ÇAYAN SÜNER -
    7 Ağustos 2016

    Bilgilerini genişletmek isteyenler önce araştırmalıdırlar. (Konfüçyüs)

    Cevapla
Yorum Bırak