Atla

Haksız Tutuklama Sebebiyle Tazminat


Haksız Tutuklama Sebebiyle Tazminat

Haksız Tutuklama Sebebiyle Tazminat

Haksız Tutuklama Sebebiyle Tazminat

Kanun dışı yakalanan veya tutuklanan kişilere tazminat verilmesine ilişkin davaların esaslarına yer veren Ceza Genel Kurulunun 23.03.2010 gün ve 256-57 sayılı kararında açıkça belirtildiği üzere, 466 sayılı Kanunun ikinci maddesinin birinci fıkrasında hüküm altına alınan üç aylık dava açma süresi, 21.04.1975 gün ve 3-5 sayılı İçtihadı Birleştirme Kararı uyarınca davacı hakkında açılan ve beraatıyla neticelenen ceza davasının kesinleştiğinin tebliği veya bu durumun öğrenilmesinden itibaren başlayacaktır.

İçtihadı Birleştirme kararında; sanığın gerek yokluğunda, gerekse yüzüne karşı verilen beraat kararlarının kesinleşme şerhi ile birlikte tebliğinin zorunlu olduğu belirtildiğinden, 466 sayılı Kanunun ikinci maddesinde belirtilen üç aylık dava açma süresinin başlangıcı, beraat eden kişinin, hükmün kesinleştiğini öğrendiği tarih olacaktır.

HAKSIZ TUTUKLANMA SEBEBİYLE TAZMİNAT YARGITAY KARARLARI

T.C YARGITAY Ceza Genel Kurulu Esas: 2011 / 9-161 Karar: 2011 / 175 Karar Tarihi: 12.07.2011

TAZMİNAT DAVASI - DİRENME KARARINDA İLK HÜKÜMDE YER ALMAYAN YENİ VE DEĞİŞİK GEREKÇE İLE YARGITAY CEZA GENEL KURULU VE ÖZEL DAİRE KARARLARINA YER VERİLMİŞ OLDUĞU - HÜKMÜN ÖZEL DAİRECE İNCELENMESİ GEREKTİĞİ.

T.C. YARGITAY Ceza Genel Kurulu Esas: 2013/12-837 Karar: 2015/90 Karar Tarihi: 07.04.2015

TAZMİNAT DAVASI - DAVACI VEKİLİNCE TAZMİNAT DAVASININ BERAAT KARARININ ÖĞRENİLDİĞİNİN BELİRTİLDİĞİ TARİHTEN İTİBAREN YASAL SÜRESİNDE AÇILDIĞI - DİRENME HÜKMÜNÜN TAZMİNAT DAVASININ YASAL SÜRESİNDE AÇILDIĞININ GÖZETİLMEMESİ İSABETSİZLİĞİNDEN BOZULMASI

T.C. YARGITAY 12.Ceza Dairesi Esas: 2014/17555 Karar: 2015/3952 Karar Tarihi: 03.03.2015

TAZMİNAT DAVASI - TUTUKLU KALINAN GÜNLER İÇİN İSTENEN TAZMİNAT - HÜKMEDİLEN MANEVİ TAZMİNAT MİKTARININ FAZLA TAYİNİ - MANEVİ TAZMİNATIN HAK VE NESAFET KURALLARINA UYGUN MAKUL BİR MİKTAR OLARAK TAYİN VE TESPİTİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Haksız Tutuklama Sebebiyle Tazminat - Yorum
    ÇAYAN SÜNER -
    7 Ağustos 2016

    Bilgilerini genişletmek isteyenler önce araştırmalıdırlar. (Konfüçyüs)

    Cevapla
Yorum Bırak