Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Ceza Hukuku  > Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır?

Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır?

Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır?

Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır

Trafik Kazalarında Tazminat

Oluşan maddi zararlar konusunda tazminat talebinde bulunan yani bedensel zarara uğramış olan kişi davacı durumunda olmaktadır. Ayrıca bedensel zarar gören kişinin yakınları da manevi tazminat talepleri konusunda davacı konumunda olabilmektedirler. Bu davalarda davalılar ise araç sürücüsü, zarar veren aracın zorunlu mali sorumluluk sigortasını düzenleyen sigortacısı, mevcut ise kasko sigortacısı, karayolu yolcu taşımaları için zorunlu taşıma sigortacısı, ihtiyari mali mesuliyet sigortacısı ve karayolu yolcu taşımacılığı zorunlu ferdi kaza sigortacısı davalı olabilmektedir.

Açılacak davalarda davacı yani zarar gören zincirleme sorumluluk sebebi ile zararının tamamını istemesi durumunda bu sorumluların birinden, birkaçından veya tamamından talep edebilmektedir.

Bu konuda ihtiyari mali mesuliyet sigortacısının sorumluluğu düzenlenen zorunlu mali sorumluluk poliçesinin teminat sınırını zararın aşması durumunda ortaya çıkmaktadır. Meydana gelen zararın kesinleşen miktarının mali sorumluluk sigorta poliçesinin teminat limitini aşmaması durumunda ihtiyari mali sorumluluk sigortacısının dava için davalı olarak gösterilmiş olması durumunda, bu sigortacı için davanın husumet yokluğu nedeni ile reddedilmesi gerekmektedir.

Dava için sorumlu olanlardan zorunlu koltuk ferdi kaza sigortacısının diğer sigortacılardan ayrı olan incelenmesi daha doğru olacaktır. Bahsi geçen zorunlu koltuk sigortası, doğrudan sigortalılar yani yolcular, sürücüler ve yardımcılar yararına düzenlenen bir kişisel kaza sigortası olmaktadır. Kaza konusunda taşıması, sürücü ve yardımcıları kusursuz olması durumunda bile sigortacı poliçe gereği ödeme yapmak zorunda olacaktır.

Bu sigortanın bir zarar sigortası olmayıp bir tutar sigortası olması durumu, somut zararın boyutları ile alakasız olarak, belirli bir zarar hesabı yapılmadan poliçede belirtilmiş olan tutarın hak sahiplerine ödenmesini gerekli kılmaktadır. Bu sigorta kaza sonucu ortaya çıkan mal hasarları için mal sigortası olmadığı ve can sigortası olduğu için, kaza nedeni ile malvarlığında bir eksilmesinin veya kazanç kaybının olup olmadığına ve aynı zamanda ölümlerde destekten yoksun kalma durumlarına bakılmaksızın ödeme yapılmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
'

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Sorry, the comment form is closed at this time.