Atla

Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır


Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır

Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır

Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır

Trafik Kazalarında Tazminat

Oluşan maddi zararlar konusunda tazminat talebinde bulunan yani bedensel zarara uğramış olan kişi davacı durumunda olmaktadır. Ayrıca bedensel zarar gören kişinin yakınları da manevi tazminat talepleri konusunda davacı konumunda olabilmektedirler. Bu davalarda davalılar ise araç sürücüsü, zarar veren aracın zorunlu mali sorumluluk sigortasını düzenleyen sigortacısı, mevcut ise kasko sigortacısı, karayolu yolcu taşımaları için zorunlu taşıma sigortacısı, ihtiyari mali mesuliyet sigortacısı ve karayolu yolcu taşımacılığı zorunlu ferdi kaza sigortacısı davalı olabilmektedir.

Açılacak davalarda davacı yani zarar gören zincirleme sorumluluk sebebi ile zararının tamamını istemesi durumunda bu sorumluların birinden, birkaçından veya tamamından talep edebilmektedir.

Bu konuda ihtiyari mali mesuliyet sigortacısının sorumluluğu düzenlenen zorunlu mali sorumluluk poliçesinin teminat sınırını zararın aşması durumunda ortaya çıkmaktadır. Meydana gelen zararın kesinleşen miktarının mali sorumluluk sigorta poliçesinin teminat limitini aşmaması durumunda ihtiyari mali sorumluluk sigortacısının dava için davalı olarak gösterilmiş olması durumunda, bu sigortacı için davanın husumet yokluğu nedeni ile reddedilmesi gerekmektedir.

Dava için sorumlu olanlardan zorunlu koltuk ferdi kaza sigortacısının diğer sigortacılardan ayrı olan incelenmesi daha doğru olacaktır. Bahsi geçen zorunlu koltuk sigortası, doğrudan sigortalılar yani yolcular, sürücüler ve yardımcılar yararına düzenlenen bir kişisel kaza sigortası olmaktadır. Kaza konusunda taşıması, sürücü ve yardımcıları kusursuz olması durumunda bile sigortacı poliçe gereği ödeme yapmak zorunda olacaktır.

Bu sigortanın bir zarar sigortası olmayıp bir tutar sigortası olması durumu, somut zararın boyutları ile alakasız olarak, belirli bir zarar hesabı yapılmadan poliçede belirtilmiş olan tutarın hak sahiplerine ödenmesini gerekli kılmaktadır. Bu sigorta kaza sonucu ortaya çıkan mal hasarları için mal sigortası olmadığı ve can sigortası olduğu için, kaza nedeni ile malvarlığında bir eksilmesinin veya kazanç kaybının olup olmadığına ve aynı zamanda ölümlerde destekten yoksun kalma durumlarına bakılmaksızın ödeme yapılmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır - Yorum
  Kadı -
  17 Aralık 2016

  Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

  Cevapla
 • Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır - Yorum
  Aslıcan -
  21 Şubat 2017

  Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
Yorum Bırak