Atla

Hisseli Arsa Satışı Nasıl Yapılır


Hisseli Arsa Satışı Nasıl Yapılır

Hisseli Arsa Satışı Nasıl Yapılır

Hisseli Arsa Satışı Nasıl Yapılır?

Bir arsanın hak sahibi olarak birden fazla kişinin yasal olarak hakkı bulunması durumunda hisseli bir arsadan bahsedilmek mümkün olabilmektedir. Bu konuda hisseli arsanın hak sahiplerine hissedar denmektedir. Bu hissedarlar birbirleri ile anlaşarak arsanın tamamını bir başkasına satabilmektedirler. Bunun yanında tekbir hissedar hakkı olan kısmı satabilmektedir. Bir hissedar bu satışı diğer hissedarlara, diğer tek bir hissedara veya üçüncü bir kişiye yapabilmektedir.

Hisseli Arsada Diğer Hissedarlardan Birine Satış Durumu

Bir arsa veya taşınmazda payı olan hissedarın bu payını satmak istemesi durumunda öncelikle bu taşınmazda payı olan diğer hissedarların alma hakkına izin vermesi gerekmektedir. Birçok kişinin hissesinin bulunduğu bir taşınmazda bir hissedarın haklarını satmak istemesinde öncelikli alım hakkı diğer hissedarlarda olmaktadır. Şufa hakkı denilen bu hakkın yerine gelmesi için hissesini satacak olan hissedarın öncelikle diğer hissedarlara bunu belirtmesi ve almak isteyip istemediklerini sorması gerekmektedir. Bunun yazılı veya sözlü olarak yapabilmektedir. Şufa hakkı önceden yazılı veya sözlü olarak yok yasılmamaktadır. Bir taşınmazın ortak şekilde alınması durumunda bir anlaşma yapılması ve şufa hakkının geçersiz sayılması mümkün değildir. Hissedarlar arasından birinin hissesinin satılması konusunda ilk alım hakkı diğer hissedarlarda olmaktadır. Bu hissedarların almak istememesi veya alamaması durumunda üçüncü bir kişiye bu satılabilmektedir. Aynı şekilde hissesini satmak isteyen hissedarın diğer hissedarlardan birine bu payını satması ile diğer hissedarların şufa hakkı olmamaktadır.

Hisseli Arsa Satışında Şufa (Önalım) Hakkı Davaları

Hisseli bir taşınmazda yapılacak olan bir hissedarın üçüncü kişiye yapılacak satışından sonra diğer hissedarların şufa hakkı konusunda satışa itiraz davaları açabilmektedirler. Hissedarlar kendilerine haber verilmeksizin ve şufa haklarının yerine getirilmeksizin hisse satışında itiraz davaları açabilmektedirler. Bu davalar hissedarların birbirlerine açacakları ön alım hakları ile alakalı bir dava olmaktadır. Hissedarların aralarından bir hissedarın diğer hissedarlara satış niyeti konusunda bilgi vermesi ve bu konuda şufa hakkının kullanılmasının istenil istenmeyeceği sorulmalıdır. Yapılacak hisse satışları sorunsuz olacaktır.

Hisseli Arsa Satışında Şufa Hakkı Davasının (Önalım Davası) Süreleri

Hissedarların bir hissedarın şufa hakkını yerine getirmeden üçüncü bir kişiye hisse satışını yaptığını öğrendikleri tarihlerden itibaren üç ay içerisinde dava açma hakları bulunmaktadır. Bu durumun öğrenilmesinden sonra üç ay geçmesi ile bu dava hakları düşmüş olacaktır. Bunun yanında öğrenilmesi ve üç aylık sürenin kullanılması durumu satışın yapılmasından iki sene içerisinde geçerli olmaktadır. Bir hissedarın diğerlerine haber vermeden üçüncü bir kişiye hissesini satması sonrasında iki sene içerisinde itiraz davası açılması gerekmektedir. İki senenin dolması sonrasında bu davayı açma hakkı bulunmayacaktır.

Hisseli Arsa Satışında Hissedarlardan Biri Hissesini Satması Konusunda Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Hisseli bir taşınmazın belirli hisselerinin satılması konusunda öncelikle ilgili tapu müdürlüğüne gidilmelidir. Tapu Sicil Müdürlüğü’nde hisseli bir taşınmazın belirli hisselerinin satışı konusunda gerekli olan evraklar belirtilecektir. Bu evrakların sunulması ile satış için bir gün belirlenecektir. O günde satış işlemleri gerçekleştirilmiş olacaktır. Hisse satışı yapan kişi ile alacaklı kişinin anlaşmış olması ve tapu müdürlüğüne o şekilde gitmeleri gerekmektedir. Bu şekilde gerekli evraklar toplanarak işlem yapılacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak