Atla

İddet Süresinin Kaldırılması


İddet Süresinin Kaldırılması

İddet Süresinin Kaldırılması

İddet Süresinin Kaldırılması

İddet Müddeti Ne Demektir?

Boşanma davalarının açılacağı ve görüleceğinin kesinleşmesinin ardından boşanmış olan kadınların 300 gün beklemesi gereken bir süre bulunmaktadır. İddet müddeti olarak belirlenmiş olan bu süre boşanmadan sonra kadının hamile olması durumu hakkında şüpheye düşülmemesi için konulmuştur. Daha önceleri hamileliğin belirlenmesi hem zor olmakta hem de olası bir hamileliğin son zamanlarında ortaya çıkan bir durum olmaktaydı. Bu yüzden kanunlarda kadının boşanmanın ardından 300 günlük bir sürede beklemesi gerektiği belirtilmiştir.

Yasada hala devam ediyor olmasına rağmen bu noktada teknolojinin ve sağlıktaki ilerlemenin artık hamileliğin tespiti noktasında daha başarılı sonuç verdiğinin bilinmesi gerekmektedir. Bundan dolayı doktor raporları oluşturularak kadınların yasada beklemesi gereken süre olarak belirlenmiş 300 günlük süreye ulaşmadan hakkında karar verilmesi söz konusu olabiliyor. İddet müddeti sürelerini beklemek istemeyen kişilerin bu taleplerini mahkemede dile getirerek bu sürenin kaldırılmasına yönelik taleplerini iletmek üzere mahkemeye ulaştırması söz konusu olmaktadır.

Türk Medeni Kanunu 2002 yılında güncel kurallara bağlı olarak düzenlenmiş olmasına rağmen boşanmadan sonra kadın için belirlenen bekleme süreleri noktasında bir değişiklik yapılmamıştır. Kadınlar için zorunlu tutulmuş olan bu süreler boşanmış olan erkekler için geçerli olmamaktadır. Boşanmış olan erkekler diledikleri takdirde istedikleri zaman tekrar evlenebilmektedirler.

İddet Müddeti Nedeniyle Kadın Ne Kadar Beklemek Zorundadır?

Kadınlar da hamilelik sürelerinin 9 ay 10 gün olmak üzere toplamda 280 gün olduğu dikkate alınırsa erken ve geç doğumlar da hesaba katılarak 300 günlük bir sürenin belirlenmesi uygun görülmüştür. Bu nedenle Türk Medeni Kanunu'nda da 300 günlük bir sürenin uygulamaya koyulması söz konusu olmuştur.

 

 

İddet Müddeti nedir Kaldırılması Nasıl Olur

Kadınlar bu 300 günlük süreyi beklemeden tıpkı erkekler gibi daha erken sürelerde evlenmek istediklerini beyan ederlerse teknolojinin sağladığı olanaklar ölçüsünde bunun sağlanması da mümkün olabiliyor. Kadının hamile olup olmadığına ilişkin yapılan testler sayesinde kadının hamile olmadığı doktor raporları ile kanıtlanırsa bu durumda iddet müddeti süresinin uygulamadan kaldırılması söz konusu olmaktadır. Bunu gerçekleştirmek isteyen kişilerin iddet müddetinin kaldırılması davasını açması gerekli olmaktadır.

İddet Müddetinin Kaldırılması Davaları

Boşanma davasının ardından 300 gün beklemek durumunda kalan kadınlar aile mahkemelerine durumu ortaya koyan resmi bir dilekçe ile başvurarak bu sürenin kaldırılmasını sağlayabilmektedir. Dava süreci doğru yönetildiği ve hukuki gereklilikler yerine getirildiği takdirde davalar kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Mahkemeler tarafından kadının hamile olmadığı ancak doktor ya da hastane tarafından alınmış olan raporlar ile mümkün olmaktadır. İddet müddeti davalarının olumlu sonuçlanması için dava için gerekli belgelerin hazırlanması ve mahkemeye iletilmesi kadar kişilerin davanın hukuki süreçlerine ilişkin gereklilikleri de yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı dava süreçlerinin bu alanda uzman bir avukat yardımı ile yürütülmesi çok daha kısa sürelerde olumlu sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.


 

İddet Müddeti Kaldırma Süreleri

Boşanmanın gerçekleşmesinin ardından tekrar evlenmek isteyen kişiler için en önemli konu bunu yapmaları için önünde engel olan iddet müddetinin kaldırılmasını sağlamak olmaktadır. 300 gün olarak belirlenmiş süreyi beklemeden evlenmek isteyen kişiler için davaların ne kadar başarılı şekilde yürütüldüğü dava sonucuna da etki etmektedir. Alanında bir avukat ile davanın yürütülmesi halinde 1 ile 3 hafta arasında kişilerin sonuç alması söz konusu olabiliyor. Avukatlardan yardım alınmadan davaların yürütülmesi söz konusu olduğunda oluşabilecek muhtemel hatalardan dolayı davanın 4 ile 5 haftaya kadar sürmesi de mümkün olmaktadır.

 

İddet Süresinin Kaldırılması Nasıl Olur
Boşanma Davası Kesinleşirse Ne Zaman Evlenilebilir?

Boşanma davalarının kesinleşmesinin ardından kadınlar için yeniden evlenmek ancak 300 günlük iddet müddeti sürelerinin bitmesi ile mümkün olmaktadır. Ancak kişiler bu süreyi beklemeden davalarını açarak evlenebilmektedirler. Erkekler açısından bu şekilde bir süre sınırlaması bulunmamaktadır.

Kadınlar için süre sınırı koyulmasının sebebi hamilelik durumunun kesin şekilde tespit edilmesidir. Kadınlar süreyi kaldırmak amacıyla 300 günü beklemeden iddet müddetinin kaldırılmasına yönelik davalarını açabilirler.

Konuyla alakalı Detaylı hazırlanan Bekleme Süresinin Kaldırılması İstemi ile ilgili makalesini okuyabilirsiniz.

 

İddet Süresinin Kaldırılması Davası Nasıl Olur

Kadın için hukukda belirlenen 300 günlük bekleme süresinin dolmaması, yeniden evlenme engel bir durumdur. Bekleme süresini boşanan kadın yerleşim yeri Aile Mahkemesi başvuru yaparak hamile olmadığını raporla belgelemesi durumunda bu süre mahkemece kaldırılır.

Boşanan kadın boşanma kararından sonra 300 gün geçmedikçe evlenemez. Bekleme süresi içinde Doğum yaparsa süre biter. Boşanan eş boşandığı eşten hamile olmadığını kanıtlaması veya eski eşiyle tekrardan evlenmesi durumunda iddet süresi kaldırılır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İddet Süresinin Kaldırılması - Yorum
  ERGUN YÜREKTEN -
  17 Ağustos 2016

  İddet Süresinin Kaldırılması Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

  Cevapla
 • İddet Süresinin Kaldırılması - Yorum
  FATİME GÜRCAN -
  25 Ağustos 2016

  İddet Süresinin Kaldırılması Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
 • İddet Süresinin Kaldırılması - Yorum
  GAMZEGÜL HARMANBAŞI -
  26 Ağustos 2016

  Iyi gunler sizden yardimci olmanizi istiyorum be su an ikinci evliligimi yaptim ilk evliligimden ayrildgim donerm su anki esimden hamileydim cocuk dogunca kimligin eski esin ustune kayit oldugunu dava acmaniz gerektifini soylediler. eimin cocigu taniyip kendi ustune gecirme sansi yokmudur

  Cevapla
 • İddet Süresinin Kaldırılması - Yorum
  ŞÜKRAN KARADİKEN -
  19 Ekim 2016

  İddet Süresinin Kaldırılması Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
 • İddet Süresinin Kaldırılması - Yorum
  Kandaşoğlu -
  9 Ocak 2017

  İddet Süresinin Kaldırılması hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
Yorum Bırak