Atla

İftira Davası Nasıl Açılır


İftira Davası Nasıl Açılır

İftira Davası Nasıl Açılır

İftira Davası Nasıl Açılır

İftira suçu, 267. maddede düzenlenmiştir. İftira suçu ile korunmak dilenen hukuksal fayda adliye ve bireyin şeref ve onurunun korunmasıdır. Bu durumun en mühim neticesi ise; iftira suçunun varlığı durumunda mağdurun rızasının olup olmaması bu suçta hukuka aykırılığı ortadan kaldırmamasıdır. İftira suçuna konu olacak olayın suç oluşturmuş olması gereklidir. İsnat edilen olayın konusu açık ve belirli olması gereklidir. İftira suçunu oluşturacak  meydana getiren olayın gerçek dışı olması, bu durumda da  kanunumuzda "işlemediğini bildiği durumda bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat eden şahıs" olarak belirtilmiştir.

Ortada işlenmiş bir hukuka aykırı fiil olmaması karşın belirli bir şahıs ya da şahıslar fail olarak gösterilebileceği gibi aslında işlenmiş hukuka aykırı bir fiil olmasına karşın fiilin suçlusu bir diğer şahıs olarak da gösterilebilir. Her iki durumda da iftira suçu gündeme gelecektir. Çünkü iki durumda da bir şahsa işlemediği hukuka aykırı bir fiil isnat edilmiştir.

İftira Suçu Ve Cezası

İftira atan kimseye 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Ancak özellikli hallerin olması halinde bu ceza ağırlaşmaktadır. Hukuka aykırı fiilin maddi eser ve delillerini uydurarak iftirada bulunulması halinde faile verilebilecek olan ceza yarı oranında arttırılmaktadır. Kendisine isnat edilen fiili işlemediğinden ötürü ile ilgili beraat kararı ya da kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş olan mağdurun aleyhine olarak söz hususu fiil sebebiyle gözaltına alma ya da tutuklama dışında bir diğer koruma tedbiri uygulanması halinde ise yukarıda bildirdiğimiz cezalar yarı oranında arttırılmaktadır.

İftiradan Dolayı Tazminat Davası

İftiraya uğrayan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri ise uğradıkları iftira nedeniylekarşı tarafa tazminat davası açıp açamayacaklarıdır. İftiraya maruz kalan şahıs, uğramış bulunduğu zararlar nedeniyle fiftirayı atan kişilere tazminat davası açma hakkın sahiptir. İftira nedeniyle takdir edilecek olan tazminat oranı uğranılmış olan zarara göre belirlenecektir.

Manevi tazminat talep edilecekse, iftira yüzünden bireyin maruz kaldığı elem, keder ve üzüntüden ötürü dava açma hakkı bulunmaktadır. Kişinin iftira yüzünden etrafına karşı mahçup olması, dışlanması, saygınlığını yitirmesi gibi sebeplerden ötürü manevi tazminat davası açılmaktadır. Manevi tazminat davasında talep edilen oran hakkaniyete göre belirlenir. Hakim, manevi tazminatın sayısını takdir eder iken tarafların sıfatını, sosyal ve ekonomik durumlarını da göz önünde bulundurur.

Ceza davası sonucunda tazminat konusu ile alakalı olarak , bir sonraki makalede tazminat davası nasıl açılır konulu makaleyi okuyabilirsiniz. Bir sonraki makalede İftira Suçu Cezası Şikayet Manevi Tazminat konusu okuyabilirsiniz. Makalede İftira Davası Nasıl Açılır konusu bilgi amaçlı sunulmuştur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • AYLA KARAASLAN -
  6 Ağustos 2016

  İftira Davası Nasıl Açılır Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • YURDAGÜL KALAY -
  6 Ağustos 2016

  Bilgilerini genişletmek isteyenler önce araştırmalıdırlar. (Konfüçyüs)

  Cevapla
 • BERTUĞ ULAŞ -
  10 Ağustos 2016

  İftira Davası Nasıl Açılır Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

  Cevapla
 • DERYA BELGİN -
  6 Eylül 2016

  İftira Davası Nasıl Açılır Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

  Cevapla
 • IRAZ CİVAN -
  9 Kasım 2016

  İftira Davası Nasıl Açılır Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
Yorum Bırak