Atla

İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil


İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil

İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil

İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil

İnançlı İşlem, taraflar arasında yapılmakta olan inanç sözleşmesi, inananın bir eşya üzerinde bulunan ayni hakkını veya bir alacak hakkının sahipliğini inanılana tam olarak devretmeyi.

İnanılan taraf ise kendisine devredilmiş olan bu şeyi tarafların arasındaki anlaşmaya uygun şekilde idare etmeyi, korumayı ve yapılan inanç sözleşmesinin sonunda inanan tarafa geri vermeyi taahhüt ettiği sözleşme olmaktadır.

İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil

Kanunun emredici olan hükümlerine aykırı olmaması şartı ile tarafları istedikleri amaçlara ulaşması için karşılıklı olarak güvene dayalı olan inanç anlaşmaları yapılabilmektedir.

Yapılan inan sözleşmeleri, inanan ile inanılan arasında düzenlenen, onların hak ve yükümlülüklerini belirten ve inançlı işlemin sona etmesi durumlarını ve devredilen hakkın inanana geri verilmesi şartlarını içeren borçlandırıcı olan bir sözleşme olmaktadır.

İnançlı işlemin tarafları inanan ve inanılan olarak isimlendirilmektedir. Bir hakkında veya eşyanın güvendiği bir kişiye inançlı olarak devreden kişiye inanan denmektedir.

Bu devredilmiş olan hakkın veya eşyanın kendi yararına kullanan kişiye ise inanılan denmektedir. İnanan tarafın inanılan tarafa kazandırmış olduğu hak veya eşyaya ise inan konusu olan şey denmektedir.

İnançlı işlemlerde inanılan taraf, bir sözleşmeye dayalı olan hakkını kullanması sırasında belirlenmiş olan koşullara uymayı ve hedef gerçekleşince veya süre tamamlanınca hak veya eşyayı inanan tarafa geri vermeyi taahhüt etmektedir ve bununla mükellef olmaktadır.

İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil

İnançlı işlem aynı zamanda, kazandırmayı yapan tarafa sözleşmede belirtilmiş olan şartların gerçekleşmesi durumunda devredilen hakkın veya eşyanın iadesini talep etme hakkını veren bir sözleşme olmaktadır.

Taraflara verilmiş olan yükümlülüklerden kaçınılması durumunda dava yolu ile bu yükümlülüğün yerine getirilmesine karar verilebilmektedir.

İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil

İnanç Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Temel işlem niteliğinde olan inanç anlaşması inanan ile inanılan arasında yapılmakta olan ve borçlandırıcı olan bir işlemdir.

Yapılan inanç anlaşması öncelikle inançlı devrin hukuki nedenini belirlemektedir.

Daha sonra da inanılan tarafın bu hakkı veya eşyayı kullanırken uyacağı kuralları ve yükümlülükleri belirlemektedir.

Son olarak da inanç konusu olan şeyin inana geri verilmesi konusunda hükümleri içermektedir.

Yapılan inanç anlaşması hukuki olarak kendine özgü olduğu için bir hukuki şekle tabi olmamaktadır.

İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil Davası

Ancak yapılacak inançlı işlemin konusu olan bir taşınmaz mülk ise iade borcunu doğuran inanç anlaşmasının resmi şekilde yapılmış olması gerekmektedir.

Yapılan inançlı işlemler aslında günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan hukuki ihtilaflar olmaktadır.

İnançlı işlemler özellikle muvazaalı işlemlerle ile veya nam-ı müstear ile çoğu zaman karıştırılmaktadır. Bu konular aslında ince çizgiler ile birbiri ile ayrılmaktadır.

Bu şekilde düzenlenecek olan sözleşmeler konusunda hukuk büroları ve ankara avukat tarafından bilgi alınması ve yardımları ile düzenlenmesi gerekmektedir.

İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil Davası İspat

İnançlı işlemin ispatı ve inançlı işlem davası için inanç sözleşmesi kanunlarda düzenlenmemiş olsa bile 05.02.1947 tarihli 20/6 sayılı içtihadı birleştirme kararı ile inanç ilişkisi yalnızca yazılı bir şekilde ispat edilmektedir.

İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil

Yapılacak olan ispat konusunda yazılı delil tarafların getireceği ve onların imzalamış oldukları belge olmaktadır.

Bahsedilen özelliklerde yazılı bir delilin olmaması durumunda bile taraflar arasındaki ihtilafın tamımı ile ispatlamaya yeterli olmamak ile birlikte bu anlaşmanın yapılmış olabileceği yönünde karar oluşturabilecek ve taraflar arasında hazırlanmış yazılı bir delili başlangıcı niteliğinde belgelerde ispat konusunda kullanılabilmektedir.

İspat konusunda yazılı bir delil veya yazılı bir delil başlangıcı olmaması durumunda ikrar ve yemin gibi deliller ile bu anlaşmanın da ispatlanması mümkün olabilmektedir.

İnançlı işlemler aslında gerçek bir satış işlemi olmamasına rağmen alıcıya güvenilerek tapuda satım gösterilmesi ve devir yapıldığı nedeni ile tapuyu geri alma davası olarak bu davalar açılabilmektedir. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil - Yorum
  SU KARABAY -
  16 Ağustos 2016

  İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

  Cevapla
 • İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil - Yorum
  CEYHUN AHUNBAY -
  16 Ağustos 2016

  İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil - Yorum
  İMREN SARIKAHRAMAN -
  17 Ağustos 2016

  İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • İnanç Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil - Yorum
  -
  14 Kasım 2016

  2014 yılında kredi çekerek damadımdan almış olduğu bir adet ev var ve alırken de damadımın kardeşi her konuda yardımcı oldu her ne kadar krediyi benim adıma çekmiş olsakda tapu harçları, sigorta poliçleri, daha sonraki emlak vergileri vs. damadın kardeşi tarafından ödendi fakat bende bu tutarları damadıma elden verdim şahitlerim de var. Ama geçen gün tarafıma damadımın kardeşi tarafından dava açılmış Tapuya gittim tapunun üzerine de tedbir koydurmuş. İnanç sözleşmesi kapsamında tapu tescil iptal davası, bende buna karşılık avukat tutup karşılık vermeyi düşünüyorum, davacı taraf neye güvenerek böyle bir dava açmış olabilir sonuçta tapulu mülküm?

  Cevapla
Yorum Bırak