Atla

İnşaat Hukuku ve Eser Sözleşmeleri Davaları


İnşaat Hukuku ve Eser Sözleşmeleri Davaları

İnşaat Hukuku ve Eser Sözleşmeleri Davaları

İnşaat Hukuku ve Eser Sözleşmeleri Davaları

Geçerlilikte olan ve en fazla uygulanan inşaat sistemi arsa sahibinin bir inşaat firması ile anlaşarak arsası üzerinde bir yapının inşa edilmesini sağlamak ve bu durumdan doğan alacağına karşılık yüzdelik olarak pay veya daire olarak bir pay alması şeklinde sistem olmaktadır.

Yapılan tüm ticari işlemlerde olduğu gibi bu tür bir sözleşmede de bazı sorunların meydana gelmesi mümkündür. Bu konulardan dolayı İnşaat Hukuku ve Eser Sözleşmeleri Davaları açılabilmektedir.

İnşaat Hukuku ve Eser Sözleşmeleri Davaları

 

 

Bu konuda düzenlenecek olan eser sözleşmeleri hakkında Türk Borçlar Kanununun 470'inci maddesinde yüklenicinin bir eser meydana getirmeyi, iş sahibinin de bir bedel ödemeyi üstlendiği sözleşmeler olduğu açık şekilde ifade edilmektedir.

İnşaat Eser Sözleşmesi Davaları

İnşaat hukuku içerisinde taraflar arasında yapılan sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklar konusunda tarafların tüzel olması durumlarında da görevli olan mahkemeler Ticaret Mahkemeleri olmaktadır.

Taraflardan en çok bir tarafın tüzel kişi olması durumunda ise görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi olmaktadır.

Sözleşmeye konu olan satın alma işlemlerinin tarafı son kullanıcı yani taşınması yükleniciden satın alan sıradan vatandaş olması durumunda Tüketici Mahkemesi bakmaktadır.

İnşaat Hukuku ve Eser Sözleşmeleri Davalarında Avukat Desteğinin Faydaları

Bunlar yanında arsa sahibinin, yüklenici tarafın ve yüklenici tarafın faaliyetleri sonucunda bazı haklar elde etmiş olan üçüncü tarafında bu hakları nedeni ile dava açma hakkı bulunmaktadır.

İnşaat Eser Sözleşmesi Davalarında Avukatlık Ve Danışmanlık

Bu davalarda arsa sahibinin dava hakları; sözleşmenin aynen ifası, eksik ve kusurlu işler bedeli, ifaya izin davası, gecikme tazminatı davası, Ayrıca fesih nedeni ile uğranılan zarar davası, sözleşmenin feshi ve yıkım davası, menfi müdahale davası ve uyarlama davası olmaktadır.

Yüklenici tarafından İnşaat hukuku kaynaklı dava hakları;

fesih durumunda imalat bedeli davası,

cezai şart davası,

uyarlama davası,

ilave işler bedeli davası,

tapu iptal ve tescil davası mevcuttur.

Ayrıca tapunun geç verilmesi nedeni ile ortaya çıkan tazminat davası ve haksız fesih durumunda kar kaybı davası.

Makalede İnşaat Hukuku ve Eser Sözleşmeleri Davaları bilgi amaçlı hazırlanmıştır. Diğer makaleler için ana sayfayı ziyaret edebilirsiniz. İnşaat hukuku Davaları konusunda ankara avukat ile sürecin yönetilmesi oldukça önemli bir avantaj olacaktır. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak